Pozvánka do paláce Te v Mantově
Mantova je plná pěkných uměleckých památek. Navštívili jsme ji 8. května 2014 a kromě několika církevních i světských staveb jsme věnovali hodně času prohlídce paláce Te (na obrázku je zakroužkován). K vidění tam toho bylo spousta, takže jsem usoudil, že nejlepší bude soustředit nějaké obrázky do galerie, do níž vás tímto zvu.

Palác Te, pokoj Amora a Psyché: Zeus svádí Olympii. Scan pohlednice.
Prudérního návštěvníka možná tenhle obrázek pohorší, je tu však ze dvou důvodů. Jednak proto, že autorem oné poněkud nestydaté fresky, která je stará téměř pět set let, je významný Rafaelův žák Giulio Romano, ale hlavně proto, že za tuto pohlednici chtěli v muzejním obchodě celá dvě eura, tedy čtyřikrát až pětkrát víc, než stály pohlednice ve městě, což je daleko větší, ba až do nebe volající nestydatost.
Jago | 31. 5. 2014 So 19:53 | Architektúra Cesty História | 31 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
[3] Nezdá se však, že Zeus by se zuby nehty bránil, i když bábovku není nikde vidět. Možná už návnadu pohltil a ještě má hlad.
[7] Nestretla, aspoň na tomto obrázku ne. Není totiž blondýna.
[5] Šmíruje, jestli někde nezbyl kousek diabáboffky, nebo hlídá, nebo…
Jak bych na to přišla? Je chlap, ne? Stačí jen zvolit správnou formu (a obsah) bábovky.
[11] V pátek jsem navštívil hmyzí show, což byla ochutnávka smažených červů, cvrčků, sarančat a švábů. Také tam měli i docela dobrý perník se zapečenými červy a cvrčky. Mám tu vystavit foto?
[13] No jasně, komu se nebude líbit a chutnat, může se jít podívat do galerie na něco jiného. A kdybys měl málo hmyzu… na špejlích, vařených, smažených a lidmi okusovaných ap., tak nezapomeň, že jsi pasován na Hmyzího správce.
[14] No já nevím, je to samozřejmě pocta, ale co by na to řekli úzkostlivější hosté?
[10] Abychom neutekli od tématu: Místo Dia-bábovky navrhuji Zeus-bábovku.
2 eura, co to je, krásný pohled kolikrát stojí i za víc…
[19] Že jo?
Tak jsem tak trochu pátral, kdo že byla ta Olympie (Olympias). Prý manželka krále Filippa II. Makedonského, matka Alexandra Velikého.
Mám obavy, že toho Dia si Romano trochu předělal, podle starých Řeků to bylo trochu jinak (blesk), leč had byl její kultovní zvíře. Zeus-story prý začal rozšiřovat až sám Alexander po návštěvě jakési egyptské věštírny. Inu, není špatné mít v rodokmenu božstvo, že? Ovšem jak říkali staří Římané: Mater semper certa est (pater semper incertus est) – matka je vždycky jistá (otec je vždy nejistý).
[18]
A časem se dostaneme až k „Zeusova dia-bábovka svedla i brněnskou Olympii“
Dvě eura za pěkný nemravný obrázek mi taky nepřipadá tak moc…
[22] Dvě eura za pěkný nemravný obrázek mi taky nepřipadá tak moc… No dobře, však ona ta Olympias není žádná Twiggy a něco jíst taky musí.
[24] Jestli jsem dobře porozumněl cizojazyčnému textu, tak prý Mrs. Olympias tvrdila, že v noci před svou svatbou měla sen, že do jejího těla udeřil blesk, začalo hořet a „cosi“ ty plameny rozfoukalo a uhasilo. Tak nevím, že by to „cosi“ byl ten šmírák?
[25]
No hlavně že to není Amor.
Olympia byla na tehdejší dobu a na své pořadí jako manželka emancipovaná až dost, škoda, že se o ní málo ví, ale aspoň něco je na wikipedii.
Tak dík.
paláce a pamiatky sa najlepšie prehliadajú s kusom pravej parmskej šunky v ruke, však Jago?
[28] aha. ale aj tak je to pekná predstava – Jago v palácovej sále, v jednej ruke foťák, v druhej veľká šunka na stopke, kosti, čičotoje
[29] To nejde, Italové by mě lynčovali, tahle šunka musí být nakrájená na tenoučké plátky.