Joseph Kittinger a Felix Baumgartner

V poslednej dobe je tu trochu prenemcované, či už v spevníčku alebo v článkoch o potulkách. Tak som si povedal – dosť bolo Nemecka a Rakúska, zmením tému a napíšem niečo o aktuálnom dianí. A čo mi z toho vyšlo? Ďalší Rakušan. 8-)
Zajtra, teda v utorok 9. októbra sa totiž Rakúšan Felix Baumgartner chystá vyskočiť z balóna. Nebude prvý a iste ani posledný, ale bude to najdlhší (či najvyšší) a najrýchlejší skok v histórii. Skočí z výšky 36 kilometrov a chvíľu poletí nadzvukovou rýchlosťou. Ale to ste už možno v správach zachytili.

jkfb-01

Joseph Kittinger (Zdroj)

Najprv ale začnem príbehom jedného Američana. Joseph Kittinger sa narodil v júli 1928, k americkému vojenskému letectvu nastúpil v marci 1949 a po dokončení výcviku bola jeho prvým pôsobiskom letecká základňa Ramstein (správne, v Nemecku! ;-) ). V roku 1954 bol odvelený naspäť do USA a na leteckej základni Holloman v Novom Mexiku bol členom tímu, ktorý pod vedením plukovníka doktora Johna Stappa skúmal účinky veľkých zmien rýchlosti (zrýchlenia i brzdenia) na ľudský organizmus. Tím postavil raketové sane, na ktorých sám Stapp v roku 1955 dosiahol rýchlosť 1017 km/h. Kittinger pri pokusnej jazde pilotoval pozorovacie lietadlo, ktoré pokus sledovalo. Kittingera tieto pokusy zaujali, a keďže Stapp bol s výkonmi svojho podriadeného spokojný, pokračovala ich spolupráca aj na ďalšom Stappovom projekte, nazvanom Man-High. V tom čase sa už americkí vedci zamýšľali nad kozmickými letmi a Stapp sa rozhodol zistiť, ako kozmické žiarenie vplýva na ľudský organizmus.

Projekt Man-High (niekedy písaný ako Manhigh) spočíval vo vypustení veľkých balónov, naplnených héliom, do veľkých výšok – do stratosféry, kde je už vzduch taký riedky, že ochranné účinky zemskej atmosféry sú zanedbateľné. Prvý let sa uskutočnil 2. júna 1957 a v gondole (či kapsule) balóna bol práve Kittinger. Let trval šesť a pol hodiny a balón dosiahol výšku 29,5 km.
Nasledovali ďalšie dva lety, každý s iným pilotom.

jkfb-02

Kittinger v kapsule projektu Man-High (Zdroj)

Joseph Kittinger potom prešiel do tímu ďalšieho projektu – Excelsior. Jeho cieľom bolo vyvinúť bezpečný padákový systém pre pilotov, ktorí sú nútení katapultovať sa zo svojho lietadla vo veľkej výške. Predchádzajúce pokusy totiž ukázali, že voľný pád obvykle končí tým, že telo pilota začne rotovať, čo vedie až k strate vedomia a následne smrti. Zámerom bolo vymyslieť systém, ktorý by padák (resp. padáky) otvoril v príslušnej výške automaticky, takže pilot by relatívne bezpečne pristál aj v bezvedomí.

Zoskoky boli naplánované opäť z balónov, ktoré predtým vystúpali do stratosférických výšok – a hneď pri prvom pokusnom lete 16. novembra 1959 Kittinger padákový systém otestoval asi dôkladnejšie, než by si želal. Keď totiž balón vystúpal do výšky 65.000 stôp (19,8 km), otvoril Kittinger ventil, čím zastavil stúpanie balóna a začal sa pripravovať na skok. Postupne poodpájal hadice a káble, ktorými bol spojený so systémami gondoly, podľa plánu odhodil rádioanténu (aby o ňu pri skoku nezavadil), ale keď sa pokúsil vstať so sedačky, nešlo to. Zistil, že jeho prístrojový panel sa zachytil o sedačku a musel vyvinúť veľké úsilie, kým sa mu ho konečne podarilo uvoľniť. Medzitým však balón neplánovane vystúpal do výšky až 23,3 km, takže Kittinger musel nanovo nastaviť barometrický časovač vytiahnutia padáku. Potom sa pokúsil vytrhnúť aktivačné lanko časovača, to sa mu však podarilo až na tretí pokus (netušil však, že už pri prvom pokuse sa časovač spustil). Konečne vyskočil z gondoly… a hneď po 2,5 sekundách pádu časovač vytiahol stabilizačný padák. To však bola rýchlosť pádu ešte príliš nízka, takže padák sa nerozvinul, ale omotal parašutistovi okolo krku. Kittinger začal rotovať a hoci v prvých chvíľach sa mu darilo rotáciu mierniť, jej rýchlosť sa zväčšovala až upadol do bezvedomia. Hlavný padák sa síce vytiahol podľa plánu vo výške 10.000 stôp (t.j. 3 km), ale kvôli rotácii sa len omotal okolo Kittingerovho tela. Našťastie systém bol pripravený aj na túto alternatívu a vo výške 6.000 stôp sa aktivoval nezávislý systém záložných padákov, ktorý bezvládneho Kittingera spoľahlivo dopravil na zem.

Napriek tomu, že smrti unikol ozaj len o vlások, už o tri týždne podnikol druhý (tentoraz už bezproblémový) test, pri ktorom vyskočil z balóna vo výške 22,8 km a šesť kilometrov padal voľným pádom, než otvoril padák.

jkfb-03

This is the highest step in the world – Toto je najvyšší schod na svete. Nápis na prahu gondoly balóna Excelsior III (Zdroj)

Tretí a posledný pokus sa uskutočnil 16. augusta 1960 a Joe Kittinger pri ňom za hodinu a pol vystúpal s balónom do výšky 31,3 km (čo bol nový absolútny rekord). Počas stúpania mu klesol tlak v pravej rukavici, takže ruka vystavená vákuu sa „nafúkla“ na dvojnásobok obvyklej veľkosti a stratila funkčnosť, on sa však rozhodol o tom pozemný personál neinformovať, lebo sa (zrejme oprávnene) bál, že by pokus prerušili. „Bol som veľmi zaneprázdnený, ale šťastný. Bolo to vzrušujúce. Len jeden z doktorov na zemi mal obavy – balón už mal začať klesať, ale keďže slnko ho stále zohrievalo, prinútiť ho klesnúť nebolo také jednoduché. Okrem toho som stále nebol nad plánovaným cieľom. Ten doktor však stále naliehal – ,potrebujeme, aby si začal klesať, hneď teraz´. Tak ma to naštvalo, že som mu morzeovkou odpovedal „Poďte si sem hore po mňa“ (Come up and get me).“ Táto veta sa neskôr stala aj titulom Kittingerovej autobiografie, v prvom momente však nebola pozemným personálom pochopená ako vtip, ale ako volanie o pomoc a chvíľu trvalo, kým sa nedorozumenie vysvetlilo.
V maximálnej výške zotrval Kittinger cca 12 minút (čakal, kým sa balón dostane nad cieľovú oblasť) a potom – skočil.

jkfb-04

Kittinger vyskakuje z balóna Excelsior III (Zdroj)

„V prvom momente som sa zľakol, že výpočty boli chybné – že som v bezváhovom stave a na zem sa už nevrátim“ – hovoril neskôr. Vzduch okolo bol totiž taký riedky, že vôbec necítil jeho prúdenie, látka jeho kombinézy vôbec „netrepotala“. Až keď sa obzrel ponad plece a videl, že balón sa veľkou rýchlosťou vzďaľuje, zistil, že všetko je O.K.
S malým stabilizačným padákom padal štyri a pol minúty (čím vytvoril ďalšie dva rekordy – v dĺžke voľného pádu a v dosiahnutej rýchlosti – 988 km/h), vo výške 5.300 metrov potom otvoril padák a po 13 minútach a 45 sekundách od opustenia gondoly balóna bezpečne pristál. Jeho rekord vo výške dosiahnutej balónom prekonal hneď o rok nato Američania Ross a Prather, rekord v dĺžke voľného pádu v roku 1962 Rusi Andejev a Dolgov (Dolgov však pri tom zahynul), ale zvyšné dva z jeho rekordov – zoskok padákom z výšky 31,3 km a dosiahnutá rýchlosť 988 km/h – sú neprekonané dodnes.

jkfb-04a

Kittinger vyskakuje z balóna Excelsior III – kresba (Zdroj)

Videozostrihov z Kittingerovho skoku z „najvyššieho schodu“ je na youtube dosť, pekný je napríklad tento:

Neskôr Kittinger odišiel ako dobrovoľník do Vietnamu, kde odlietal tri turnusy („Mohol som ísť k programu Apollo, ale ja som bol vojak. A chcel som tú vojnu ukončiť skôr, než do nej budú musieť narukovať moji synovia.“). Sedem dní predtým, než mal ísť späť domov, bol zostrelený a zajatý – rodina sa však o zajatí dozvedela až po niekoľkých mesiacoch, dovtedy bol vedený v kolonke „nevrátil sa z akcie“. V Hanoj Hiltone (ako Američania vietnamské zajatecké tábory nazývali) strávil 11 mesiacov, do USA sa vrátil v roku 1973.
V roku 1978 odchádza do dôchodku, s lietaním sa však nelúči. Pokračuje s balónmi, v roku 1983 absolvuje rekordný 72-hodinový let nad USA a o rok neskôr sa stáva prvým človekom, ktorý na balóne preletel Atlantik (z USA do Talianska).

jkfb-05

Felix Baumgartner (Zdroj)

V čase, keď Joe Kittinger slúžil vo Vietname (konkrétne v roku 1969), sa v rakúskom Salzburgu narodil Felix Baumgartner. Vyučil sa za automechanika, neskôr absolvoval päťročnú službu v rakúskej armáde (najskôr ako vodič tanku, neskôr parašutista a parašutistický inštruktor; vďaka poznámkam k „hlúpym rozkazom“ však bol napokon ako „nevhodný pre vojenskú službu“ z armády prepustený). Chvíľu to skúšal ako profesionálny boxer, ale jeho hlavným koníčkom sa stal BASE jumping (z anglickej skratky B.A.S.E. – Buildings, Antenna, Span, Earth), teda skákanie s padákom nie z lietadiel či balónov, ale z rôznych budov, mostov, konštrukcií a skál.

Do povedomia svetovej verejnosti sa prvýkrát dostal v apríli 1999, keď skočil z jednej z veží dvojmrakodrapu Petronas Towers v malajzijskom Kuala Lumpure (tie boli v tom čase s výškou 452 metrov – vrátane antén – najvyššími budovami na svete, Baumgartner však skákal z výšky „len“ cca 380 m). Do budovy vnikol (či vlastne vošiel) oblečený ako biznisman, s padákom poskladaným v kufríku.

Ešte v decembri toho istého roku zoskočil z ruky sochy Krista v Riu de Janiero, kam sa (samozrejme ilegálne) vyšplhal po lane („Zvažoval som, či použiť služobné schodisko vovnútri sochy, ktoré vedie až na jej plece, ale to by som musel prekonať štyri zámky – a ja som v žiadnom prípade nechcel spôsobiť nejakú škodu.“). Tento „najmenší BASE jump“ (ruka Krista je vo výške 26 metrov nad zemou a Baumgartner musel otvoriť padák hneď po skoku, aby nedopadol k nohám sochy, ale dokázal „vybrať zákrutu“ a pristáť o 700 metrov nižšie pod zalesnenými svahmi kopca Cordovado, kde ho čakalo „únikové“ auto). Sám tvrdil, že všetko mal odskúšané a prepočítané, ale keby to nevyšlo, asi by mu nepomohlo ani to, že jeho sponzorom bol (a doteraz je) Redbull, ktorý „dáva krídla“. ;-)

jkfb-06

Felix Baumgartner na ruke Krista v Riu de Janeiro (Zdroj)

Ďalším Baumgartnerovým skvelým kúskom bol prelet Kanála La Manche v júli 2003. S kyslíkovou maskou a karbónovými krídlami vyskočil z lietadla vo výške 9,8 km a 36 kilometrovú vzdialenosť medzi Doverom a Calais prekonal za 6 minút 22 sekúnd (pričom jeho maximálna rýchlosť dosiahla hodnotu 360 km/h). Vo výške 1200 metrov otvoril padák a napriek úradnému zákazu pristál na Myse Blanc-Nez neďaleko Calais. Krídla, ktoré použil, boli neskôr zdokonalené a dnes ich používajú vojenské jednotky rýchleho nasadenia (minimálne tie britské).
jkfb-07

Baumgartner nad Kanálom La Manche (Zdroj)

Odvtedy ešte ilegálne či poloilegálne poskákal z kadejakých mostov a barákov (viadukt vo francúzskom Millau, most cez panamský prieplav, mrakodrap Turning Torso vo švédskom Malmö – odtiaľ vraj po zoskoku unikol na rýchlom člne do Dánska, či mrakodrap Taipei 101), teraz si ale brúsi zuby na Kittingerove rekordy.
jkfb-08

Baumgartner pred jedným zo svojich skokov zo stratosféry v roku 2012 (Zdroj)

Dva skoky zo stratosféry si už odskúšal – 15. marca tohto roku z výšky 21,8 km a 25. júla z výšky cca 30 km. Tretí skok (s predpokladanou výškou vyše 36 km!) bol pôvodne plánovaný na dnes, kvôli počasiu sa však termín presunul na zajtra. Držme mu palce!

jkfb-09

High-tech-and-High-altitude-suit of F.B. ;-) (Zdroj)

Aby si aj dámy prišli na svoje, jedno video z Baumgartnerových príprav na rekordný skok:

Video s Baumgartnerovým „vyznaním“ (a vďaka SME so slovenskými titulkami):

A na záver ešte dve poznámky:

 1. Joseph Kittinger je pri tom – pôsobí ako poradca Baumgartnerovho tímu a počas samotného skoku bude vo funkcii CapCom-a (Capsule Communicator, čo je „človek pri vysielačke“) s Felixom v spojení.
 2. Baumgartnerov pokus sa dá naživo sledovať na internete – tu. Prenos začína zajtra o 14:00 stredoeurópskeho letného času.
jkfb-10

Felix Baumgartner a Joseph Kittinger (Zdroj)

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…ph_Kittinger
http://en.wikipedia.org/…ct_Excelsior
http://stratocat.com.ar/…elsior-e.htm
http://de.wikipedia.org/…_Baumgartner
http://www.pluska.sk/…zvuku-2.html

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

SV | 8. 10. 2012 Po 16:20 |   [1]

…som to prečítala, že sa chystá vyskočiť z balkóna ;-)

reagovať

SV | 8. 10. 2012 Po 16:22 |   [2]

celkom zlatý šišo ;-) ešte aj meno má také sympatické. držím labky! Lojzík nás zajtra dúfam poinfmuje ;-)

reagovať

kety | 8. 10. 2012 Po 16:49 |   [3]

To si nenechám ujít! Jen aby to nebyla smrt v přímém přenosu… 8-O

reagovať

TlusŤjochweb | 8. 10. 2012 Po 22:17 |   [4]

Být tím Kristem na obrázku, tak ho plácnu do zad.
Takhle mu šlapat po prstech.

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 8:54 |   [5]

[4] on je tolerantný ;-)

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 9:28 |   [6]

„dosť bolo Nemecka a Rakúska“
nno, nejaké povídání o rakúskych horách by bodlo! ;-)

reagovať

Jago | 9. 10. 2012 Ut 9:31 |   [7]

[6] Ještě bude povídání o plavbě po Rýnu. ;-)

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 9:53 |   [8]

[7] to bude môcť byť zaujímavé ;-)

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 9:56 |   [9]

„Táto veta v prvom momente však nebola pozemným personálom pochopená ako vtip, ale ako volanie o pomoc“ nojo, chlapi a ich blbé vtípky! ;-)

reagovať

lojzo | 9. 10. 2012 Ut 12:58 |   [10]

„Prenos začína zajtra o 14:00“ Ďalší posun, takže až o pol tretej.

reagovať

lojzo | 9. 10. 2012 Ut 14:09 |   [11]

Prenos už beží, aj keď zatiaľ sa nič viditeľné nedeje. ;-)

reagovať

lojzo | 9. 10. 2012 Ut 14:16 |   [12]

[9] „chlapi a ich blbé vtípky!“ To ešte neboli vymyslené smajlíky. :-/

reagovať

lojzo | 9. 10. 2012 Ut 15:06 |   [13]

Hm, najnovšie informácie hovoria, že štart najskôr o pol štvrtej… A keďže od pol piatej mám iný program, tak už vidím, že to neuvidím… :-/

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 15:14 |   [14]

[13] uvidíš to zajtra, neboj ;-)

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 15:15 |   [15]

[12] no smajlíci sú už vymyslení, a chlapi majú blbé vtípky furt ;-)

reagovať

Jago | 9. 10. 2012 Ut 16:23 |   [16]

[15] Nejen chlapi. ;-)

reagovať

SV | 9. 10. 2012 Ut 16:48 |   [17]

[16] no dokelu, Jago má pravdu 8-)

reagovať

Jago | 9. 10. 2012 Ut 19:28 |   [18]

Tak zatím mi ten příběh připomíná jistého Jožku Merano Blažejovského. :-)

reagovať

Karel | 9. 10. 2012 Ut 19:54 |   [19]

Tak dneska asi zase nic… :-/

reagovať

košo | 9. 10. 2012 Ut 19:55 |   [20]

hmmm, tak ani dnes nie :-(

reagovať

Oby | 9. 10. 2012 Ut 20:09 |   [21]

[19] , [20] Co se vám stalo, že vypadáte tak zvadle? Zase nikdo nedonesl bábovku? To jsou teda lidi… ;-)

reagovať

kety | 10. 10. 2012 St 16:45 |   [22]

Už jsem se bála, že jsem přímý přenos prošvihla, když mi v kritickou dobu spadl internet, ale zdá se, že pořád nic. Ví se už, kdy skutečně vyskočí? 8-O

reagovať

lojzo | 10. 10. 2012 St 17:30 |   [23]

[22] Zatiaľ žiadny konkrétny termín nezverejnili, špekuluje sa o zajtrajšku. Uvidíme. Snáď. ;-)

reagovať

lojzo | 10. 10. 2012 St 20:04 |   [24]

Tak ďalší pokus je ohlásený na nedeľu, štart je plánovaný na 14:00 nášho času.

reagovať

kety | 10. 10. 2012 St 21:28 |   [25]

[24] Díky za info! :-))

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 11:28 |   [26]

Nezabudnite, už o dve a pol hodiny! ;-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 13:50 |   [27]

[26] Jsme ve střehu!;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 14:30 |   [28]

Nestihla jsem, pokud to bylo. Tu stejně prší – možná to zas odložili.

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 14:38 |   [29]

[28] Odložili – zdá se, že skočí až za cca 2 hodiny… Zatím jsi o nic nepřišla.

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 15:16 |   [30]

Aktuálny termín štartu je 16:45 nášho času. Pokiaľ sa teda znovu neposunie…

[28] To tak rýchlo neprepasieš. Od štartu po moment skoku ubehnú minimálne dve hodiny. Takže pokiaľ chceš vidieť len samotný skok, máš ešte určite aspoň tri a pol hodiny času. ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 15:27 |   [31]

[29] No, nebo zítra, nebo za týden… ;-)

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 15:34 |   [32]

[31] Presne tak. Dovtedy máš ešte dosť času vypočuť si krásne nemecké piesne v podaní Karla Gotta8-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 15:43 |   [33]

[31] Jak říkám – Jožka Merano Blažejovský. Pokud vám to nic neříká, tak JMB byl kouzelník vystupující v nealkoholické vinárně U pavouka, kterému do toho vždycky něco vlezlo, když měl předvést nějaký trik.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 16:24 |   [34]

[32] Neboj, i na to dojde. Nemůžu být všude, musím se taky trochu učit. Karel Gott za mě písemky psát nebude… ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 16:27 |   [35]

[33] Jo, to byl kdysi v době kamenné nějaký pořad v televizi. „Možná přijde i kouzelník“ se to jmenovalo. – Jenže nikdy nepřišel. :-P

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 16:36 |   [36]

[35] Tohle je starší. Přímý přenos z nealkoholické vinárny U pavouka byl rozhlasový pořad – zdařilá mystifikace – na konci 60. let; zanikl za normalizace. Jeho otcové pak vymysleli Járu da Cimrmana.

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 16:50 |   [37]

Tak zdá sa, že to dnes vyjde. Už začali nafukovať balón, štart je momentálne plánovaný na 17:45.

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 17:31 |   [38]

Už letí!

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 17:32 |   [39]

odštartované !!!

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 17:33 |   [40]

A do háje! Jsem nestihla… :-D

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 17:37 |   [41]

Došlo k chybě, zkuste to prosím později – hlásí můj PC…:-((

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 17:40 |   [42]

[41] Tak to budem sporadicky komentovať: Je vo výške cca 4 km (miesto štartu má výšku cca 1300 m.n.m.), stúpa rýchlosťou cca 5,5 m/s. ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 17:41 |   [43]

[40] Nevadí, ještě nejsou ani na pátém kilometru. :-)

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 17:41 |   [44]

[41] Alebo skús čítať „live“ reportáž v SME.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 17:42 |   [45]

kde je ňákej link? nemůžu to najít… :-(

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 17:46 |   [47]

[45] tu je oficiálna stránka

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 17:49 |   [48]

[46] , [47] Díky, našla jsem to přes ten SME link ve  [44] .

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 17:51 |   [49]

[38] Nahoru mu to jde nějak pomalu..... ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 17:52 |   [50]

[49] Neboj cestou dolů si to vynahradí… ;-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 17:54 |   [51]

[49] [50] aby bol svet v rovnováhe :-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 17:55 |   [52]
 • 37°C, začíná přituhovat.....

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 17:57 |   [53]

[52] Zmizelo mi tam mínus.....

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 17:58 |   [54]

Díky, košo! :-D

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 17:58 |   [55]

Ta ground speed přes 100 km/hod. je nějaká veliká, ne?

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 17:59 |   [56]

[55] Ktovie, či pristane v USA alebo až v oceáne. ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 18:02 |   [57]

[56] Safra, tam to fouká! To už je uragán.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:14 |   [58]

[52] Co ty víš, jestli se borec nezačíná trochu potit? Třeba jsi to napsal správně bez mínusu. ;-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 18:17 |   [59]

Rychlost zas začala klesat, může ji nějak ovlivnit?

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 18:18 |   [60]

No tak ja vás pomaly opúšťam… keď sa vrátim, bude už F.B. na zemi. Verím, že celý, živý a zdravý!

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 18:19 |   [61]

[59] Nie.

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 18:23 |   [62]

[59] nie, on len letí v balóne. Vo výške 10000m proste fúkalo, teraz je už vo výške 16500m a tam už tak nefúka…

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:24 |   [63]

[60] Se tam teda dobře bav, a taky se vrať celý, živý a zdravý. :-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 18:38 |   [64]

tak je vo výške 20000m – prvá polovica cesty išla podľa plánu.

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 18:41 |   [65]

[58] Jo, nebo se ohřeje při cestě dolů, aby byl svět v rovnováze, že? ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:42 |   [66]

21000

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:44 |   [67]

[65] To nevím, to se nějak dohodni s košom, jak si to on s tou rovnováhou nebo rovnoteplotou představuje. ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 18:46 |   [68]

Už se mu ten balónek pěkně nafukuje.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:47 |   [69]

Vidíte to, kdybychom si měsíc počkali, mohli jsme to vidět ve zkrácené verzi, a nemuseli jsme na nic čekat. :-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 18:48 |   [70]

[69] Co měsíc… Stačí zítra. Lojzo je koumák… ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 18:50 |   [71]

[67] Tak dobře… Košo, myslíš že mu bude horko, až skočí z výšky 36 km? ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 18:52 |   [72]

Kdyby ještě chvíli foukalo, mohla ho Oby zahlédnout na obloze..... ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 18:54 |   [73]

[72] To asi sotva, jsem v blbé poloze. :-P

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 18:55 |   [74]

[71] to záleží na tom, či je dobre oblečený. Ale teplo mu asi bude aj v tom oblečku, čo má na sebe , keď bude vo výške 20km pri rýchlosti 1000km/h vstupovať do atmosféry …

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 19:01 |   [75]

[74] Nějaké tření by tam mělo být… A obleček nejspíš nehořlavý…

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:03 |   [76]

[73] Tak se otoč na záda..... ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:04 |   [77]

[76] … a vybourej díru do střechy, že? :-D

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:09 |   [78]

[77] Ty nemáš okno, dveře, verandu, nebo tak něco? ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:11 |   [79]

Tak už asi spadnul, na obrazovce je tma..... :-(

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:12 |   [80]

[78] Mám všechno, ale z tama, ani v poloze na zádech, žádný borce na nebi neuvidím, páč jsou v cestě baráky a stromy. :-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 19:13 |   [81]

[79] nie, stále stúpa … momentálne 29300

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:14 |   [82]

[79] Třeba omylem koukáš z okna… ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:14 |   [83]

[80] No, proto že přestalo foukat… ;-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 19:15 |   [84]

Doufej, Oby, že se Tvůj kadet nezhlédne v podobných kouscích! ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:15 |   [85]

[81] Data se zobrazují, ale obraz ne.....:-(

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:16 |   [86]

[84] No nevím, nabízela jsem mu link, ale říkal, že kouká na něco jiného, že prej se na toť to podívá dodatečně.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:17 |   [87]

[85] Já vidím obrázek i kecání – asi máš nějakou dočasnou poruchu…

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:19 |   [88]

[83] Houby proto, že přestalo foukat. Proto, že pro samý domy a stromy není oblohu pořádně vidět. ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:22 |   [89]

[82] Zkoušel jsem i z okna, ale nic. ;-)
Ale na monitoru obraz už naskočil, asi nestíhá připojení. Moje nebo jejich… 8-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:28 |   [90]

Zajímavé: v 10 km bylo –60 °C, v 33 km je –24 °C.

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 19:31 |   [91]

[90] súvisí to s tým, že tam bola rýchlosť vetra 200km/h …

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 19:31 |   [92]

[90] To víš, je to blíž ke slunci. :-)
To připojení padá asi všem, zřejmě je velký zájem a server to neutáhne. Zkoušel jsem to i přes jiné stránky, ale je to stejné.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:31 |   [93]

[64] Prvá polovica cesty – to bude těsně před seskokem, ne? ;-) Ale zdá se, že se k té první polovině nezadržitelně blíží. :-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 19:35 |   [94]

2 hodiny cesty, výška 35 000m …

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:38 |   [95]

Stoupání už zpomaluje – Konečná, vystupovat…!

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:38 |   [96]

Pěkná medůza – ten balón, jak se teď rozšířil… :-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:39 |   [97]

A už zase zrychluje… 8–0

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:39 |   [98]

[95] Ještě kousek… ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:41 |   [99]

Už by mohl vyhópnót, začíná to být nuda..... 8-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 19:42 |   [100]

37000 a on si kľudne sedí :-o

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:42 |   [101]

[99] Jen jestli tam nechrápe..... ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:43 |   [102]

[100] Taky bych se nikam nehrnula… :-D

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:45 |   [103]

37215 a už se moc nehýbe… hm, ale zas zrychlil… balón… a ještě víc… nooo…

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:47 |   [104]

Zajímavé, jakými skoky se ten balón pohybuje…

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:49 |   [105]

39.000 m. To bude pr…, až mu ten balón praskne.....;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 19:50 |   [106]

Už klesá.....

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:52 |   [107]

Včil klesá… a zastavil si to na 38785 … a stoupá 38915…

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 19:56 |   [108]

Ale ta Země dole se furt hejbá… :-O

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:00 |   [109]

[108] Jo, rychlostí 18 km/hod. Přece jen v tom téměř vakuu trochu fouká.

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:02 |   [110]

Venkovní tlak : 0,003 bar – hošík se nafoukne, jako ten balón..... :-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:03 |   [111]

[110] Má skafandr. ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:04 |   [112]

Už leze ven…

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:05 |   [113]

No konečně.....

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:06 |   [114]

Sakra, to je vysoko.....

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:08 |   [115]

skočil !!!

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:09 |   [116]

A v tom fofru si zapomněl padák…! ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:13 |   [117]

[116] Tak ne, má ho…;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:14 |   [118]

[116] A Lojzo u toho není. Nevadí, poslal jsem mu obrázek, jak skáče (ne Lojzo). :-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:15 |   [119]

[117] Jo, má, pěkný, červeno-bílý, s obrázkem. :-D

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:16 |   [120]

[119] S reklamou… ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:17 |   [121]

a je dole… :-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:17 |   [122]

tak a je dole !!!

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 20:18 |   [123]

Uff! Aspoň pristátie som videl! ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:19 |   [124]

[123] Ale vzal to nějak hákem, já myslel, že mu to ještě chvíli vydrží.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:19 |   [125]

[122] Ty snad nikdy nepřestaneš opisovat !!! :-D

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:19 |   [126]

[121] [122] A my tady dvě hodiny čumíme..... ;-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:20 |   [127]

JE ÚŽASNÉ ŽE NA SVETE ŽIJÚ TAKÍTO BLÁZNI !!!

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:21 |   [128]

[127] Jdeš napsat Ježiškovi o skafandr a padák? ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:22 |   [129]

GRATULACE!!!

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:24 |   [130]

[128] nie, na budúce leto spravím ten PRELET celý ! Za 20 hodín !!!

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:25 |   [131]

[130] A ve skafandru a s křídlami..... ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:25 |   [132]

[130] Budu to sledovat… ;-)

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 20:26 |   [133]

Tak 1179 km/h. Dosť. 8-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:26 |   [134]

[132] Myslíš on-line na netu jako Felixe? ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:27 |   [135]

[127] „JE ÚŽASNÉ ŽE NA SVETE ŽIJÚ TAKÍTO BLÁZNI !!!“ Jo. Jednak Lojzo, který nás do toho uvrtal, druhak my, že jsme ho poslechli a čuměli na monitory. Ale bylo to zajímavé.

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:28 |   [136]

[134] No jasně. Předpokládám, že lojzo, jako už zkušená technická potvora, tentokrát zorganizuje přímý přenos. ;-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:28 |   [137]

Huráááá! Obdivuju jeho maminku, že ji během těch dvou hodin netrefil šlak! Borec! Ani jsme nedýchali…

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 20:29 |   [138]

[136] Ak to chápeš tak, že koša priamo prenesiem, tak dúfaš márne. 8-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:29 |   [139]

[130] Budeš si muset vzít sebou kameru..... ;-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:32 |   [140]

[139] Kameru bude mít košo s sebou přímo na triku! ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:33 |   [141]

[138] Můžeš i nepřímo, že jsi to ty, hlavně nenápadně… ;-) Bo on by asi nebyl moc rád, že ho někdo přenáší… :-D

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:34 |   [142]

[140] Košo, zas ti chcou něco přišít na triko. Nedej se!!! :-D

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:35 |   [143]

[139] noooo to by chcelo sponzora ;-) Alebo radšej dvoch :-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:36 |   [144]

[141] Lepší přenesenej, než nedonošenej. :-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:36 |   [145]

Lojzo, díky. Nejlepší thriller, jaký jsem kdy viděla. :-D

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:36 |   [146]

[143] Dobrá, hlásím se jako první a poskytnu ti to triko… ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:39 |   [147]

[143] Sponzoři ponesou kameru? 8-O :-D

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:39 |   [148]

[143] Pro ajťáka to nebude problém. Nějaký malilinký PC a web kameru s sebou… ;-)

[146] :-D

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:40 |   [149]

[146] Chachá, jsem četla, že „ponesu ti to triko“. :-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:46 |   [150]

[149] ÚBIS? :-D

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 20:48 |   [151]

[150] to je nádherná skratka :-D

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 20:49 |   [152]

[150] Hihi, spíš ÚSIS (úplně slepá…). :-D

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:51 |   [153]

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 20:52 |   [154]

[147] Jasně. Tys neviděla ty kameramany Rudýho Bejka, co natáčeli Felixe na cestě nahoru a pak dolů? ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 20:54 |   [155]

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 20:57 |   [156]

[155] Jo ták… :-D Nečetla. Tohle ještě musím dostudovat zítra… ;-)

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 20:58 |   [157]

[135] „jsme ho poslechli a čuměli na monitory“ Neboli ste jediní:
„Náklady na zoskok sa odhadujú na približne 50 miliónov eur, no sponzor Red Bull sa k nim oficiálne nevyjadril. Len prínos reklamného "cirkusu“ okolo akcie prenášanej internetom do celého sveta sa však odhaduje na stovky miliónov eur. Na stránke You Tube sledovalo zoskok viac ako osem miliónov používateľov, čo 16-krát prekonalo doterajší rekord." – píše SME

A z rovnakého zdroja ešte Baumgartnerov tweet pred zoskokom: „Here´s my last tweet for a while. Who knows maybe my last tweet ever“ No, našťastie posledný nebol. ;-)

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 21:01 |   [158]

[148] technicky to nieje žiadny problém. Finančne je to trochu väčší problém (10–12000CZK). Ale naozaj PROBLÉM je to, že tá trasa preletu nieje pokrytá signálom, takže sa to naozaj nedá vysielať online…

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 21:02 |   [159]

A mimochodom – Felix Baumgartner nepochybne prispel aj k dnešnej rekordnej návštevnosti našej kaviarne – do tohto momentu sa tu v priebehu dneška vyskytlo 106 ľudí. ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 21:04 |   [160]

[159] A celkem tu je právě 8989. návštěvník.

reagovať

košo | 14. 10. 2012 Ne 21:05 |   [161]

[159] hezky – aj LJC má nový rekord !!! Chcelo by to bábovku :-D

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 21:12 |   [162]

[161] Nemám teďka čas na pečení, ale poslala jsem ti receprtík. :-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 21:13 |   [163]

Tady se aspoň koukni, jak by to mělo vypadat: http://www.bananovadieta.cz/…ovka-270.jpg :-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 21:15 |   [164]

[163] A vepřovou dietu bys tam neměla? Aspoň bůček light? ;-)

reagovať

lojzo | 14. 10. 2012 Ne 21:16 |   [165]

[161] Výborný nápad, upeč! Keď už aj recept máš… ;-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 21:17 |   [166]

[164] Takhle na noc bůček? Dyť nevejdeš do skafandru! ;-)

reagovať

Karel | 14. 10. 2012 Ne 21:19 |   [167]

[158] " trasa preletu nieje pokrytá signálom" Výmluva, další dvě družice Galileo jsou nahoře..... ;-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 21:27 |   [168]

[166] Skafandr? Já se nikam nechystám. :-)

reagovať

Oby | 14. 10. 2012 Ne 21:35 |   [169]

[168] Tak dobře, ale bůček opravdu nemám. Budeš muset do rána přežít a zítra třeba nalezneš nějakou pečínku v troubě. :-)

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 22:01 |   [170]

[169] Nebo třeba nějakou troubu s pečínkou… :-))

reagovať

kety | 14. 10. 2012 Ne 22:05 |   [171]

[158] Trasa není pokryta signálem… Hmm. Nezbývá, než rozestavit hlídky jak u přespolního běhu a vysílat signály kouřové… :-)

reagovať

Jago | 14. 10. 2012 Ne 22:13 |   [172]

[170] Jo, na YouTube. Děkuji mockrát. :-)

reagovať

lojzo | 15. 10. 2012 Po 7:25 |   [173]

Tak vážení, aby ste vedeli, aký prelomový skok to bol, pozrite si titulnú stránku nemenovaného, ale nepochybne dobre informovaného českého denníka. 8-)

reagovať

lojzo | 15. 10. 2012 Po 7:26 |   [174]

[173] Ďakujem Henrymu Psancovi, ktorý mi to poslal.

reagovať

Jago | 15. 10. 2012 Po 8:18 |   [175]

[173] No když už je to senzace i pro takovýhle s*ačkomet, tak to musel být výkon! A všimni si, jak ho důvěrně prezentují jako Felixe (naštěstí nikoliv Edmundoviče). ;-)

reagovať

lojzo | 15. 10. 2012 Po 8:18 |   [176]

[175] Ale všimol si si tú rýchlosť? ;-)

reagovať

lojzo | 15. 10. 2012 Po 8:19 |   [177]

Einstein by určite mal radosť. 8-)

reagovať

Jago | 15. 10. 2012 Po 8:21 |   [178]

[176] No to je teprve dílo! Nevšiml… Ale u takovéhoto periodika mě to nepřekvapuje. :-)

reagovať

Jago | 15. 10. 2012 Po 8:24 |   [179]

[176] Už to opravili. :-)

reagovať

lojzo | 15. 10. 2012 Po 9:46 |   [180]

[179] Takže to nebola pravda? Som sklamaný… :-(
8-)

reagovať

Jago | 15. 10. 2012 Po 9:54 |   [181]

reagovať

Oby | 15. 10. 2012 Po 13:33 |   [182]

Nějak se s tím celým divadlem okolo Felixe zapomnělo na tuhle krásnou soutěž. ;-)

reagovať

kety | 15. 10. 2012 Po 14:34 |   [184]

[176] , [177] :-D :-D :-D Jen doufám, že nikdo z ctěného periodika nekandidoval ve volbách… :-)

reagovať

lojzo | 16. 10. 2012 Ut 10:33 |   [185]

reagovať

kety | 16. 10. 2012 Ut 15:49 |   [186]

reagovať

lojzo | 17. 10. 2012 St 7:46 |   [187]

reagovať

Jago | 17. 10. 2012 St 8:10 |   [188]

[187] Pěkné a vtipné. :-)

reagovať

SV | 17. 10. 2012 St 10:58 |   [189]

[188] jojo ;-) milé siamky.

reagovať

SV | 17. 10. 2012 St 10:59 |   [190]

[130] JE ÚŽASNÉ ŽE NA SVETE ŽIJÚ TAKÍTO BLÁZNI !!! ;-)

reagovať

kety | 20. 10. 2013 Ne 18:18 |   [191]

Ještě jedna vzpomínka na loňský seskok: http://www.novinky.cz/…omujici.html

reagovať

kety | 20. 10. 2013 Ne 18:21 |   [192]

[187] Nemáš tam překlep? Rozumím tomu jako …variace pro ne milovníky koček… ;-)

reagovať

lojzo | 20. 10. 2013 Ne 18:40 |   [193]

[191] Dík!

reagovať

Oby | 21. 10. 2013 Po 17:27 |   [194]

[191] Dík za vzpomínku na „před rokem“. ;-)

reagovať

lojzo | 3. 2. 2014 Po 15:09 |   [195]

Ešte jeden pekný nový zostrih. Fascinujúce.

reagovať

Oby | 3. 2. 2014 Po 17:06 |   [196]

Tohle je taky super, díky, lojzo. Ale stejně byl nejlepší zážitek, když jsme to sledovali tenkrát v Kafčárně kolektivně a kaf®ali mu do toho. Jo, tys tenkrát vlastně chyběl – přišel jsi až na finiš. :-)

reagovať

kety | 3. 2. 2014 Po 17:36 |   [197]

[195] Úžasné…

reagovať

SV | 4. 2. 2014 Ut 11:30 |   [198]

[196] to mohlo byť podobne pekné, ako keď sme kedysi dávno pradávno sledovali spolu na SW orliatko Aginka 8-)

reagovať

lojzo | 25. 10. 2014 So 17:18 |   [199]

Rekord Felixa Baumgartnera bol len tak akosi mimochodom prekonaný, Alan Eustace dnes skočil z výšky 41 a pol kilometra.

reagovať

Karel | 25. 10. 2014 So 17:58 |   [200]

[199] Skočil z větší výšky, letěl déle a rychleji, ale Baumgartner byl prostě první.....

reagovať

lojzo | 25. 10. 2014 So 17:59 |   [201]

[200] Prvý bol Kittinger. ;-)

reagovať

Karel | 25. 10. 2014 So 18:09 |   [202]

[201] Ano, to je pravda, ale myslel jsem v novodobé historii a výšky okolo 40 km, Kittingr skákal níž…

reagovať

Oby | 25. 10. 2014 So 18:24 |   [203]

[199] „akosi mimochodom“ – Když se nám to tu zatajilo, no! :-( Mohli jsme zase kolektivně sledovat. Tak třeba někdy jindy, něco jiného. ;-)

reagovať

Karel | 25. 10. 2014 So 18:29 |   [204]

[203] Tohle, myslím, nebylo on-line…

reagovať

lojzo | 25. 10. 2014 So 18:49 |   [205]

[203] Presne tak, ako tvrdí Karel – to sa sledovať nedalo, Eustace si nerobil žiadnu reklamu, takže médiá sa o zoskoku dozvedeli až dodatočne.

reagovať

Oby | 25. 10. 2014 So 18:57 |   [206]

[205] ako tvrdí Karel – to sa sledovať nedalo Však to minule taky skoro ne! 8-) Jak se s tím vzestupem loudali… Ještě dobře, žes stihl tenkrát jenom konec. ;-)

reagovať

Karel | 25. 10. 2014 So 19:08 |   [207]

[206] Taky jsem ho stihl… ;-)

reagovať

Oby | 25. 10. 2014 So 20:36 |   [208]

[207] Co si tak matně vzpomínám, ty jsi stihl i začátek. ;-)

reagovať

Karel | 25. 10. 2014 So 21:52 |   [209]

[208] Jo, jo… STIHL… ;-)

reagovať

Jago | 25. 10. 2014 So 22:39 |   [210]

[209] Pilou? 8-)

reagovať

Oby | 25. 10. 2014 So 23:57 |   [211]

[210] Pilně… Karel koukal, od samého počátku. ;-)

reagovať

Karel | 28. 10. 2014 Ut 14:09 |   [212]

[211] Koukal, ale s přestávkama. Nahoru mu to fakt trvalo..... Ale dolů to šlo hopem! 8-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

  Prejdite na fotografiu Kaple rodiny Boimů (Каплиця Боїмів)

  Všetky fotogalérie


  Obľúbené adresy  Služobný vchod