Modena - výstava Ikony pop-artu tehdy a teď
V Modeně jsme se nevěnovali jen potravě, samozřejmě jsme navštívili také Museo Casa Enzo Ferrari. O jeho nádherných automobilových exponátech pojednám jindy v samostatném článku, teď se budu věnovat doprovodné výstavě obrazů ICONS OF POP ART – “then and now”, která zde byla otevřena 3. května a na níž je soustředěno asi čtyřicet velmi prestižních prací tohoto směru současného výtvarného umění.

Foto © Jago, Modena, 9. května 2014
Převážnou část vystavovaných obrazů tvořila díla amerického umělce Steve Kaufmana (29. prosince 1960 – 12. února 2010), který koncem 70. let 20. století pracoval jako asistent Andy Warhola, interpretoval a zdokonalil jeho styl a vytvořil přechod od pop-artu k neo pop-artu.

Coca Cola Venus. Co by na to řekl Boticelli?

Marylin Monroe a další ikony Ameriky.

Hollywood, Nude Marylin (nahatá Marylin)

Einstein Blues

Warhol's…

Chci, abys mě zatáhl za prst! Pěkná legrácka, na následujícím obrázku je originál, který umělce inspiroval.

Tenhle obrázek totiž znám. Je to náborový plakát z 1. světové války, který vyzývá k okamžitému vstupu do US Navy. Zdroj: www.moderni-dejiny.cz
Poznámka 1: Omlouvám se za neúplné či zcela chybějící popisy jednotlivých děl. U obrazů samozřejmě na malých cedulkách byly a my jsme je spolu s nimi vyfotili, doma jsem však zjistil, že jsou ve většině případů příliš malé, údaje nejdou z fotek přečíst a při zvětšení se rozpadnou na barevné čtverečky.
Poznámka 2: Výstava je instalována v nové budově. Její design ve tvaru automobilové kapoty je jednou z posledních prací ateliéru architekta Jana Kaplického, který se však již realizace svého díla nedožil. Lojzo, nesmutni, několik obrázků uvidíš příště.
Jago | 14. 5. 2014 St 21:52 | Cesty Obrázky | 23 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Nesmutním, mne sa páčia aj tie dnešné!
Washington aj Wilson sú skvelí – a van Gogh mi pripomenul predvolebného Schwarzenberga.
…a myslím, že tá kolaloková Venuša by sa Botticellimu páčila!
[1] Musím přiznat, že tomu Wilsonovi nějak nerozumím. Možná jsem něco přehlédl.
[3] Wilson založil FED, teda americkú centrálnu banku (inak takto súkromnú inštitúciu, čo je stále mimo môjho chápania) – ktorá „môže tlačiť peniaze a poskytovať ich vláde na úver“. Predtým patrilo právo tlačiť doláre priamo kongresu.
[7] Mně taky.
Zajímavé a nápadité, jen mám obavy, že bych se v tom za chvíli začala ztrácet a neudržela bych pozornost. Takhle se můžu vrátit a podívat znovu. Dík Jago.
Jen jestli nás s tím taháním prstu vlastně netahá za nos.
Miluji přechody od pop-artu k neo pop-artu i přechody přes ulici (=zebry).
[9] Možná je to nějaké rčení, které neznám a překládám ho doslova.
[15] Originály (myslím) za tvrdé dolárky, dej si dotaz na „Steve Kaufman“. Jak je to s reprodukcemi, nevím. Když jsem se snažil najít popisky k obrazům na netu, nevypadlo prakticky nic.
[16] Myslím, že Wicky si nerobí zálusk na originály, ale na tie kolalokové plavky.
[17] Plavky? Řekl bych, že to je vzor někdy ze šedesátých let. Že by byl zase in?
[17] Trefa! Mám krásnou deku ještě z NSR, tu samou osušku z USA, fotku jak piju Coca Colu z plechu v poušti Rub al Chálí, enem ty plavky chybí…
Když tak koukám na ty „US ikony“ – Marylin, Superman, bourák, Coca Cola a Mickey Mouse, říkám si, co by asi tak charakterizovalo naši společnost.
[21] Hokej, pivo, olomoucký syrečky, pardubický perník, karlovarský oplatky a Bécherovka…?