Papírky...
Hyperinflace po prohrané Velké válce byla v Německu strašlivá. Už se nevyplatilo navrhovat a tisknout nová platidla, ale stačilo jen přetisknout ta stará, aby ze stovek byly najednou milióny či miliardy. Každý Němec byl rázem miliardářem! Že se za ty papírky v podstatě nic nekoupilo, byla druhá věc. Peníze ztrácely svou hodnotu tak rychle, že výplata byla dvakrát denně. Vypráví se dokonce, že jeden občan vezl svou výplatu na trakaři, který někde postavil a odskočil si. Když se vrátil, zjistil, že peníze někdo vysypal na zem a trakař ukradl.

Nouzová platidla v muzeu ve Stralsundu.
Původní hodnoty: 500, 100 a 10 marek.
Některé „bankovky“ byly dokonce potištěné jen po jedné straně. Náš děda měl ve své sbírce dvě takové miliónové bankovky, na jejichž zadní (prázdné) straně byl napsaný dopis. Pisatelka v něm mimo jiné konstatovala, že tohle ji vyšlo levněji, než kdyby si měla koupit dopisní papír.
Takže nám nezbývá, než doufat, že nás něco podobného nepostihne.
P.S. Prosím odborníka lojza, aby nám vyložil, co to byl „Goldschein“.
Jago | 17. 5. 2017 St 11:10 | Cesty Hobby Obrázky | 46 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
aha, takže zberateľstvo má Jago v rodinnej anamnéze ako dedičné ochorenie
Goldschein je niečo ako „zdá se mi zlata třpyt“
ale počkáme si na Lojzíka!
[4] Schein je, pravda, záře či třpyt, ale také stvrzení (certifikát) či list, což je tento případ. Též to znamená klam.
[8]
Vlastně i německé – viz http://tlustjoch.blog.cz/1301/dd002
[9] To je další věc, která mě zajímá: Proč se vydávaly nouzovky v tak nízkých nominálech?
Prosím odborníka lojza, aby nám vyložil, co to byl „Goldschein“
Odborník lojzo nemá ani scheinu. :-/
Ale predpokladám, že to znamenalo niečo ako „núdzová papierová náhrada zlata“ (zlatý štandard, teda záruka vymeniteľnosti peňazí za zlato, platil v Nemecku oficiálne až do novembra 1918, aj keď reálne skončil už koncom roku 1914).
Mimochodom, keď bola v roku 1923 zavedená nová marka (Rentenmark), výmenný kurz bol 1 bilión týchto starých inflačných mariek za jednu novú.
[10] To bol postupný proces. Prvé núdzovky boli náhradou mincí, ktoré z obehu postupne mizli, lebo kov ako strategická surovina bol potrebný inde.
Známka měla nejvyšší hodnotu 50 mld. Mk
V listopadu 1923 byla sazba za dopis do 20 g 80 mld. Mk, příplatek za expres byl 120 mld. Mk.
1.12 1923 proběhla měnová reforma – 1 bilion Mk za 1 Rentmarku.
[12] Aha, teď už je jasné, proč byly protektorátní mince raženy z technického zinku.
Mám pro zajímavost bankovku s nominálem 500 miliard mark z roku 1923. Ale víc než bankovky s enormními nominály mne z tohoto období zajímají lokálně platné porcelánové mince, které obíhaly v okolí tradičních německých porcelánek.
[5] To mi radíš brzo, když jsme zrovna dali kolečko jednomu známému. No nic, vezmu si aspoň nějaký velký pytel… snad mi to tam vejde.
[11] „Odborník lojzo nemá ani scheinu.“ Ale má – vždycky tu tady tak pěkně zdánlivě rozzáří.
[21] Kamarát z východu sa kedysi na otázku ako sa povie fúrik po česky najprv hlboko zamyslel, potom chvíľu mlčal a nakoniec neisto skúsil „fouřejk…?“
[22] viem čo je kolečko, asi preto, že nie som z východu moja otázka bola pokračovaním Oby vety – či jej to kolečko vejde do veľkého pytle
[22] ma napadlo: vôjdem do vonkudverového obchodu a hlásim:„sim, chýba mi kolečko!“ dostalo sa mi odpovede, že aj predavačovi a že mám ukázať aké. i vytasila som z vrecka chýbajúcu súčiastku. „á, snehový tanierik!“
[25] takže to malé okrúhle oné, čo je na dolnom konci lyžiarskych, alebo turist. paličiek, sa odborne nazýva snehový tanierik! 8 – )
[25] Že ti chýba kolečko ma neprekvapuje, ale teda že práve snehový tanierik, to by som nehádal.
[22] Na výrok „To je jedno“ je pěkná odpověď: „Jedno je jen kolečko u trakaře“.
Z koleček má pan Al_man nejraději to linecké (s rybízovou marmeládou)
Nakonec se mi ta výplata vešla do tašky na nářadí. Takovou hubenou obálčičku mi dali a bylo jim úplně jedno, že mám o kolečko míň. Manažer Attila povídá: „Tady máš odměnu za svou poctivou práci…“ Doufám, že tam dali razítko jedna miliarda nebo víc, ať se mi vůbec oplatí do té práce chodit.
[33] Hotovost nám do ruky nedají, když nemáme kolečko, to dá rozum. Jenom nějaký papír a na něm nějaký čísla, moc tomu nerozumím…
Paní obrží pokyny k hubnutí, mj „k večeři tři kolečka červené řepy“.
„Ty první dvě luberny jsem ještě zvládla, ale tu třetí jsem už fakt nemohla.“
(Luberna se říkalo kolečku na plzeňsku)
[40] No, pokud tě spravedlivě vyplatí, tak je to v pořádku.
[43] No, že máš někoho v práci, to také může znamenat, že z něho naděláš vlasové nudle, potrestáš ho za nějaký podraz, který ti provedl, nebo jiný nedobrý skutek.
[44] No to je fakt, výška výplaty někdy vypadá spíš jako podraz, než jako odměna, ale kvůli tomu z Attily vlasové nudle nenadělám. Za jedno, on za mou výplatu nemůže a druhé, je to můj více oblíbený manažer.