Pesničkáreň 5 - novembrová
Dnešná Pesničkáreň mala byť pôvodne o niečom úplne inom, a končiť mala Pramínkem vlasů… nuž ale keďže ho medzičasom už zahrala kety, bolo by zbytočné ho opakovať. Nuž som narýchlo zmenil tému – máme tu november, tak si zahrajme pesničky s ním spojené.
Začnem Wabi Daňkom a piesňou, čo ho učil november.
Že „teď už máme listopad“ si všimla aj Radůza. Tak ešte jedna folková, ktorá už pár rokov patrí k mojim obľúbeným.
Aby som dostál sľubu, že budem hrať pesničky z rôznych kútov sveta, poďme na chvíľu na druhý breh Atlantiku: Tom Waits s hlasom, ktorý „akoby bol naložený v sude s bourbonom, potom pár mesiacov visel v udiarni a na koniec cezeň prešlo auto“ a jeho November.
No shadow
No stars
No moon
No care
November
November je plný kadejakých výročí, sviatkov a významných dní, ale naša generácia má tento mesiac asi už navždy spojený predovšetkým s oslavami VOSR. Pre tých mladších – tá skratka znamená Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu a oslavovala sa 7. novembra. A s ňou je (aspoň pre mňa) spojená predovšetkým pieseň Smelo továričši v nógu, ktorá bola (podľa našej súdružky učiteľky ruštinárky, ktorej nemám dôvod neveriť ) obľúbenou pesničkou súdruha Lenina. Možno si túto pôvodne nemeckú revolučnú pieseň pospevoval aj vtedy, keď v utajení a s požehnaním nemeckého generálneho štábu cestoval v zapečatenom vagóne zo Švajčiarska do Ruska.
Na dnes všetko, majte sa fajn.
lojzo | 3. 11. 2014 Po 5:05 | Muzika Zábava | 23 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Wabiho mám rada, dík za Píseň, co mě učil listopad, patrí k mojím obľúbeným.
Hrajou pěkně, lojzo, což o to, teda, ale vyměnit je za pramínek vlasů?
[2] Pramínek vlasů bol nedávno, ako som písal. Ale neboj, po kratšej prestávke bude znovu, len v inej verzii.
Smelo továričši v nógu – no teda, Lenin bol aj turista? 8 – )
[4] Samozrejme, veď aj na Rysoch bol, to by si mohla zaregistrovať.
Jenom bacha, by v Rusku nezahráli něco říjnového…
[9] Presne nad tým som pri tvorbe tejto Pesničkárne rozmýšľal – pred pár rokmi by som nebol ani vo sne pomyslel na to, že storočnica VOSR sa bude v Moskve oslavovať. Teraz to vyzerá, že (ak sa teda za tie tri roky niečo výrazne nezmení) bude, a zrejme dosť bujaro. :-/
[4] Ešte k tomu Leninovi – turistovi: Keď sa pripravovala pamätná 50-koruna k stému výročiu Leninovho narodenia, v súťaži sa objavil jeden zaujímavý návrh s Leninovým portrétom, ktorý po otočení o 90° zmenil na tatranskú panorámu. Myslím, že o pár mesiacov skôr by mal aj šancu, ale v čase začínajúcej normalizácie preň nebola tá správna doba.
Nepodarilo sa mi zistiť ani jeho autora, keby snáď niekto vedel zistiť niečo bližšie, budem rád.
[10] V roce 2005 jsem pořídil v koňakové fabrice Ararat v Jerevanu tento obrázek Zdá se, že nějaké oslavy budou…
[14] Možná budou v nějaké menší míře. Ostatně pro celý Jerevan by jeden sud nestačil. BTW: Není v něm koňak, ale dezertní víno.
[7] napriek mojej zúrivej snahe takéto veci neregistrovať, o tom viem, aj o tom, že Gerlach sa svojho času volal Stalinov štít…
Omlouvám se, lojzo, že jsem Ti zmařila plán. Víš, že ten leninský hit nám ve škole docela zatajili? Asi nebyl náš ruštinář dost dobře prokádrovaný… Ale jinak jde ta píseň skvěla dohromady s Gorkého Matkou, kterou jsem se na stará kolena rozhodla přečíst dřív, než poletí do kamen.
[16]
To je jako ten dotaz na rádio Jerevan:
„Slyšeli jsme, že v Mosvě bylo rozdáno sto osobních automobilů, je to pravda?!
“Ano, v jáddu to pravda je, ale nebylo v Moskvě, ale v Leningradu, nebylo jich sto, ale dvacet, nešlo o osobní automobily, ale o velocipedy a nebyly rozdány, ale ukradeny."
Nevím, zda to nepletu, ale myslím, že Pramínek vlasů je zajímavý tím, že textař Jiří Suchý u písně složil i hudbu.