Zatmění Slunce - víme, jak na ně!

Zde je aktualizovaná informace, kterou jsem vydal v roce 1999. Je napsána formou, jaká se používá ve stanoviscích pro šéfa na zasedání vlády. Kdyby nic jiného, aspoň se poučíte, jak se u nás úřaduje. O jaký úřad se jedná a některé další informace jsem z pochopitelných důvodů zakamufloval.

Úřad České republiky

referát přírodních úkazů a podobných ptákovin

Referent: Jago, tel. TP-25

 

I N F O R M A C E

pro zainteresovanou veřejnost

Věc: Opatření k zabezpečení provedení připravení, pozorování, vyhodnocení a správného pochopení zatmění Slunce v prostorách Úřadu, realizovaného dne 20. března 2015 podle rozkazu pana ministra.

            Z výsledků bleskového průzkumu agentury Suppress Facts vyplývá, že představy značné části běžné populace (dále jen „lidi“) o podstatě a účelu nadcházejícího zatmění Slunce (dále jen „Jev“) jsou velmi kusé a díky působení medií značně zkreslené. Jevu není přikládána náležitá váha a není správně chápána jeho podstata, funkce a význam nejen v podmínkách globalizující se společnosti, ale ani v podmínkách Prahy, natož budovy Úřadu. Alarmujícím závěrem výzkumu je, že lidi vědí o Jevu pendrek a buď na něj kašlou, nebo jej považují za předzvěst takových globálních katastrof, jako je konec světa, pád vlády nebo zdražení obědů v závodní jídelně. Takové postoje lidí je nutno považovat za extrémní a rázně je odmítnout. Za účelem zajištění řádného průběhu a správného pochopení Jevu a adekvátní reakce na něj se proto vydává tato informace.

I. Podstata Jevu

            V asijských zemích, v Polynésii a v Tambovské gubernii, kde dosud houževnatě přežívá přesvědčení, že Země je placatá, panuje domněnka, že sluneční kotouč pozře nějaká příšera (Nebeský drak, bůh Kon-Tiki, nenažraný gubernátor – oligarcha). Lidi jsou přesvědčeni, že na základě aktivních opatření (bubnování, intenzivního otáčení modlitebních mlýnků, vyhlášení subotniku) dotyčná příšera po určité době Slunce opět vyvrhne a věci se vrátí k normálu. Takové názory na podstatu Jevu jsou sice zajímavé a pikantní, ale zmíněná opatření jsou v našich podmínkách jen stěží realizovatelná (zejména vyhlášení subotniku, protože Jev proběhne v pátek).

            V civilizovanějších krajích se zatmění Slunce vysvětluje přechodným zakrytím slunečního kotouče Měsícem. I když i této teorii lze mnohé vytknout (není např. jasné, proč Měsíc připlácnutý na Slunce neshoří, nebo co by se stalo, kdyby byl zrovna Měsíc v novu a nebyl tedy vidět), je obecně přijímána, třebaže je hluboce mylná.

            Skutečnou příčinou Jevu totiž je, že na základě rozkazu pana ministra k organizaci a provedení přírodních úkazů se Slunce na několik minut vypne. Důvodem je jednak realizace úsporných opatření (přechodné vypnutí Slunce přinese energetické úspory slunečního svitu v řádu mnoha miliard gigajoulů), jednak nutnost zajistit aspoň jednou za pár let světlem nerušený šlofík pánů referentů po vydatném obědě (viz část D. kolektivní smlouvy na rok 2015), přičemž vzhledem k probíhajícím jarním prázdninám a časovému omezení Jevu bude vzniklá ztráta z prospané pracovní doby minimalizována.

II. Průběh Jevu a jeho pozorování

            Je nutno poněkud korigovat různé návody sdělovacích prostředků odkud a jak jev pozorovat. Nejvhodnějším místem pro pozorování bude pravé okno pánských resp. dámských toalet ve 2. poschodí budovy Úřadu (dále jen Stanoviště 1 a 2). Odjíždět na pozorování Jevu do zahraničí nemá smysl, protože podle dlouhodobé předpovědi počasí tam bude zřejmě k vidění v podstatě totéž, co na Stanovištích, kde se navíc mluví česky a v případě potřeby lze volat tísňovou linku 3333.

            Speciální brýle pro pozorování Jevu se sice doporučují, jejich cena je však vzhledem ke krátkosti Jevu značná a design odpuzující. Sluneční kotouč lze prohlížet přes dnes již neužívanou počítačovou disketu, nedoporučuje se však užívat diskety obsahující záložní soubory a utajované či pikantní skutečnosti. Doporučuje se naopak použít diskety obsahující viry, protože, jak známo, přímé sluneční světlo choroboplodné zárodky ničí. Nelze souhlasit s tvrzením medií, že Jev nelze pozorovat nechráněným zrakem. Lze a pro mnohé pozorovatele to bude neskonalý zážitek, protože nic dalšího už v životě neuvidí.

            Díky laskavému pochopení vedení Úřadu bude Jev možno pozorovat i z přilehlých ulic s výjimkou mostu, který svou únosností nevyhovuje. Je však třeba mít na paměti, že intenzita slunečního svitu výrazně poklesne, takže vznikne prostor pro rejdiště nekalých sil, pod rouškou tmy může dojít ke zcizení nebo aspoň upití již zaplaceného piva a je i určité nebezpečí bezděčného zapojení do subotniku, kdyby byl přece jen některými zaostalci vyhlášen.

            Po konzultaci se závodním výborem se však doporučuje na Jev vůbec nekoukat, protože by tím nebylo dosaženo cíle vytýčeného kolektivní smlouvou (nerušený šlofík potmě). Úsekoví důvěrníci navíc zajistí probuzení spících po skončení Jevu. Toto opatření, stejně jako kolektivní smlouva, platí i pro neodboráře.

III. Vyhodnocení jevu

            Jako všechny jevy, má i Jev kladné a záporné stránky. Vzhledem ke stavu současné vědy, techniky a státních financí jej není bohužel možno lokalizovat pouze na prostory Úřadu a Jev se tak stane záležitostí celosvětovou se všemi z toho plynoucími důsledky.

            Především je nutno uvést, že v souladu s doporučením vojenského velení NATO nastane totální realizace Jevu mimo naše území. Je to dobře i špatně. Dobře proto, že se o unikátní Jev podělíme s vyspělou Evropou, které jsme toho dosud nic moc nepředvedli, a náš Úřad se v nastalé tmě zviditelní, přičemž zbytky světla znemožní zcizení českého know-how. Dále se tak naše republika po mnoha letech vyhne zařazení do pásma totality, kterýžto termín, vymyšlený neznalými zahraničními novináři, má v našich zeměpisných šířkách a délkách poněkud jiný význam.

            Špatné ovšem je, že z Jevu nebude mít Česká republika skoro žádné příjmy. Enormní zisky cestovních kanceláří, hoteliérů, hospodských a kapsářů vzniknou a budou realizovány jinde. Lze se však utěšit tím, že je to určitá forma naší rozvojové pomoci a že v Čechách už toho zas tak moc k ukradení není. Zlomyslníky může potěšit také to, že bude nejspíš stejně zataženo a nikdo nic neuvidí. Kromě toho je prokázáno, že krátký šlofík po obědě je pro referenta výrazným stimulem k vyšším výkonům, takže kdo si schrupne, neprohloupí.

IV. Finanční a rozpočtový dopad

            Z hlediska státního rozpočtu je Jev neutrální, pokud ovšem Ministerstvo financí provede vhodná opatření k zamezení rozkradení státní pokladny v jeho průběhu. Výdaje na realizaci Jevu budou nulové, příslušné stisknutí tlačítka provede prověřený pracovník Úřadu zdarma. Výdaje na občerstvení, pohoštění a dary v průběhu Jevu si hradí každý sám.

V. Závěr

            Vzhledem k uvedeným skutečnostem se doporučuje vyslovit s Jevem

s o u h l a s

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

lojzo | 16. 3. 2015 Po 20:56 |   [1]

No nevravel som? Výborné! ;-)

reagovať

TlusŤjochweb | 16. 3. 2015 Po 21:38 |   [2]

Pro anglofily jest povolen i tvar Jeff.

reagovať

quick | 16. 3. 2015 Po 21:42 |   [3]

:-)
Disketa. Díky, Jago, nemusím přerovnávat byt i sklep, abych našla někde svářečskou kuklu od minulého zatmění.
Příjmy si naše republika bohatě vynahradí při úplném zatmění v r. 2135.

reagovať

Karel | 16. 3. 2015 Po 21:43 |   [4]

Koukám, že se v důchodu už dost nudíš…! ;-) :-D

reagovať

lojzo | 16. 3. 2015 Po 21:47 |   [5]

[4] Vzhľadom na to, že ten text má pôvod v roku 1999, asi sa dosť nudil aj v robote! ;-)

reagovať

Jago | 16. 3. 2015 Po 21:49 |   [6]

[3] Já tak budu muset učinit, abych našel nějakou disketu. ;-)

reagovať

Karel | 16. 3. 2015 Po 21:50 |   [7]

[5] No, to jsi řekl ty… ;-)

reagovať

kety | 16. 3. 2015 Po 22:03 |   [8]

Ctěný úřad se mi identifikovat nepodařilo, ale konstatuji, že jím poskytnutá informace mluví za vše. Zevrubně Jeff rozebere, leč neprozradí to nejdůležitější – odkdy dokdy bude toho dne zatmění možno pozorovat… ;-) Jasné je jen tolik, že to bude v pracovní době někdy po dvanácté.

Ale jinak super, Jago! :-D

reagovať

Wicky | 16. 3. 2015 Po 22:12 |   [9]

Pěkný povídání. :-) :-) :-)… poslední zatmění jsem fotila… pokud bude částečně zataženo, bude vidět částečné zatmění dobře i bez disket, brýlí a různých tmavých pomůcek, zakouřených skel etc. … pokud bude úplně zataženo nebude vidět nic. 11.srpna 1999 bylo velmi blízko úplné zatmění a den se schýlil téměř do tmy a bylo ticho a hodně šero…

reagovať

kety | 16. 3. 2015 Po 22:14 |   [10]

[9] To jsem si asi tehdy dala po obědě šlofíka, nic z toho si nepamatuju ;-)

reagovať

lojzo | 16. 3. 2015 Po 22:17 |   [11]

[8] Bacha, nebude to po dvanástej, ale doobeda. Aktuálne časy tohtoročného zatmenia nájdeš napríklad tu.

reagovať

Karel | 16. 3. 2015 Po 22:29 |   [12]

[11] Kdo není ranní ptáče, tak to prošvihne… ;-)

reagovať

Jago | 16. 3. 2015 Po 22:33 |   [13]

[3] Být tebou, po té svářečské kukle bych se podíval. Co kdyby byl vyhlášen subotnik. :-)

reagovať

Jago | 16. 3. 2015 Po 22:49 |   [14]

[12] Nevadí, aspoň si pospí v přítmí. A to nás čeká pár dní nato další rána – letní čas.

reagovať

Karel | 16. 3. 2015 Po 22:52 |   [15]

[14] …letní čas… Léto? A to takhle v zimě? ;-)

reagovať

kety | 16. 3. 2015 Po 23:12 |   [16]

[11] Ideální doba! Maximální zatmění vyjde právě na přestávku. :-)

reagovať

Oby | 16. 3. 2015 Po 23:13 |   [17]

[14] My už ho máme dávno. Teda, ten letní čas. A zimu taky. ;-)

reagovať

kety | 16. 3. 2015 Po 23:18 |   [18]

[17] Nějak se vám ty hodiny rozcházejí. V letním čase se předbíháte a v teplotách zaostáváte… ;-)

reagovať

Jago | 16. 3. 2015 Po 23:18 |   [19]

[16] No vidíš, a můžeš ho tak pozorovat ze Stanoviště:-)

reagovať

kety | 16. 3. 2015 Po 23:20 |   [20]

[19] Jak jinak? :-) Jako správný státní zaměstnanec… Děcka budou stejně prudit u oken celou hodinu. ;-)

reagovať

Oby | 17. 3. 2015 Ut 0:18 |   [21]

Doufám, že někdo něco slušného vyfotíte. :-) U nás je zatmění zakázané, takže já nic neuvidím. :-(

reagovať

quick | 17. 3. 2015 Ut 13:14 |   [22]

[13] O svářečskou kuklu se nedá opírat. ;-)

reagovať

quick | 17. 3. 2015 Ut 13:16 |   [23]

[21] Referendum už asi nestihnete. :-(

reagovať

SV | 17. 3. 2015 Ut 13:25 |   [24]

hahaha! dík Jago, tento úradne uverený dokument mi celkom popravil náladu! ;-)

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 9:48 |   [25]

… sledujete? :-)

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 10:10 |   [26]

[25] No jejda. A u sousedů začal subotnik, aspoň tak soudím podle ryku vrtačky, který se od nich ozývá. :-)

reagovať

SV | 20. 3. 2015 Pia 10:13 |   [27]

[25] jojo, a vidím nejak blbě od toho.

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 10:17 |   [28]

[26] Asi netuší, co se děje ve Vesmíru a zajímají je přízemní záložetisti. Stmívá se mi tu. :-)

reagovať

quick | 20. 3. 2015 Pia 10:19 |   [29]

[25] Svářečská kukla není, stačí zdvojený kinofilm.
Wicky, doufám, že pilně fotografuješ.

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 10:21 |   [30]

[29] Kdepak, na to nemám potřebný stroj. Vůbec Fotila jsem ho v lednu 2011, ale toto nejde. :-(

reagovať

quick | 20. 3. 2015 Pia 10:26 |   [31]

[26]

[28] Technika jde kupředu i tady. V Číně stříleli šípy a velice hlasitě bubnovali, aby Slunce osvobodili od obludy, která ho chce sežrat.

reagovať

Oby | 20. 3. 2015 Pia 10:27 |   [32]

[30] Wicky nevymlouvej se na stroj a foť tím, co máš při ruce! Tady je teda zatmění úúúplné, a to psali, že tu nebude nic vidět. Jako obvykle kecali – je tma jako v pytli! ;-)

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 11:01 |   [33]

[32] tak já to zkusím, ale reklamace se nepřijímají… je to v pohybu, tak kdyby to nebylo ostrý, tak si vzpomeňte jakou rychlostí se to tam nahoře všecko řítí! :-D ;-)

reagovať

Oby | 20. 3. 2015 Pia 11:15 |   [34]

[33] Nic se neboj! My ti potom ty tupé obrázky ostře zkritizujeme – tím se to vyrovná! ;-)

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 12:08 |   [35]

Game over, insert new coin. :-)

reagovať

SV | 20. 3. 2015 Pia 12:37 |   [36]

[35] tož nejaká tá coin by sa tu iste našla ;-)

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 13:01 |   [37]

[33] Já jsem podnikl jen jeden obrázek a na něm vyniká hlavně můj palec. :-)

reagovať

SV | 20. 3. 2015 Pia 13:25 |   [38]

[37] notak sem s ním! to sa nemôže len tak niekto pochváliť, že má vynikajúci palec! ;-)

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 13:47 |   [39]

[38] Vydrž, třeba ještě někdo něco dodá. :-)

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 15:42 |   [40]

[37] … a na tom mým zatmění jsou vidět moje vlasy nad čelem… asi zpětný odraz … od Měsíce jak jinak, že!! :-D

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 15:54 |   [41]

[37] Taky mám palec s měsícem.. rozmazaný /ostrý… teda v rámci nemožnosti :-)

reagovať

kety | 20. 3. 2015 Pia 16:43 |   [42]

[39] Uvidím, co z foťáku vypadne, až stáhnu fotky. To ale bude nejdřív pozdě večer. Mám ještě nějaké povinnosti…

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 16:55 |   [43]

[42] To je v pořádku, já mám zase zítra nějaké zástoje v podobě rodinných oslav, tak budou obrázky stejně až v neděli.

reagovať

lojzo | 20. 3. 2015 Pia 17:33 |   [44]

Fotil som aj ja, ale všetky sú zelené a tupé. ;-)

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 17:50 |   [45]

[44] Neopič se!! Já mám i celkem pěkný rohlík …zelenkavý ;-)

reagovať

lojzo | 20. 3. 2015 Pia 17:51 |   [46]

[45] To nejedz! 8-O

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 17:53 |   [47]

[46] … a jeden má uhryznuté špičky…no co tam se dneska na tom nebi dělo??!! 8-O

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 18:54 |   [48]

[44] ZPS dokáže divy. ;-)

reagovať

lojzo | 20. 3. 2015 Pia 18:58 |   [49]

[48] Však ti ich pošlem, skús. ;-)

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 19:27 |   [50]

Já taky pošlu ty zelený okousaný rohlíky :-)

reagovať

Jago | 20. 3. 2015 Pia 20:51 |   [51]

[50] Kdo je okousal? Gubernátor? Nebo je to jako v té písničce „Pekař peče housky, uštipuje kousky“?

reagovať

Wicky | 20. 3. 2015 Pia 22:17 |   [52]

[51] Příšera… nebeská :-)

reagovať

Jago | 21. 3. 2015 So 7:14 |   [53]

[52] Vypadá to příserně!

reagovať

SV | 23. 3. 2015 Po 10:41 |   [54]

reagovať

Jago | 23. 3. 2015 Po 13:15 |   [55]

[54] No konečně si toho překlepu někdo všiml. :-D

reagovať

SV | 23. 3. 2015 Po 13:51 |   [56]

[55] všetko vidím všetko viem nikomu nič nepoviem ;-)

reagovať

Oby | 24. 3. 2015 Ut 11:38 |   [57]

[55] My jsme (povětšinou) slušní návštěvníci a příslušníci, tak jsme to nechtěli rozmazávat! 8-)

reagovať

Wicky | 24. 3. 2015 Ut 16:39 |   [58]

[55] A já myslela, že je v tom úmysl :-D

reagovať

Jago | 24. 3. 2015 Ut 19:42 |   [59]

[58] To víš, že je, obyčejné překlepy ve svých komentářích zpravidla edituji. ;-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Mrk!

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod