Obrázok na pondelok 134
Ptejme se spolu s klasikem:

Što ďélať?
Muzeum historie ruské vodky, Uglič, 23. 3. 2010
Jago | 12. 1. 2015 Po 0:01 | Obrázky Zábava | 23 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Nie je to ten Míša, čo bol v osemdesiatom na olympiáde? Lebo vrcholovým športovcom sa stáva, že po ukončení kariéry majú takéto problémy…
Bacha, bacha! Včera někteří na fejsbuku psali, že bylo cítit závan jara a fakt, že jo! Vypadá to, že už se začínají budit medvědi a kradou lidem láhve s občerstvením. A to prosím, podle obrázku, i mláďata!
Vodu, vodu …nechcem ja ju,nechcem ja ju, nech sa v dievčence kúpavajú! (Dám radšej aj poslednú botku za pravú, nepančovanú vodku!)
[3] Tak to by si JV KR (NNŽV) v tom muzeu štrejchlo. Jediná vada – nebyla tam ochutnávka, čemuž se při volném vstupu nelze divit. Ale dozvěděl jsem se zajímavé věci o Mendělejevovi, který údajně vědecky zdůvodnil těch obligátních čtyřicet procent.
[8] V Rusku pije jako Dán skoro každý, nejen medvědi. A pomalu se blíží Den vodky – 31.leden. Právě 31. ledna 1865 prý Mendělejev obhájil svou doktorskou disertaci zasvěcenou vodce.
[10] Právě ta disertace zasvěcená vodce je mýtus. Cit. The basis for the whole story is a popular myth that Mendeleev's 1865 doctoral dissertation „A Discourse on the combination of alcohol and water“ contained a statement that 38% is the ideal strength of vodka, and that this number was later rounded to 40% to simplify the calculation of alcohol tax. However, Mendeleev's dissertation was about alcohol concentrations over 70% and he never wrote anything about vodka.
V ruštině je to podobné, cit.: Диссертация Менделеева, посвящённая свойствам смесей спирта и воды, никак не выделяет 40° или 38°. Более того, диссертация Менделеева была посвящена области высоких концентраций спирта — от 70°. «Царская правительственная комиссия» никак не могла установить данный стандарт водки уже хотя бы потому, что эта организация — Комиссия для изыскания способов к упорядочению производства и торгового обращения напитков, содержащих в себе алкоголь, — была образована по предложению С. Ю. Витте только в 1895 году. Причём Менделеев выступал на её заседаниях в самом конце года и только по вопросу об акцизах.
[11] Snad má Wiki pravdu, ale ověřit to moc nelze, když je Mendělejevova práce nepřístupná za sklem, že?
A vsjo jasno v dělení trhů:
Bernardýni nosí rum, medvědi vodku.
[12] Asi mají důvod. Naše wikipedie pro jistotu dělá mrtvého brouka.;-)
Dokonce i kurča / pštrosí?/ se vetřelo do Mendělejevovy tabulky, když už je o něm řeč. Škoda, s kurčatoviem by byla chemie ještě zábavnější, než je. Není to fér, přejmenovávat prvky.
[15] Nie je. A Kurčatov by si ten „svoj“ myslím zaslúžil.
[16] No nevím, prý je to otec sovětské atomové bomby. Ale v Dubně má pomník.
[18] Je. Ale aj otec prvého európskeho jadrového reaktora. Špičkový atómový fyzik (teda niežeby Rutherford, po ktorom je to pôvodné kurčatovium pomenované dnes, nebol ).
Je to moc hezké, medvídek s vodkou a také je v tom symbolika…