Tequila

V naší kavárničce se podávají také ostřejší nápoje. V sortimentu máme i mexický národní nápoj tequilu, který jsem během svého krátkého pobytu na jihu Mexika na poloostrově Yucatán konzumoval v množství větším než malém. I když někteří z vás dávají přednost jinému pití, soudím, že trocha osvěty neuškodí.

Bez agáve není tequila.

Kdysi dávno přistáli nějací Španělé v Antilách v Západní Indii a několik členů jejich posádky na tom bylo nevalně. Nešlo o nic extrémního, měli jen nějaké sečné rány a šrámy utržené při plenění a drancování. Místní obyvatelé byli velmi vstřícní a přinesli jim na rány šťavnaté rostliny – aloe. Španělům zněl místní název rostliny nějak jako mah-gay, dnes psáno maguey. Španělé, šířící kříž a nemoci v celém Novém světě, nazývali potom maguey všechny podobné rostliny, kterých je více než 400 druhů. Ačkoli se některé podobají kaktusům a často s nimi sdílejí stanoviště, kaktusy to nejsou. Švédský botanik Carl von Linné nazval kolem poloviny 18. století tuto čeleď Agavaceae. Název agáve pochází z řeckého slova agaué – obdivuhodná.

Lidé z Nového světa objevili tajemství maguey dávno před tím, než Cortés vůbec zahlédl Ameriku. Jedna zvláštní odrůda této rostliny rostla velmi dobře ve vysokohorských pláních moderního Mexika. Potřebovala až dvanáct let nebo i déle, aby dosáhla zralosti a za tu dobu vyrostla do výšky 4 m. Maguey v oblasti dnes známé jako stát Jalisco poskytovala starověkým kulturám Mexika výživný nápoj zvaný aguamiel (medová voda). Tato tekutina se extrahovala z části zvané piña neboli srdce rostliny, což je v podstatě jakýsi košťál, který zbyde po osekání listů a skutečně vypadá jako veliká šiška. Výživná tekutina v krátké době snadno zkvasila. Fermentovaný produkt je znám jako pulque.

Kdo vynalezl pulque se neví, jeho stopy se táhnou nejméně 1000 let do minulosti. Podle jedné legendy to byla bohyně agáve Mayahuel, kterou ukradl bůh Quetzalcoatl (Opeřený had) její babičce, strašlivému démonovi Tzitzimime. Tzitzimime ji však chytila a roztrhala ji na kusy. Quetzlacoatl pohřbil její ostatky a z nich vyrostl první exemplář maguey. Věřilo se, že šťáva aguamiel, dobývané ze srdce rostliny, je její krev.

mx-tequila-1

Bohyně agáve Mayahuel. Zdroj: Wikipedie

Jiná legenda praví, že pulque objevila vačice tlacuache, jež svými tlapkami podobnými lidským rukám vymačkala z agáve šťávu, která zkvasila. Tlacuache prý byla prvním opilcem. Věřilo se o ní, že modeluje tvar toku řek. Řeky, které zformovala ve střízlivém stavu, tekly rovně, ale ty vytvořené v opilosti kopírovaly meandrovitou cestu tlacuache od nálevny k nálevně.

Do příchodu Evropanů bylo pulque posvátným rituálním nápojem, který mohli konzumovat jen králové, náčelníci, vysocí papaláši a pochopitelně kněží. Po dobytí Mexika zesvětštělo a mnoho domorodců v něm našlo únik před realitou. Ta byla drsná, protože původní bohové byli vyhnáni, jejich chrámy pobořeny a dosavadní společenský řád se ocitl v troskách. Samozřejmě, že Španělé také ocenili tento produkt, a poptávka po pulque prudce vzrostla. Ze zdanění nápoje plynuly státu nemalé příjmy. Pulque se začala destilovat a vzniklo tak něco podobného tomu, co dnes známe jako tequilu.

Největšího pokroku v destilaci a objemu výroby bylo dosaženo ve státě Jalisco v okolí vyhaslé sopky jménem Tequilán. Město na úpatí této sopky je známé jako Tequila, což je slovo z jazyka nahuatl a podle jednoho pramene znamená „místo obětí“, podle jiného „řezací kámen“ (tj. obsidiánový nůž, jímž se párala těla živých lidských obětí za účelem vynětí jejich srdcí a předložení těchto bohům). Říká se, že na nápoj z této oblasti se tento název velmi dobře hodí díky pocitu pálení v ústech, který vzbuzuje.

V roce 1896 přijel do Mexika německý přírodovědec Franz Weber. Po navázání kontaktů s tamními dominantními výrobci tequily začal studovat a vybírat nejlepší odrůdy použitelné pro výrobu tohoto nápoje. Na počátku 20. století dospěl k závěru, že nejlepší je tzv. modré agáve a hrdě ho pojmenoval Agave tequiliana Weber var. azul. Dnes je to jediná odrůda agáve povolená státem pro výrobu tequily.

mx-tequila-2

Políčko agáve, park Xcaret, Mexiko. Foto © Jago 2011

Co je vlastně v láhvi tequily?

Tequila je dodávána ve dvou základních typech. Alkohol, jak známo, vzniká kvašením cukru. Pouze tequila, která byla vyrobena výhradně z cukru z agáve, smí být označena 100% azul agave (stoprocentní modré agáve). To je ta správná tequila, již měl Pánbů na mysli. Pokud výrobce smíchá cukr z agáve s některými jinými cukry (třeba z obilí nebo kukuřice), vznikne tequila mixto (smíšená). Mixto smí mít až 49 % cukru z neagávových zdrojů. Má-li víc, nemůže se označit jako tequila. Není-li na etiketě uvedeno, že se jedná o 100% čisté agáve, je to mixto, které údajně nestojí ani za ochutnání.

Tequila obsahuje 38 – 40 % alkoholu, dělí se do čtyř kategorií a před jejím nákupem či konzumací je dobré si přečíst, co je na láhvi napsáno.

Joven (mladá) je tequila, která je téměř vždy mixto a do níž mohou být přidána barviva a příchutě. Často je nazývána zlatá tequila a navzdory vznešenému názvu je to nápoj, který v Mexiku pijí chudí studenti na koleji.

Blanco, také plata (stříbro), čirá, nebo bílá tequila. Je to dvakrát destilovaná tequila lahvovaná po krátkém období klidu, bez stárnutí. Je obvykle uložená v plastových nebo ocelových nádobách. Blanco může být vynikající tequila, ale může také chutnat jako ředidlo. Blanco může být stoprocentní modré agáve.

Reposado je tequila ležící v sudech z bílého dubu nebo borovice po dobu nejméně dvou měsíců, ne však déle než jeden rok před plněním do lahví. Má zpravidla světle slámovou barvu.

Añejo (uleželá). Tato tequila zraje před plněním do lahví v dřevěných sudech po dobu nejméně jednoho roku a měla by tedy být nejkvalitnější. Obvykle je tmavší než reposado.

Poznámka: Pokud nemáte ověřenou značku, vřele doporučuji prostudovat si etiketu na láhvi a nenechat se zmást různými nápisy „golden“ nebo „silver“. Osobně jsem několikrát zjistil, že ani někteří naši barmani nevědí, co nabízejí, a tomu občas odpovídají i ceny.

Jak konzumovat tequilu?

Tequila se v české kotlině stala velice módní záležitostí. Chtějí-li vám k ní dát plátek pomeranče a skořici, objednejte si raději nějaký jiný drink, protože buď je barman ignorant, nebo se snaží zakrýt chuťové nedostatky nabízeného destilátu. Pravověrný Mexičan by takto tequilu nepil. Dostanete-li však k tequile plátek citronu nebo (ještě lépe) limetky, je to v pořádku, i když já jsem byl vždy na rozpacích, jak s ním naložit – zda ho do nápoje vymačkat, nebo ho tam vhodit vcelku, nebo vykousnout a sežvýkat po napití.

Naši borci si před konzumací tequily nasypou na hřbet ruky trochu soli, kterou vzápětí po požití drinku rituálně olíznou, tváříce se při tom blaženě. Je to absolutní snobárna! Chuť nápoje sůl nevylepší (spíš naopak) a nikde v Mexiku mi ji také k tequile sami nenabídli. Pravda, alkohol odvodňuje organizmus, zatímco sůl v něm vodu zadržuje, což může být v mexických vedrech užitečné. V přítmí klimatizovaného baru je to však nesmysl a v případě potřeby udělá stejnou službu pytlík slaných buráků. Sůl ať si líže dobytek.

A co mezcal?

Za mezcal (v jazyce nahuatl „mexcalmetl“) je považován jakýkoli destilát z rostlin čeledi maguey (agavaceae). Takže i tequila je mezcal, ale ne každý mezcal je tequila, protože stát stanoví pro tequilu přísné normy – kde může být vyráběna a které druhy agáve mohou být použity při její výrobě. Ano, mezcal může být vyroben ze stejné rostliny a stejným způsobem, a přitom nemůže nést název tequila, pokud nepochází z licencovaných lihovarů v autorizované zeměpisné oblasti. Rozhodně však není k zahození. Jemné, výrazně ochucené mezcaly jsou vyráběny ve státě Oaxaca, jižně od Mexico City.

Piñas určené pro mezcal se pečou či spíše udí na uhlí z tvrdého dřeva v kónické kamenné peci zapuštěné do země (palenque), přičemž jsou pokryty vrstvami rohoží z palmových vláken. To dává mezcalu silné kouřové aroma. Mezcal je normálně destilován pouze jednou, takže je to poněkud méně „čistý“ nápoj než tequila, která je obvykle destilovaná alespoň dvakrát.

Mezcal – kořalka s červem?

On to vlastně není červ, ale housenka mola (nebo můry?) Hipopta Agavis, která na agáve parazituje. Někdy kolem roku 1950 si majitel stáčírny mezcalu v Mexico City všiml výrazné chuti v šarži mezcalu, který koupil od dodavatele z Oaxaky. Použití „červem“ zamořené sklizně dalo ne nepříjemný výsledek a dodavatel se rozhodl přikládat ke každé láhvi malý sáček „červí soli“, sestávající se ze sušených „červů“, chilli a soli. A samozřejmě (z čistě marketingových důvodů) vložil „červa“ do každé láhve. Pozor: Mexický zákon zakazuje přidávat „červa“ do tequily, takže tequila s „červem“ není tequila, ale mezcal.

Takže teď už víte o tequile všechno, co potřebujete, a můžete se pustit do uplatňování nabytých poznatků v praxi. Ať vám chutná!

mx-tequila-3

Láhev tequily reposado před otevřením a vypitím. Foto © Jago 2011

Autorská poznámka: Pro tento článek jsem využil víc internetových pramenů. Pokud si některé z nich občas odporovaly, uvádím informace ze stránek napsaných Mexičany doufaje, že ti vědí, co o své zemi píší.

A ještě jedna poznámka, tentokrát pro jazykové puristy: Ústav pro jazyk český hlásá, že agáve může být jak rodu ženského, tak středního, a že tequila se píše s jedním l, i když některé slovníky a jazykový korektor wordu prosazují ta l dvě.

 

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

TlusŤjochweb | 18. 8. 2012 So 20:25 |   [1]

Jen doufám, že na Moravě nebudou podle Mexikánů přidávat do slivovice obaleče švestkového…

reagovať

lojzo | 18. 8. 2012 So 20:30 |   [2]

Ja toho alkoholu všeobecne veľa nevypijem a teraz márne rozmýšľam, či som už tequilu ochutnal. A keďže si na to nespomínam, zrejme znie správna odpoveď „nie“.
Ale Tequila Sheila sa mi páči. ;-) Mimochodom, Bobby Bare v nej tiež spomína soľ a limetku, takže minimálne niektorí americkí borci to robia tak ako tí naši. :-D

reagovať

Henry Psanecweb | 18. 8. 2012 So 21:02 |   [3]

Není zajímavé to, že jedno slovo má dva rody? Tento týden už jsem na to narazil u hmyzu.

reagovať

Jago | 18. 8. 2012 So 21:08 |   [4]

[2] Gringos nejsou Mexičané! ;-) Mimo Mexiko to skutečně takhle chodí (Němci si dokonce pomlaskávají i nad tou skořicí)…

[3] Ano, například město Aš je rodu ženského i mužského. Genderově spravedlivé… .-(

reagovať

TlusŤjochweb | 18. 8. 2012 So 21:13 |   [5]

[3] [4]
A což teprve slovo „zombie“, povoleny jsou všechny tři rody…

reagovať

Jago | 18. 8. 2012 So 21:28 |   [6]

[5] A v tom středním rodě je nesklonné. :-)

reagovať

Oby | 18. 8. 2012 So 21:40 |   [7]

Co jste tu postavili tu flašku, nějak mi blbne připojení. 8-O :-D

reagovať

lojzo | 18. 8. 2012 So 21:41 |   [8]

[4] „Aš je rodu ženského i mužského“ A ako je to s mestom Olomouc? Viem, že podobne ako Paríž je v slovenčine mužského rodu a v češtine ženského. No poznám aj Čechov (čo Moravanov), ktorí ju/ho skloňujú ako mužské. Je to spisovné?

reagovať

Jago | 18. 8. 2012 So 22:35 |   [9]

[8] Podle Internetové jazykové příručky je Olomouc rodu ženského, v místním úzu se užívá i mužské skloňování podle vzoru stroj.

reagovať

Jago | 18. 8. 2012 So 22:36 |   [10]

[7] Mně taky. To víš, přístroje jsou zastaralé, vzduch zatuchlý, spojení se nedaří. :-)

reagovať

Anerisweb | 18. 8. 2012 So 22:57 |   [11]

Ač jsem skoro 100% abstinent, ráda jsem si o tequile početla – bylo to zajímavé, díky!
A ještě k té Olomouci. U nás se říká jet do Holomóca. :-)

reagovať

Jago | 18. 8. 2012 So 23:18 |   [12]

[11] Tohle že se u vás říká? Že by ses přestěhovala na Hanou? :-D

reagovať

Anerisweb | 18. 8. 2012 So 23:53 |   [13]

To víš, u nás se toho nakecá ;-)

reagovať

SV | 20. 8. 2012 Po 9:51 |   [14]

[11] Jago píše zaujímavo, to je fakt.
príď nakuknúť na kafíčko častejšie ;-)

reagovať

SV | 20. 8. 2012 Po 10:29 |   [15]

heslo týždňa som prečítala ako „dámske koliesko“ to mám z tých vašich bicyklov! ;-)

reagovať

lojzo | 20. 8. 2012 Po 10:48 |   [16]

[15] Len či to nebude tým, že máš o koliesko menej. Alebo viac. ;-)
(kolienok máš správny počet, to som si všimol 8-) )

reagovať

SV | 20. 8. 2012 Po 10:54 |   [17]

8-D

reagovať

brabiweb | 21. 8. 2012 Ut 14:26 |   [18]

Dík za vyčerpávající zprávy, co se dělá z agave. Ta tequila s limetkou musí být skvělá! Já mám doma sirup z agave, taky je to dobré.

reagovať

Wicky | 23. 8. 2012 Št 22:49 |   [19]

http://www.youtube.com/watch?…

Tak tu taky můžu!! :-)))))

reagovať

Oby | 23. 8. 2012 Št 23:17 |   [20]

[19] Teda, Wicky, ty ses nějak rozjela… Dyť ještě není víkend ! :-D

reagovať

Wicky | 23. 8. 2012 Št 23:49 |   [21]

Oby, není třeba čekat až na víkend, žít se má hned a teď! :).. ne pak. ;-) Ale však ty to vííííš :o)

http://www.karaoketexty.cz/…e-dar-162593

reagovať

Oby | 24. 8. 2012 Pia 18:06 |   [22]

[21] Jasně, Wicky, že teď hned, ale přiměřeně – abych nedopadla jako tady ten: http://www.ontheroads.net/…songbook.php?… :-D

reagovať

Wicky | 26. 8. 2012 Ne 11:43 |   [23]

hmmm, hmmm, já nevím, ale v Mexiku je maj v lékarně, stráááááááááááášně moc druhů a ve velkých flaškách, protože medicíny se má užívat přiměřeně HODNĚ :-D. Paralen a penicílín jsem tam neviděla, tequily a mezcaly tam byly litry a litry :-D

reagovať

Jago | 26. 8. 2012 Ne 13:50 |   [24]

[23] … a za na naše poměry velmi slušné ceny. :-D

reagovať

Oby | 26. 8. 2012 Ne 18:27 |   [25]

[23] „…medicíny se má užívat přiměřeně HODNĚ…“ – no to jo, ale jenom marodi. Jak si zdravá, mělo by ti stačit přiměřeně trošku;-)

reagovať

Jago | 26. 8. 2012 Ne 18:33 |   [26]

[23] Však i ta láhev na mém obrázku je litrová. A měli i větší, jenže kdo by se s nimi tahal přes půl zeměkoule. :-)

reagovať

Oby | 26. 8. 2012 Ne 18:39 |   [27]

[26] Pokud máš kufr na kolečkách jako já… :-D

reagovať

Jago | 26. 8. 2012 Ne 18:53 |   [28]

[27] … a v patách celníky v EU + váhu na letišti… :-)

reagovať

Wicky | 26. 8. 2012 Ne 22:20 |   [29]

Kufr na kolečkách, batoh na zádech, táhla nepřiměřeně mnoho, bo jsme doma všici nepřiměřeně marodný!!!! Prošlo – ještě to tak nehlídali, ale je to furt a frut horší a horší, teďka už lezou i tady do kufrů po příletu a rabujou medicíny, asi jsou taky nepřiměřeně nemocní. ;-p

reagovať

Jago | 26. 8. 2012 Ne 22:44 |   [30]

[29] To je prosté – zavazadla se zřejmě během cesty od letadla na pás rentgenují. Kamaráda takhle v Ruzyni vyhmátli s pěti lahvemi vodky, které koupil v Moskvě na kar (pohřební hostinu) své právě zesnuvší manželky. Mně za celou tu dobu, co jsem létal do Ruska (16 let) nikdy nic nesebrali, zato sekuriťáci mi v Ženevě zabavili půlkilovku sýra raclette…
BTW: Sekuriťáci a celníci jsou pěkná svoloč. Když jsme letěli do Dillí přes Helsinky, zabrali nám Finové dost drahý zapalovač, že prý je „too hot“ (v Ruzyni prošel). Asi deset minut jsem se s nimi dohadoval, pak jsem dožraně řekl „enjoy it, blbečkové“ (doslova) a v letištní trafice koupil za pár eur zapalovač nový. Ten nám sebrali pro změnu Indové na zpáteční cestě…

reagovať

Wicky | 27. 8. 2012 Po 21:27 |   [31]

Jago, tý joo, a poznali, že to není maskovaný granát, ale sýr?? :-))
Ne vážně, jsou to šupáci.
V Paříži mi vyzuli z bot a málem odlepili podrážky, jak cosi hledali… nevím co, páč všechno důležitý jsem měla v baťohu :-))), z toho mi odepli sichrhajsku pro všecky případy, který mám vždycky všude s sebou zapíchaný, co kdyby mi praskla gumička od kalhotek, že? A pak v letadle pro cca 500 lidí (možná víc) jsme všici dostali kovový příbor, nejen lžíce, ale vidličky se 4mi hroty a špičatý nůž. Ten příbor byl tak pěkný… a letěli jsme do států přes louži hromadu hodin… s kvovými špičatými příbory. Tak to česká hlava fakt nebere co francouzská vymyslí. Z Namibie jsem v tom zase batohu zapomněla zapadlý zápalky, normální krabičku na zadní straně s magnetkem (byl to suvenýr) na přední straně s obrázkem slavné duny 45, no to byl cirkus v Amsterdamu, ale vyhádala jsem ji!!!!! :-)))) Asi se báli, že odpálím letadlo tou malou škatulkou, hihi, já, který nehoří ani kamna v kuchyni a spotřebuju metrák třísek a tunu papíru :-D. No, ale bylo málo času na přestupu, byly to nervy kvůli tý malý škatulce, ale už z principu jsem se jí nechtěla vzdát, protože vím, že by ji nezlikvidovali, ale nalepili by si ji sami na lednici doma. Byla to ženská, chlap nakonec mávnul rukou a něco jí řekl, vzal jí ty zápalky a podal mi je s mávnutím ruky, ať už vypadnu a odletím do Prahy.
Ale sežrat mi sejra, to by mi fakt naštvali!

reagovať

kety | 28. 8. 2012 Ut 7:00 |   [32]

[31] :-D :-D Wicky, kdy to bylo – s těmi příbory?

reagovať

Wicky | 28. 8. 2012 Ut 8:25 |   [33]

[32] kety, vloni v březnu cestou do Ňůjorku. :-D

reagovať

SV | 28. 8. 2012 Ut 11:26 |   [34]

[31] mne zobrali maličké nožničky..a wibramky som si musela vyzuť a pochodovať cez pol parížskeho letiska v ponožkách ;-)

reagovať

Wicky | 28. 8. 2012 Ut 11:30 |   [35]

[30] To je prosté –… TO JE Sprosté!!!!! :-D

reagovať

kety | 28. 8. 2012 Ut 14:42 |   [36]

[33] Teda – to se museli nějak zapomenout! ;-)

reagovať

lojzo | 18. 3. 2015 St 8:25 |   [37]

Som dnes natrafil na ďalšie využitie tequily – dajú sa z nej vyrábať diamanty! 8-O

reagovať

Jago | 18. 3. 2015 St 8:33 |   [38]

[37] Mexičané přišli už dávno na to, že tequila jsou v podstatě zkapalněné peníze, tak proč ne diamanty?

reagovať

SV | 19. 3. 2015 Št 9:13 |   [39]

[37] prima! diamanty sú podstatne menej škodlivé ako alkohol ;-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Basilika Sant Apollinare Nuovo - mozaiky.

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod