Pamätník SNP v Banskej Bystrici

Aby ma snáď niekto vďaka nemeckému spevníčku (a zvlášť vzhľadom na tú Lili Marleen a nemeckú vojenskú dychovku v prvej časti) nepodozrieval zo sympatií k nacizmu, pozrime sa na jeden fajný dom, spätý s bojom proti predstaviteľom tejto hnusnej ideológie.

pam-13

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Genéza tohto fajného domu začala v roku 1957, kedy z urbanistickej súťaže (konkrétne z víťazného návrhu autorov Emanuel Hruška – Milan Kodoň) vzišla myšlienka umiestniť pamätník SNP na terénny zlom v mieste bývalých mestských hradieb ako kompozičný a pohľadový akcent novovytváranej západo-východnej osi navrhovanej obytnej výstavby, známej dnes pod názvom Sídlisko.

pam-01

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © Google Earth, 2006

"Drobnou“ vadou tohto inak krásneho riešenia bolo, že za obeť výstavby Pamätníka SNP padla v podstate celá ulica stredovekých domov, dovtedy ako-tak zachovalých. Ale, povedané rečou filmových týždenníkov, doba bola taká – staré muselo ustúpiť Novému.

pam-06

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Na architektonické riešenie samotného objektu Pamätníka bola tiež vypísaná architektonická súťaž (v roku 1959 – začínali sa šesťdesiate roky, obdobie umeleckej slobody, experimentov a súťaženia), z nej vyšiel víťazne expresívny návrh Dušana Kuzmu.

pam-05

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

V čase prebiehajúcich projektových prác Kuzmu, ktorý pôsobil aj ako pedagóg na Vysokej školy výtvarných umení (a presadzoval myšlienku úzkej spolupráce architekta s výtvarníkom), zaujala jedna sochárska diplomová práca na tému Povstania a jej autora Jozefa Jankoviča už ako čerstvého absolventa prizval spolupracovať na projekte.
V priebehu niekoľkých rokov prác sa návrh dosť výrazne vyvíjal (menil sa systém podpôr nesúcich teleso výstavných priestorov, jeho tvar i umiestnenie Jankovičovej plastiky, ktorá bola spočiatku predsunutá pred objekt pamätníka).

pam-07

Jankovičovo súsošie, nazvané "Obete varujú. Foto © lojzo, 2006

pam-11

Jankovičovo súsošie, nazvané "Obete varujú. Foto © lojzo, 2006

Výsledkom je pôsobivá monumentálna plastika zo surového pohľadového betónu s výraznou tvaroslovnou symbolikou. Na nízkej horizontálnej podnoži, pôsobiacej ako podstavec sochy, sú umiestnené dva komplementárne, mäkko tvarované objemy, preťaté štrbinou. Stretol som sa už s rôznymi interpretačnými nuansami, od rozkrojeného bochníka chleba až po rozseknuté srdce, každopádne riešenie symbolizuje Povstaním rozdelené Slovensko. Kuzma sám hovorí, že štrbina je obrazom „zlomu, tragédie a boja dvoch protipólov“.
pam-02

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Objekt je krásnou ukážkou expresívnej skulpturálnej architektúry, v tom čase porovnateľnou v Európe snáď len s kaplnkou v Ronchamp od Le Corbusiera.

V jednopodlažnej horizontálnej podnoži sú umiestnené administratívne, skladové (depozit), technické a kultúrne (kinosála) priestory múzea, v dominantnej „plastike“ sú výstavné priestory. Tie sú z konštrukčného hľadiska riešené ako železobetónové škrupiny, resp. duté nosníky. Fasády sú ponechané v stave surového betónu.

pam-04

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

pam-03

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

pam-12

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Ako ste už iste pochopili, autormi Pamätníka sú architekt Dušan Kuzma a sochár Jozef Jankovič, nezanedbateľný je i prínos statika Róberta Lamprechta.

pam-14

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Pamätník bol slávnostne otvorený (až sa mi žiada povedať „vysvätený“) k 25. výročiu SNP v auguste 1969. To už však po období relatívnej slobody v medziach zákona prichádzala husákovská „normalizácia“ a čerstvo otvorený Pamätník nevyhovoval umeleckým zásadám socialistického realizmu.

V roku 1972 bolo Jankovičovo súsošie odstránené (ku cti vtedajších kulturträgerov slúži, že nebolo zničené, len odpratané do pamätníka vo fašistami vypálenej obci Kalište, ktorý nebol až tak „na očiach“; späť sa vrátilo pri 60. výročí SNP v roku 2004) a nahradené abstraktným ničnehovoriacim dvojpylónom, ktorý priestor výrazne zneľudštil.
Jankovič bol zaradený medzi nežiadúcich umelcov, Kuzma vylúčený zo Zväzu slovenských architektov a Lamprecht emigroval do (západného) Nemecka.

pam-10

Na tabuli dodnes vidno stopy po mene Jozefa Jankoviča, ktoré bolo pôvodne uvedené pod Kuzmom. Pýtal som sa, prečo ho tam ešte nevrátili a dostal som odpoveď, že sa niekoľkokrát pokúsili, ale písmená vždy odpadli.

Súčasťou Pamätníka je exteriérová expozícia ťažkej vojenskej techniky druhej svetovej vojny, zahŕňajúca jedno lietadlo, niekoľko rôznych tankov a diel, vozeň z povstaleckého obrneného vlaku (ďalšie vozne a lokomotíva stoja vo Zvolene, ale to sú kópie – ďakujem ing.McGyverovi za upresnenia ešte kedysi u Sharkana) a kópiu partizánskej štábnej zemljanky (na tú sa pamätám z rokov školopovinných a netuším, či je ešte dodnes otvorená). Tak ešte pár slov o nich:

pam-15
pam-16

Lisunov Li-2. Sovietska licenčná kópia legendárnej americkej Dakoty. Píšem licenčná, čím chcem zdôrazniť, že toto lietadlo odkopírovali Rusi legálne (na rozdiel od takého Tupolevu Tu-4, ktorý v roku 1945 nariadil odkopírovať Stalin podľa ukoristeného Boeingu B-29 – jeho „konštruktér“ Tupolev ho neuznával za svoj typ a nikdy mu nepridelil svoje poradové projektové číslo)

pam-23

Najúspešnejší sovietsky tank druhej svetovej vojny T-34 vo víťaznej póze s hrdo vztýčenou hlavňou. V nemeckej príručke Panzerknacker, ktorá bola v dobe druhej svetovej vojny vydaná, aby naučila pešiakov bojovať proti tankom, sú charakteristické znaky jednotlivých typov spojeneckých tankov popísané pre ľahšie zapamätanie básničkami. Takže nasleduje chvíľka poézie:

Erst merke Dir den eleganten

Mit schrägen Flächen, runden Kanten,

5 Rollen, den studiere fleißig,

Denn das ist der T 34.

pam-24

Pôvodne československý ľahký tank LT vz.38, vyrábaný potom v Protektoráte pod nemeckým označením Panzerkampfwagen PzKpfw 38(t).

pam-22

Nemecký tank (Panzerkampfwagen PzKpfw IV, za upresnenie ďakujem opäť ing.McGyverovi) s porazenecky sklopenou hlavňou. Klišé.

pam-21

Nech je klišé ešte kliššie (ako hovorí Dušan Valúch) – milenci a tank.

pam-25
pam-08

Pamätník SNP v Banskej Bystrici © lojzo, 2006

Literatúra:

– Henrieta Moravčíková a kolektív: Architektúra na Slovensku. Stručné dejiny. Slovart Bratislava, 2005
 – Martin Kusý: Architektúra na Slovensku 1945–1975. Pallas Bratislava, 1976
 – Letectví + kosmonautika 22/1999
 – internet:
 – domovská stránka Pamätníka SNP
 – nemecké tanky

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

Oby | 25. 9. 2012 Ut 12:12 |   [1]

„Aby ma snáď niekto vďaka nemeckému spevníčku (a zvlášť vzhľadom na tú Lili Marleen v podaní nemeckej vojenskej dychovky) nepodozrieval zo sympatií k nacizmu…“ – neboj, verze té písně existuje i v esperantu, a snad nikdo by nepodezíral esperantisty ze sympatií k nacismu. ;-)
Na článek se pořádně kouknu později; teď nemám dost klidu ani času, jedu za chvíli do školy, tak se tu opatrujte… :-)

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 12:23 |   [2]

[1] Kaviarnička je tiež škola ;-)

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 12:25 |   [3]

Lojzík. teba by si predsa nikto nedovolil podozrievať z niečoho zlého! a kebyže náhodou ano, tak ja mu takú strelím! ;-)

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 12:28 |   [4]

nno, vzhľadom na to, že máš rád tu kaplnku v Ronchamp, tak sa ti asi páči aj toto. mne to pripomína valašský klobúk, rozseknutý valaškou…

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 12:30 |   [5]

článok výborne a zaujímavo napísaný, škoda, že nepíšeš učebnice. deti by sa príjemnou formou niečo naučili. a aj by si to zapamätali.

reagovať

lojzo | 25. 9. 2012 Ut 12:50 |   [6]

[4] Páči, páči. Keby som nebol odmalička vídaval tento barák, možno by som ani nešiel študovať architektúru (a možno by som dnes písal učebnice ;-) ). Ale keďže som už ako malé dieťa videl, že dom nemusí byť len hranatá krabica s oknami… ;-)
A kaplnka v Ronchamp – to pre mňa bolo úplné zjavenie. Okrem gotických katedrál som nikde taký pocit intenzívneho architektonického zážitku ako v nej nezažil.

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 13:07 |   [7]

[6] gotické katedrály sú krásne, to ano. ale čo vidíš na tomto betónovom klobúku? ešte ten čapatý hríbik v Ronchamp, nno, ale toto? 8 – ) no ale neva, každému sa páči niečo iné, a tak je to správne, tak to má byť 8-)

reagovať

lojzo | 25. 9. 2012 Ut 13:14 |   [8]

[7] „čo vidíš na tomto betónovom klobúku?“ Nehovorím o videní, hovorím o pocitoch. Napríklad – napriek výraznej horizontalite celej stavby, evokujúcej obvykle voľnosť a vyvolávajúcej pocit slobody, štrbina medzi tými dvoma hmotami, naviac vyplnená súsoším výrazne nadživotnej veľkosti, spôsobuje v človeku úzkosť a nepohodu; keď vojdeš do toho priestoru medzi nimi, zrazu máš pocit, že zo všetkých strán na teba niečo tlačí.
Takisto kontrast medzi mäkkými hmotami a tvrdým surovým betónom…
Geniálny barák. Myslím si, že v dvadsiatom storočí na Slovensku lepší nevznikol.

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 13:19 |   [9]

[8] „Nehovorím o videní, hovorím o pocitoch“ ano, ja viem. som to myslela tak, že čo sa ti na tom páči. no architektonicky asi geniálny je, keď to hovoríš ty. ale subjektívne pocity z neho dobré nemám, skôr také, ako opisuješ. pamätám si ich ešte z detstva, z povinného školského výletu…

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 13:22 |   [10]

na mňa je to priveľa betónu pokope a akosi moc nahusto. pekné mi to nepripadá, a dojem asi taký, že pomóc, utekám do lesa ;-)

reagovať

lojzo | 25. 9. 2012 Ut 13:25 |   [11]

[9] Takže to funguje! :-)
Ono by to podľa mňa tak malo byť, verím tomu, že Kuzma to tak myslel. Ono na Povstaní toho veľa radostného nebolo, hoci komunisti nám vtĺkali do hlavy, že bolo úspešné a víťazné atakďalej, bola to vlastne regulérna občianska vojna. A múzeum (akejkoľvek) vojny by malo byť nato, aby si človeci uvedomili, že „nie, tak toto nechcem“. Či nie? ;-)

reagovať

lojzo | 25. 9. 2012 Ut 13:26 |   [12]

[10] „pomóc, utekám do lesa“, budem partizánkou!

  • aj to je správna reakcia. 8-)

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 13:30 |   [13]

[12] nie nie nie nebudem partizánkou! utekám do lesa, až do lesa tatranského ;-)

reagovať

SV | 25. 9. 2012 Ut 13:36 |   [14]

[11] áno. a ak to tak pán Kuzma myslel, tak to vytvoril geniálne!

reagovať

kety | 25. 9. 2012 Ut 20:12 |   [15]

[6] Jaké štěstí, lojzo, že ses nenarodil v Hrabyni. Kdybys měl nablízku jen tenhle architektonický skvost, určitě by ses proslavil v úplně jiné profesi. :-))

reagovať

Karel | 25. 9. 2012 Ut 20:15 |   [16]

[15] To je Bajkonur? ;-)

reagovať

kety | 25. 9. 2012 Ut 20:19 |   [17]

[16] Ale kdepak, jen Památník 2. světové války v Hrabyni (po rekonstrukci, která měla zachránit, co se dalo), dříve Památník Ostravské operace… Docela slušná napodobenina tanku, že?

reagovať

Karel | 25. 9. 2012 Ut 20:23 |   [18]

[17] „slušná napodobenina tanku“ Živě ho vidím..... :-)

reagovať

kopretinkaweb | 26. 9. 2012 St 0:01 |   [19]

ja som tam nemala stiesnený pocit…

reagovať

SV | 26. 9. 2012 St 8:59 |   [20]

[19] a aký? páčilo sa?

reagovať

lojzo | 26. 9. 2012 St 17:43 |   [21]

[15] No, trochu hranaté, ale inak pôsobivé, to musím uznať! ;-)

reagovať

kety | 26. 9. 2012 St 22:07 |   [22]

[21] Působivé, až děsivé. Ten banskobystrický se mi líbí víc, i jeho zasazení mezi stromy (nebo stromů kolem něj), i ty skulptury jsou méně banální… Je zkrátka vydařenější.

reagovať

lojzo | 26. 9. 2012 St 22:10 |   [23]

[22] Vydarenejší, lebo nie je taký prvoplánový. Ten jeho tvar sa dá interpretovať rôzne, alebo sa nemusí interpretovať nijako, je pekný a zaujímavý aj sám osebe.
Ten hrabynský je na prvý pohľad tank, na druhý tank a na tretí zase len tank. ;-)

reagovať

kety | 26. 9. 2012 St 22:16 |   [24]

reagovať

kety | 11. 5. 2015 Po 6:54 |   [26]

[25] Pěkné, dokumenty mám ráda. A obdivuji stavaře, že z ničeho dokážou vykouzlit takové věci a vůbec si představit, jak dospět k cíli!
Ale co ty tanky nakonec? Okupace v srpnu 68 nebo navážení prvních exponátů??? 8-O

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Hrad Cardiff, Banqueting Hall, detail

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod