Pesničkáreň 10 - predvianočná
Minule sme si hrali a spievali o žrádle, dnes to v poslednej predvianočnej Pesničkárni poriadne zapijeme.
V posledných Pesničkárňach som sa trochu odklonil od pôvodne zamýšľanej podoby – z rozprávania, doplneného pesničkami sa vpodstate stalo niečo veľmi podobné košovmu Spevníčku. A keďže stará múdra rada hovorí, že „keď zídeme z cesty, je krok späť krokom správnym smerom“, pokúsim sa dnes vrátiť, a budem viac rozprávať. A keďže pesničky budú o pití, aby bol svet v rovnováhe, rozprávanie musí zákonite byť o jedle. Nuž a Vianoce sú už fakt takmer predo dvermi, takže konkrétnou témou bude štedrovečerné menu.
Najprv si ale pustime prvú pijanskú pesničku – začneme obyčajnou (dokonca slovenskou, takmer ľudovou) vodou, ale v trochu netradičnom podaní.
Keď som bol malý, tradičná štedrovečerná večera vyzerala u nás takto: Celé to začalo modlitbou, čítanou z múdrej knihy (nebola to priamo Biblia, zrejme Spevník, ale pravdupovediac istý som si nie :-/ ), samotnú večeru zahajovali oblátky (skrútené do trubičiek, ktoré, z môjho pohľadu odjakživa, piekla starká); niektorí jedinci (vlastne tuším všetci okrem mňa) ich jedli s medom. Potom nasledoval prípitok – dospelí vianočné „hriatô“ (kto nepoznáte – robí sa to z karamelu, vodky či rumu a vody), deti nejaké nealko, obvykle kofola či pomarančový džús. Potom kapustnica, po nej v nej vyvarené údené mäso a klobásy (len tak bez prílohy, s chlebom a chrenom) a napokon opekance (známe v západnejších častiach Slovenska ako pupáky) s makom či orechami – obvykle si každý dal z tých aj tých. To už mal každý dosť, zazvonil zvonček a išlo sa k stromčeku pozrieť, či pod ním Ježiško niečo nechal. Zákusky či koláče väčšinou ostali na Štedrý deň nedotknuté.
Aby sme nemali sucho v ústach, poďme sa zase napiť – pokračujeme s elánom a chladeným nealkom.
Keď sme začali tráviť Vianoce s mojou najmilšou, zistili sme, že štedrovečerné chody sa v našich rodinách výrazne líšia. U nich sa večera začínala rybacou polievkou, po nej nasledovalo vyprážané kura so zemiakovým šalátom, ako dezert „čierna omáčka“ (pre neznalcov tu recept radšej ani nebudem uverejňovať, vyzerá dosť podozrivo – je tam všetko od chleba cez sušené slivky, perníky, slivkový lekvár až po rum; ale je to výborné!) a potom sa vrhli na zákusky.
Poďme tie sladkosti zase zapiť – ak niekto dáva prednosť alkoholu, Hank Williams mladší ponúka whiskey s ľadom.
Už na prvý pohľad vidno, že obidva vyššieuvedené prístupy k štedrej večeri sú vpodstate nekompatibilné, spoločné styčné body sa hľadali veľmi ťažko, ale podarilo sa – časom sme si vyvinuli vlastné „tradičné“ menu. Takže pre naše mláďatá dnes vyzerá typická štedrá večera takto: Začína sa oblátkami (typicky s medom), ako prípitok je na výber hriatô či vaječný likér, potom kapustnica, kapor (či pre nerybožravcov klobása) so zemiakovým šalátom, opekance a čierna omáčka.
Ale ako hovorí klasik, šedivé sú všetky teórie, ale večne zelený je strom života, takže v praxi je to trochu komplikovanejšie – keďže obvykle trávime Štedrý večer so švagrovcami, medzi ktorými sa vyskytujú kadejakí abstinenti, vegetariáni, vegáni a iní -áni, je na stole asi desať rôznych jedál. Ale tým vás už zaťažovať nebudem.
Ja ako zarytý kávičkár často končím Štedrý večer kávou, tak si na záver dajme jednu brazílsku spolu s modrookým Frankiem. Veď sme napokon v kaviarni.
Na dnes všetko, majte sa fajn. A ak sa budete chcieť v komentároch podeliť o to, ako vyzerá štedrovečerné menu u vás, budem rád.
lojzo | 22. 12. 2014 Po 10:10 | Muzika | 22 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Off šem jiný kraj, jiný mraff:
Uffff, vyhládlo mi a vyprahlo, jdu to napravit.
Parádní menu na vánoční čas.
Genderové vyvážení: https://www.youtube.com/watch?…
Co se týče našeho štědrovečerního menu, tak u nás doma zastáváme názor, že přežírat se nemá. Začínáme nějakým aperitivem, následuje falešná rybí polévka (vynikající recept B. Jagy, aplikovaný pouze na Vánoce), poté bramborový salát s řízky (kuřecími, výjimečně vepřovými) a obalovanými vinnými klobásami. Ryby jí jen jeden člen rodiny, takže tomu se udělá pár porcí kapra. No a to je všechno a jde se ke stromečku.
[7] … a u stromečku na stolečku, kouzelný ubrousek … Ubrousku prostři se.
Ono se má pít s Mírou, ne? Já jsem teď vypila ovaltine, protože jsem se zpronevěřila odpolednímu kafi. V práci mi chybí mléko či smetana a po práci už se mi zdá na takové vylomeniny jako kafe moc pozdě. To bych se se sebou v noci moc nevyspala.
I u nás se na Vánoce obyčejně něco jedlo. Vzpomínám si na vlašské ořechy, které jsme si u stolu louskali a jedli a mamka zajistila pro každého pěkné jabko, ať si rozkrojíme hvězdiičku, to jsme pak taky snědli. Zajímavé, že hlavní chod mi jako malému děcku v hlavě neuvízl, ale později si pamatuju na bramborový salát a rybí filety. Kapra mamka zkusila usmažit jednou, ale nikomu nechutnal a všichni svorně nadávali na kvantum drobných kostí, takže už u nás nebyl nikdy na Vánoce ani jindy vítaný. Když jsem byla větší a měla už svoje prachy, rebelovala jsem proti zaběhnuté tradici a cpala se mezi zastánci rybího filé zavináčem v remuládě. V Kanadě jsem se přizpůsobila zdejšímu nemravu a opustila na Vánoce bramborový salát i rybu. I když nějaký pstruh několikrát byl, protože manžel a dcera mají podivné nápady ohledně výživy a oscilujou od téměř všežravců, před polovegetariánství, až k vegánství a pak zase zpátky. Takže nic nepokazím, když nachystám 3 až 4 vhodně se doplňující a zaměnitelná jídla.
Jo, a ne, aby vás někoho švihlo, já za to nemůžu, ale v téhle rodině se o Vánocích pije rajčatový džus!:-D No, asi jsem nevyčerpala všechno, ale už musíme jet, tak se tu mějte krásně a dobrou noc.
[10] Ovaltine som si musel vygúgliť – a ono je to obyčajná ovomaltina!
Jak píše hezky Oby: i u nás na vánoce se obyčejně něco jedlo…
Ještě za naší stařenky se začínalo rybí polévkou s krupicí a osmaženými kostičkami rohlíku, aby neutíkaly peníze, dalším chodem byla houbová omáčka s bochánky ze žitné mouky /dnes zvaná naše bio/, smažený kapr a bramborová kaše. Tu později nahradil bramborový salát. Nakonec – obměna lojzových oplatků s medem – krupicová kaše s medem. Med prý na stole být měl.
Houbovou omáčku děláme pořád, jen na bochánky udloubnu z vánočkového těsta.
Zkoušela jsem ji dělat jednou mimo vánoce, ale nějak to nebylo ono. Prostě chybělo tomu – řeklo by se -to potřebné fluidum.
Myslím, že něco takového potřebuje i pouzevánoční rybí polévka, o které se zmiňuje Jago.
Kdo nechce rybu, mívá vinnou klobásku.
Doma se nesmělo vstávat od stolu, dokud všichni nedojedli /mimo hospodyně, aby někdo neumřel, tak po stařence a mamince jsem měla židli hned na kraji potom já/. Nejím kapra, takže to dlouhé čekání, než všichni vyberou všechny kostičky, přímo jsem je hypnotizovala, aby jedli rychleji a nepřidávali si. Ovšem nic platné.
A ještě byl na stole kousek chleba, jako první pomoc při zaskočení rybí kosti.
Jago nám poslal ešte jednu štýlovú (takmer) ruskú nápojovú pesničku z repertoáru skupiny Kvokál.
Přeju vám všem krásný a láskyplný Štědrý den. Letos jsme si dopřáli takový menší luxus – vlastní pacholátko pod stromeček Tak se s naším menu připojím, až se trochu vzpamatuju po tom předvánočním kvaltu.
[15] Jééé, hurááá, pacholátko je tu! GRATULACE! Ať je krásné po mamince a chytré po tatínkovi, nebo naopak? No, ono to vlastně vyjde nastejno! Mějte se všichni super!
[15] I já gratuluji, na Vánoce je to ten nejhezčí dárek.
[15] Nejkrásnější ze všech dárků, dává život do kočárku. V jednom z nich teď tiše dýchá Vaše štěstí, Vaše pýcha… a ne abyste ho, až bude starší, šidili o dárečky od Ježíška.
Gratuluju
Veselé a spokojené vánoce všem.
[15] Pacholátko si to umělo vybrat. Ať vám roste k radosti.
[19] A jak tak koukám na obrázek, je v živých jesličkách.
[20] No fakt, že jo! A roste jako z vody – pomalu už jsou mu jesličky malé.