Veleměsíc
v úplňku byl k vidění v nedávných dnech, kdy byl k Zemi nejblíž od roku 1948. Wicky ho zobrazila a obrázek nám poslala s tím, že se jí nechtěl vejít do objektivu. Bohužel nám chybí měřítko, abychom mohli rekordní velikost našeho souputníka ověřit.
P. S. Lojzo, známý to příznivec kosmonautiky, by nám mohl popsat, na jaká že to moře a krátery se díváme a kde asi tak parkuje Lunochod.
Jago | 15. 11. 2016 Ut 23:01 | Aktuality Kozmonautika Obrázky | 36 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Byl krásný a jasný, nějakou dobu mně svítil oknem přímo na klávesnici, měla jsem obavu, aby nebyla náměsíčná.
Moc pěkná fotka, Wicky.
tak jsem s tím mořila znova a zase mi to vypadlo, asi mi to trvá moc dlouho. Tak jsem to poslala mejlem.
Ta svítící koule, co má paprsky je kráter Copernicus a ta černá díra nahoře je Plato.
Lunochod 1 – vynesen sondou Luna 17, 17.11.1970 je těsně pod Sinus Iridum – ten je vlevo nahoře pod levým výběžkem Mare Frigoris a vedle Mare Imbrium – je srozumitelné?
Nahoře podlouhlý světle tmavý pás je Mare Frigoris – Moře Chladu (Mrazu), vlevo nahoře nějvětší tmavý flek je Mare Imbrium – Moře Dešťů, vlevo pod ním navazuje Oceanus Procellarum – Oceán Bouří,
[6] Je to jasné a zrozumiteľné, len ten Lunochod tam nevidím… holt oči mi už tak neslúžia.
[4] Poslala, ale nějak mi to zakázalo publikování komentářů.
Jak tak čtu ta jména, vzpomněl jsem si na knihu pana Běhounka Akce L.
[9] Vypadá to, Wicky, že se tomu nelíbí tvůj text, ostatní komentáře mi to bere.
[11] Chtěl jsem to dát přímo do článku, ale vykopalo mě to taky. Pozoruhodný jev elektronický.
Tak to vůbec nechápu, protože jsem to odnikud nekopírovala, ale dřepěla nad minimapou Měsíce a dalo mi dost práce to přečíst z té mapy, pak se mi podařilo napsat pár vět a zase mi to vyhazovalo a vyhazovalo jak psaní, tak kopírování mého textu z mejlu. nechápu…
[13] Zrejme tam používaš latinské názvy, ktorým cenzor internetu nerozumie, tak to pre istotu nepustí.
[14] aha – tak to zkusím bez té latiny páč mi to vyhodilo i tady v práci
tak nerozumím, páč to nebere ani bez latiny, takže vám ty fleky nepřiblížím, ani když ten text rozsekám, v noci se mi podařilo poslat jen začátek a furt to vyhazuje. nechápu, kdybych se s tím tak nemořila
[17] pohladam admina, ale pochybujem ze bude vediet latinsky …
Krásná práce Wicky! Internet je občas magor. Mi nechtěl minule pustit komentář s poděkováním za umístění v bublině. To si zvykneš.;-)
[19] tož ja mu to preložím, pozri, aha:
prosím pozri sa na tie tu sa vyskytujúce problémy, napr. viď komentár Wicky 16 dík dík
[19] Odkaz pre Admina: Nejde to. Staré známe „Forbidden / You don't have permission to access /komentare.php on this server.“
Tak nám super Měsíc zahalily mlžné mraky, ale tady tedy svítí. Ten „Lenochod“ bude mít zítra výročí, oslavíme ho volným dnem.
Něco zkusím… "
V roce 1970 přistála na Měsíci v oblasti Moře dešťů sonda Luna 17, která měla na své palubě Lunochod 1. Řízen byl sovětskými techniky ze Země pomocí obrazu z jeho 4 televizních kamer. Jejich signál se však 1,3 sekundy šířil k Zemi a stejnou dobu zpět a tak technici museli své povely pro 750 kg těžké vozítko vhodně koordinovat. Tato osmikolka s průměrem kol kolem 50 cm se bořila do měsíčního regolitu po dobu 322 dní a během této doby urazila asi 10,5 km. Přitom Lunochod sbíral vzorky, analyzoval fyzikální a chemické složení regolitu a pořídil kolem 20 000 snímků.
O 3 roky později zamířila k Měsíci sonda Luna 21 na palubě s Lunochodem 2. Podobal se prvnímu Lunochodu, ale byl částečně zmodernizován. Značná část povrchu byla pokryta solárními panely. Lunochod byl vybaven televizními kamerami, spektrometrem k chemické analýze, francouzským odražečem a řadou dalších přístrojů. Vezl s sebou navíc magnetometr. Délka vozítka je 2,2 m a hmotnost 756 kg. Dal se na svou měsíční pouť v Moři jasu a během 139 dnů své činnosti urazil přes 37 km a odeslal na Zemi více než 80 000 snímků, 86 panoramatických záběrů a 740 chemických rozborů půdy. O kvalitě měsíčních vozítek svědčí mimo dlouhé doby činnosti při teplotách od –150°C do +120°C také dobrá pohyblivost po měsíčním povrchu. Lunochod 2 dosáhl výšky až 400 m nad místem přistání. A poté se na 37 let ztratil."
Zkopírováno a naneseno
„Lenochod 2“ se zatoulal do kráteru, schoval se a pak se zase vynořil a schoval se jinam a zhasl.
[27] Kazisvet?
http://scienceblogs.de/…ndtauschung/
[28] Warum? Der “Supermond” kommt! (aber tut uns nichts).
[31] Texto o Lunochodu byl zkopírován z Wiki. Kdežto origoš text od Wicky to nebere. :-/
[29] Neprisiel. Aspon mn fotkach mam len prachobycajny mesiac. Alles nichts, nur Betrug!