Priama reč na utorok 13
Toto ste sa na hodinách dejepisu neučili – archeológ Jiří Macháček, profesor Masarykovej univerzity, o Veľkej Morave:
– Změnila se nějak představa o Velké Moravě v poslední době? Z dějepisu si vzpomínám, že toto období našich dějin mělo skoro až posvátnou auru.
– Hodně se o tom v současné době diskutuje. S tou aurou máte pravdu, Velká Morava byla dlouho považována za první státní útvar západních Slovanů, na existenci Velké Moravy se dokonce odvolává preambule současné slovenské ústavy. Jenže to pak vede k nekritickému chápání role Velké Moravy ve střední Evropě. Byla zde skutečně fenomenální protoměstská aglomerace, Pohansko je svou rozlohou a zalidněním srovnatelné se západoevropskými centry, jako bylo Řezno, jedno ze sídel franckých králů. Nacházíme zde bohatou materiální kulturu, zlaté a stříbrné šperky. Na druhou stranu to ale byla společnost velmi archaicky orientovaná. Zdroje se přerozdělovaly z centra, nerazili vlastní mince a ani ty odjinud nepoužívali ve vnitřním obchodu. Otázka tedy zní, na čem stála ekonomika této země?
– A tam je zakopaný pes?
– Nemáme jednoznačné důkazy, ale zdá se, že se Velkomoravané zapojovali do skutečně masivních obchodů s otroky. Ti pak směřovali převážně do islámských zemí, ať už na západ na Pyrenejský poloostrov nebo přes Benátky na Blízký východ. Ukazuje se, že velkomoravská knížata z toho pravděpodobně výrazně profitovala a byla vlastně lovci otroků na územích na sever nebo na východ od nás. Z písemných pramenů známe dokonce centrální trh Moravanů, místo, které bylo dobře známé bavorským nebo židoarabským obchodníkům, kteří přicházeli po dálkových komunikacích, přinášeli zlato a stříbro a odváželi si lidi. V arabských pramenech se tito otroci označují jako Saqaliba, což znamená v podstatě Slovan. A ze stejného období zřejmě pochází i německý název pro otroky Sklave, což je prakticky to samé co Slawe – Slovan. Příliv slovanských otroků byl asi tak silný, že se to stalo synonymem.
•
Otázky kládol David Povolný. Celý rozhovor je zaujímavý – kuknite sem.
lojzo | 8. 4. 2014 Ut 0:13 | História Zábava | 11 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Ty otroky bych Velké Moravě nezazlíval, tenkrát to bylo zboží jako každé jiné. Holt jiná doba, jiný mrav.
Ale stejně je zajímavé, že ta říše vydržela jen po pár generací. A co bylo dál? Kmen Čechů si podrobil ostatní kmeny (Doudleby, Lemuze, Lučany, Pšovany aj.) až v 10. století…
dík Lojzík, fakt zaujímavé. som o otrokárskej časti dejín Veľkej Moravy veru nič nevedela.
Jestlipak i Velká Morava měla svého kapitána Johna Browna, co to zřel?
O pálení čarodějnic v našich zemích ve středověku jsem cosi zaslechla, ale kšeftování s otroky ještě o pár století dřív? Takže žádná slovanská holubičí povaha!
[1] „Ty otroky bych Velké Moravě nezazlíval, tenkrát to bylo zboží jako každé jiné. Holt jiná doba, jiný mrav.“
Ja im ich nezazlievam, len ma to zaujalo. Napokon, aj pán, čo aj o pár storočí neskôr napísal, že „pokladáme za samozrejmé pravdy, že všetci ľudia boli stvorení ako seberovní“, vlastnil nejakých pár stoviek otrokov.
Ale musím povedať, že už dávno si myslím, že u nás toľko ospevovaný Svätopluk bol odroň a papľuh.
Praha byla křižovatka mezi Polskem, Ruskem, Tureckem, Pyrenejským poloostrovem a samozřejmě Židy, takový obchodní uzel. Je jasný, že na mouce a cibuli nebo oříškách se tolik nedalo vydělat, jako jiném zboží třeba na kožešinách a otrocích. Vůbec se tomu nedivím.
[6] nošak ale to sa do dejepisu asi blbo píše, že odroň a papľuh!
Čekal jsem dnes jakousi přímou řeč na sobotu…
Proč?
Dnes by oslavil sedmdesátiny Karel Kryl…