Pohádkový svět vulkánů

Dechberoucí vyprávění plné síry, dýmu a pekelného puchu aneb Wicky na Liparských ostrovech.

lipari-01

Přístav Milazzo – pohled z lodě odjíždějící na Liparské ostrovy

Na Liparské ostrovy se samozřejmě jezdí lodí. Za hezkého počasí a klidného moře. Den před plánovaným odjezdem je zataženo, prší. Vítr nefouká, ale prší celou noc. Ráno vyjíždím za šera, šedé oblohy, mokré silnice. Nalodila jsem se ale již za protrhané oblohy a na ostrov Lipari jsme dorazili již ve sluníčku a teple.

lipari-02Na ostrově Lipari, první zastávce, nad městem s barokními fasádami domů, úzkými uličkami a plochými střechami vysoko ční mohutný skalní masiv akropole.lipari-03Poseděla jsem s výhledem na přístav, moře a posvačila.lipari-04Přišla kočička, přitulila se a zavřela oči. Z druhé strany u mě přistál obrovský racek, zíval a zvědavě na mě koukal. Musím jít, za chvíli pojede trajekt na Vulcano.   lipari-05Ostrov Vulcano je jedinečným darem přírody a je jako přírodní unikát zapsán na seznamu UNESCO. Skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky jsou to první, co spatří většina přijíždějících cestovatelů. Všudypřítomné vulkanické plyny nenechají příchozího na pochybách, že sopka je stále živá. Řekům byl ostrov znám pod jménem „Hiera Hefaistou“, neboli Hefaistova svatyně, Římané mu později dali jméno Vulcania podle římského protějšku boha Hefaista – Vulcana. Odtud pochází i výraz pro sopku ve většině západních jazyků: vulkán.lipari-06Pomyslnou vstupní branou ostrova, a vlastně i celého souostroví, je přístav Porto di Levante na severním pobřeží. Jižně od městečka leží Gran Cratere, Velký kráter, 391 m vysoký kužel aktivní sopky, ze kterého se stále valí oblaka sirných plynů. Centrální část ostrova představuje náhorní plošina Vulcano Piano, lemovaná prstencem vysokých skalisek.  lipari-07lipari-08V městečku Porto di Levante, jehož dominantu tvoří dvě bizarní pestře zbarvená skaliska, se soustřeďuje většina domorodého i turistického života. Jsou zde dvě největší pláže ostrova, obchody, pizzerie, restaurace, kafeterie. V těsné blízkosti Porto di Levante se nachází velké lákadlo – přírodní, neustále bublající sirné jezírko s teplotou cca 34°C. Sopečné plyny vyvěrají z mořského dna i na přilehlé pláži a činí z koupání nezapomenutelný zážitek.lipari-09Ale největším lákadlem je na ostrově bezesporu Velký kráter – Gran Cratere, nejmladší ze série sopek na ostrově Vulcano. Samotný kráter, ležící na vrcholu sopky, má tvar mísovité prohlubně hluboké asi 100 m a až 500 m široké. Na jeho jižním okraji je velké fumarolové pole neboli pás výronů sopečných plynů. Jejich teplota se pohybuje mezi 300 až 500 °C a celá oblast je pokryta vrstvou jasně žluté usazené síry. Prudké erupce, při kterých byly vyvrhovány i veliké kameny, se střídaly s relativně klidnými obdobími unikání plynů. Kameny, které sopka vyvrhovala, zasypaly domy, lodě i rostlinstvo. Období aktivity skončilo roku 1890. Spící sopkou je i poloostrov Vulcanello, který vznikl v roce 183 př. Kr. podmořským výbuchem mezi ostrovy Vulcano a  Lipari.  Gran Cratere je místem, které nejvíce přitahuje každého milovníka přírody. Je volně přístupný, stačí jen překonat výškové metry a několik hlubokých erozních rýh na cestě k jeho spodnímu okraji. Kdo s jistou dávkou opatrnosti projde pole dýmajících fumarol na jižní hraně, může obejít celý kráter. 

Poslední instrukce před rozchodem. Všichni se odebírají na černou, bílou nebo bahenní pláž za teplým koupáním. Všude je cítit síra neboli silný pach zkažených vajec. Pozor, přesně v 16:00 trajekt odjíždí a na nikoho nemůže čekat. Poslední výzva k nástupu je v 15:45 silným zatroubením a v 16 hodin je odjezd! Kdo půjde nahoru, musí si čas rozvrhnout tak, aby se stihl vrátit. A ještě pozor, při odpočinku si nesedat! Je to nebezpečné, protože výpary jsou silné a jedovaté, mohli byste se přiotrávit, omdlít a nemuselo by to dobře dopadnout. Kdo bude kráter obcházet, též pozor na závany par, které jsou také nebezpečné.lipari-10Dobře, vše jsem si pečlivě vyslechla a budu opatrná. Jdu nahoru. Sama. Nevadí. Jen abych to stihla dolů, znám se, při focení nesleduji čas. Hora mi narůstá pod nohama, hlavu musím zvrátit, abych viděla vrchol, kombinace krásné žluté barvy kručinky s kontrastem tmavě modré oblohy a černé barvy lávových proudů protkaných narezlou barvou je úchvatná.  Cesta nahoru není tak náročná, jak se zdálo zezdola, nebo strach, abych to stihla dolů, mě hodně popoháněl.

Fotit budu až cestou dolů, teď se raději nebudu zdržovat. Přeci jenom vycházím z bodu nula nad mořem a slunce praží. Batoh s vodou a bundou, brašna s aparáty se pronáší. Záda mám propocená, začíná to tu foukat. Ještě, že jsem nakonec nebrala vůbec koupací věci, každý deko by mi teď přitěžovalo. Voda vypitá, beru bundu, dost fičí. lipari-12 lipari-11 lipari-13 lipari-14 lipari-15 lipari-16 lipari-17Jsem na hraně kráteru, rozevírá se překrásný výhled na přilehlé ostrovy a špice ostatních vulkánů. Převládají barvy žluté, modré, černé a místy bílé. Chvílemi vše zahalí ostře štiplavý dým.  lipari-18 lipari-19Sbírám kamínky, kousky síry, pemzu i kousíčky sopečného skla. Zapomínám, co nemám udělat, a tady vidím krásné žlutě vykvetlé kousky síry, sedám na bobek a fotím zblízka, záběr se mi nelíbí a nelíbí, obcházím, spíše obsedám ho ze všech stran, stále to není tak jak by se mi líbilo, jednoduše tedy kousek kamene, spíše kamínku odsunu, tedy chci odsunout… Co to bylo? Něco horkého mi vlítlo na ruku a do obličeje, nic nevidím, oči štípou, nemůžu popadnout dech, vrávoravě si stoupám a vítr mi zákeřně foukne silný mlhavý výpar na hlavu, couvám… Jen tak tak, že jsem udržela rovnováhu na hrbolaté zemi s rozházenými kameny. Nikde nikdo, kdo by mi asi pomohl, kdybych se tu skácela a zůstala se válet mezi sírou a vzduchem plným zkažených vajec. Ach jo…  lipari-20 lipari-21Tak raději půjdu dolů, cestou ještě fotím, ale nohy spíše utíkají, potkávám cestou skupinku Francouzů, uhýbají mi a smějí se, že proč jdu tak rychle? No to samo, vám to dolů půjde taky tak. J Otáčíme se se smíchem a máváme si.  lipari-22 lipari-23 lipari-24Dolů to šlo rychle, jdu se tedy podívat na sopečné bahenní lázně, obcházím je s foťákem a ani by se mi asi moc nechtělo si sednout do bláta těch „zkažených vajec“… Anebo příště. I když asi… Šla bych určitě znova nahoru.  lipari-25Je nádherně a mám čas akorát tak na kávičku. Sedám si do zahrádky na café, unavené nohy v horských botách dávám na trnož druhé židličky a dívám se na hory okolo.lipari-26  Samozřejmě troubení lodi neslyším, nechávám drobné na stole a už zase spěchám na loď. Pět minut, to je dlouhá doba.lipari-27 lipari-28  Loď vyplouvá, a já stojím na zádi rozkročená jak starej mořskej vlk, dívám se do zpěněné vody a usmívám se. Je mi krásně. Tohle mi vydrží dlouho.  lipari-29 lipari-30Zajíždíme ještě k mořské jehle a otáčíme se směrem k přístavu Milazzo.lipari-31  V dálce je vidět Stromboli jako mlhavě modravá pyramida vystupující z moře na pozadí tmavě modré oblohy. Snad jednou… Příště…

Text a foto: Wicky

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

buteo | 5. 7. 2014 So 9:57 |   [1]

Skvělá reportáž, jak obrazem , tak i slovem. Díky za inspiraci. Nepřijde Ti to trošku jako škoda, že za posledních řeknu 10 let už mohlo být na světě desítky, co stovky takovýchto zajímavých příspěvků.

reagovať

TlusŤjochweb | 5. 7. 2014 So 10:21 |   [2]

To blátíčko bych rád ozkoušel.
Třeba by mi pomohlo na má biolavá záda.

Chválím fotky, strašně se mi líbí barvy.

reagovať

Jago | 5. 7. 2014 So 11:12 |   [3]

[2] Wicky uvádí, že vstupné do blátíčka činilo tři eura, tedy cca dvě kávy.

reagovať

Oby | 5. 7. 2014 So 17:18 |   [4]

Wicky, ti Francouzové přece spěchali za tebou, asi už tě znali, chtěli tě zachránit, asi měli v ruksaku pravý koňak, tak není divu, že se divili, když viděli, že klusáš dolů ze sopky po svých. ;-)

Moc hezké povídání a pokoukání. Jak se znám, než se někam plahočit do kopečka, asi bych si koupila ošatků sopečných šutrů na tržišti a šla se válet do bahenních lázní. :-)

reagovať

SV | 7. 7. 2014 Po 8:30 |   [5]

„Přišla kočička, přitulila se a zavřela oči“ Wicky dobrý tvor ;-) zverkoprítulný. a ešte aj krásne fotí!

reagovať

SV | 7. 7. 2014 Po 8:34 |   [6]

fotka č.20 prekrásna, naozaj zaujímavé farby! veľmi pekná je aj tá lodičková 27, krásna modrá.
a ktopak je na fotke 23? sám Vulkán?

reagovať

kopretinkaweb | 8. 7. 2014 Ut 10:36 |   [7]

to musela byť úžasná dovolenka :-)

reagovať

Wicky | 8. 7. 2014 Ut 12:19 |   [8]

[7] Bylo to tam fakt krásné. Týden nestačí, je kam jezdit, na co koukat a co ochutnávat. :-)

reagovať

SV | 8. 7. 2014 Ut 12:32 |   [9]

[8] to verím ;-) a ešte sedieť a ňuchať a ovoniavať a vnímať a cítiť a snívať.....

reagovať

SV | 8. 7. 2014 Ut 12:33 |   [10]

pri zmienke o tom ochutnávaní (ahoj Buteo ;-) ) ma napadla spomienka, ako sme jedli chlieb s krabmi. my sme jedli chlieb, kraby jedli chlieb ;-)

reagovať

Jago | 8. 7. 2014 Ut 13:28 |   [11]

[9] No, u těch fumarol toho moc nenasníš. :-(

reagovať

SV | 8. 7. 2014 Ut 13:35 |   [12]

[11] tak tam nie, tam se snít nesmí. to by sa jeden mohol celkom rýchlo zobudiť už na druhom brehu ;-)

reagovať

quick | 14. 7. 2014 Po 10:15 |   [13]

Krásné, krásnější, nejkrásnější, úplně nejkrásnější!
Wicky, v sopkách mají přece čerti hnízda, právě pod odsunovanými kamínky. :-)

reagovať

Wicky | 14. 7. 2014 Po 19:10 |   [14]

[13] No vidíš to, a to jsem právě nevěděla! :-D

reagovať

Jago | 14. 7. 2014 Po 19:37 |   [15]

[14] Já tě varoval! ;-)

reagovať

Wicky | 14. 7. 2014 Po 20:34 |   [16]

[15] Nedala jsem na tebe… :-D Musela jsem se spálit sama. ;-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Zámořský betlém od Oby

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod