Když ještě v Praze tahali tramvaj koně
V sobotu 25. března 2017 procitlo ze zimního spánku pražské Muzeum městské hromadné dopravy, nacházející se v bývalé střešovické vozovně. Byla to velká sláva a vstupné se toho dne neplatilo. I vydali jsme se tam, abychom se zdarma povzdělali, zavzpomínali na staré časy a učinili něco obrázků. K vidění toho bylo hodně. Tolik, že tohle je první část povídání, kterou jsem věnoval koněspřežné tramvaji, lidově zvané koňka.

Předchůdcem koňky byl omnibus. Ten v muzeu nemají a musel jsem se spokojit s obrázkem.
Pražská koňka zahájila provoz 23. září 1875 a první linka vedla od tehdy ještě rozestavěného Národního divadla do Karlína. V letech 1883 – 1885 už byla postavena prakticky celá síť v celkové délce 18,875 km. Pokrok se však nezastavil, v roce 1891 se objevila první elektrická tramvaj a „elektriky“ koňku postupně vytlačily. Naposledy jezdila koňka v roce 1905.

Otevřený vůz č. 90 koňské dráhy z roku 1886 je nejstarším exponátem muzea. Nazýval se též letní, ale v provozu byl často i v chladných dnech. Po roce 1900 byl upraven jako vlečný vůz elektrické tramvaje a dojezdil v roce 1925. Nyní je opraven do podoby před rokem 1900.
Dumal jsem, jak se asi nadřeli koně, kteří ten vůz tahali. Zjistil jsem však, že do kopce byla v případě potřeby přidána přípřež.

Posádku tvořili kočí a průvodčí zvaný konduktér. Na obrázku je kočí třímající opratě a brzdící klikou. Doufejme, že je to jen figurína a že není na rozdíl od koní vycpaný. Cestující (zvaní tehdy hosté) seděli vedle sebe na lavicích.

Figurína konduktéra je umístěna na zádi. Všimněte si, že už tenkrát byly vozy MHD samá reklama.

Objevil jsem i služební předpis čili dýnstreglamá. Obrázek se bohužel příliš nepovedl, protože exponát byl za sklem. Snad ho přečtete, je poučný.
A to je k pražské koňce všechno. Příště už uvidíte elektrická vozidla a případní pamětníci si budou moct zaslzet.
Poznámka: Abych neobjevoval objevené, využil jsem (někdy i doslova) textů ze Stručného průvodce Muzeem městské hromadné dopravy v Praze, který vydal Dopravní podnik hl. města Prahy v roce 2016. Podrobněji o pražské koňce pojednává wikipedie.
Jago | 28. 3. 2017 Ut 0:01 | Obrázky Technika | 28 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Hezká subordinace → kočí šéfuje koním, kočímu konduktér.
Za malý poplateček bylo možné na palubě vozu uzavřít koňkordát. A koňkubíny měly jistě slevu! .
Zaujala ma reklama „Odol – to nejlepší pro zuby“. Potom budú odol-né?
Jakto, že kočí nemá, když jede, pozdravovat? Vždyť musí mávat bičem – viz např. bonus v http://tlustjoch.blog.cz/1508/e100
[1] A konduktérovi šéfuje ředitel závodu. Škoda, že byla vystavena jen jedna stránka, docela by mě zajímalo, kde se nacházel. Možná někde v maštali.
[9] od slova blbě do ruksaku vojenského narážať, čili blembati sa
[17]
tož jim zahrajme song o kolegách:
Čtu si článek a doblbnutá kanadským značením nabyla jsem dojmu, že za dva roky postavili síť koňské dráhy dlouhou 18 tisíc 875 kilometrů.
[20] To je těžké. Vy máte desetinnou tečku, my desetinnou čárku. Příště se raději vyvaruji matoucích údajů.
[18] Splynutí ve svazek manželský s pí J přineslo několik LP s těmito (a podobnými) umělci do naší domácnosti.
Nijak podstatně mě to nezviklalo v mé hudební zabedněnosti.
[18] Splynutí ve svazek manželský s pí J přineslo několik LP s těmito (a podobnými) umělci do naší domácnosti.
Nijak podstatně mě to nezviklalo v mé hudební zabedněnosti.
To je pěkný. Teď už zase po Praze klušou koníky a nich sedí holky policajtky.