Jak jsme šli na Dívčí Kámen

S cestováním do zahraničí je to špatné a na samostatné cesty nemáme auto. Uvítali jsme proto nabídku naší oblíbené cestovky na jednodenní výlet do Jižních Čech. Navštívili jsme Zlatou Korunu, Dřínov a Doudleby, ale nejvíc nás zaujala ruina středověkého hradu Dívčí Kámen, k níž bylo nutno absolvovat pěší pochod malebnou jihočeskou přírodou.90-70-dk-01

Jak vidno z mapy, hrad se nachází na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy. Vybudovali ho Vítkovci v roce 1349, ale nikdy na něm nebydleli a již po roce 1506 je uváděn jako pustý. Byla to taková jihočeská územní přetahovaná mezi Vítkovci a králem Přemyslem II. Otakarem: Když král založil klášter Zlatá (Trnová) Koruna, kontrovali Vítkovci založením kláštera ve Vyšším Brodě, a když král založil České Budějovice, Vítkovci si postavili hrad Maidštejn, v překladu Dívčí kámen. Je to jedna z nejrozsáhlejších a nejzachovanějších gotických památek v České republice. Tak aspoň praví příslušný leták, který jsme na hradě vyfasovali.  90-70-dk-011

Zřícenina se nachází v CHKO Blanský les a v její oblasti je přírodní rezervace. Vede k ní naučná stezka Třísov – Dívčí Kámen – Holubov. My jsme po ní vyrazili z Třísova a cestou jsme minuli unikátní keltské oppidum, z něhož, ač se nachází vedle cesty, jsme toho moc neviděli, protože je v podstatě pokryté lučním porostem. Cesta dále vedla lesem a neustále dost klesala, což bylo příjemné, protože bylo vedro. Jen jsem se děsil toho, jak po ní půjdeme do toho vršku zpátky.

90-70-dk-02

Po nějaké době jsme dorazili k zastávce zvané Přístřešek, odkud bylo pěkně vidět na zříceniny hradu, které se zdály být na dosah. Nenechejte se mýlit – ještě bylo nutno sestoupit do údolí Křemžského potoka a poté se vydrápat k hradu. Podívejte se na vrstevnice!

90-70-dk-03  Z tohohle obrázku to není tak vidět, ale byl to pořádný krpál.

90-70-dk-04  Cestou jsme minuli tohle pěkně zarostlé jezírko…

90-70-dk-05  … a po mostku překročili Křemžský potok.

90-70-dk-06  Za mostkem jsme se dali doleva, slepá odbočka nás moc nelákala.

90-70-dk-07  Až k tomuhle stromu byla cesta poměrně pohodlná. Když jsme však pohlédli ve směru šipky, zděsili jsme se: Hnala nás do pořádného vršku po nechutných kamenech, které snad byly dříve schody. Ale k pokladně jsme dorazili, já s jazykem na vestě.

90-70-dk-08  Pokladnu tvořila dřevěná bouda a vedle ní samoobslužná kavárna. Pro dětské návštěvníky hradu se za nevelký peníz nabízelo putování za pokladem skřítka Hepčí – děti ho měly nalézt po vyřešení lstivých šifer. Chvíli jsme si odpočinuli, zakoupili vstupenky (vstupné humánní – 60 Kč) a vyrazili do dalšího, již mírnějšího kopce na samotný hrad.

90-70-dk-13  Hrad byl pěkný. Prozkoumali jsme naučnou ceduli, pofotili ruiny, B. Jaga zvaná horská koza vylezla na dvě vyhlídky (já ji jistil zezdola) a vydali se na zpáteční cestu.  90-70-dk-10 90-70-dk-11 90-70-dk-12Nebyla to procházka růžovým sadem. Po těch pseudoschodech se dolů lezlo proklatě špatně, protože se nebylo čeho přidržet.

90-70-dk-14

Překročili jsme Křemžský potok a pátrali, kudy dál. Měli jsme se vrátit jinudy, abychom uzavřeli okruh, i vyrazili jsme po relativně schůdné cestě. Po chvíli jsem zbystřil a zjistil, že jdeme špatně – místo po červené jsme vyrazili po žluté značce, která by nás přivedla do Holubova. Takže zpátky a znova. Objevili jsme rozcestník a našli červenou značku (E 10). Šipky tu byly dvě. Ta, která vedla tím správným směrem, ukazovala do příšerného kopce, ale co nám zbývalo. Cesta to byla hrůzná, samé kořeny a vedro jako v prádelně. Když jsme konečně dorazili na konec stoupání (odtud už byla stezka kulturní), jeli proti nám nějací cyklisté. Docela by mě zajímalo, jak zdolali ten poslední úsek – asi s bicykly na ramenou.

90-70-dk-15

Dorazili jsme do Třísova a zakotvili v první (a jediné poblíž se nacházející) hospodě. Pivo (nealko) do mě jen zasyčelo…

No, teď už je to za námi a já mohu opětovně konstatovat, že v Čechách je krásně. Do ciziny halt pojedeme až na podzim, pokud letos vůbec. :-(

P. S. Meteorologové předpovídali na sobotu 13. června přívalové deště, ale tam, co jsme byli, spadlo jen pár kapek. Zato když jsme se večer vrátili do Prahy a podívali se na internet, byli jsme zděšeni, jakou spoušť napáchala voda za naší nepřítomnosti nedaleko našeho bydliště.

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

TlusŤjochweb | 16. 6. 2020 Ut 8:13 |   [1]

Příbalové deště bývají nevyzpytatelné.
Koukám, že U Vlčáka mají „Samsona“ – to už jsem dlouho nepil.

reagovať

SV | 16. 6. 2020 Ut 13:57 |   [2]

júúúú, super! wellmi peknô! som rada, že babojagokoleno poslúcha! ;-)

reagovať

Wicky | 16. 6. 2020 Ut 20:19 |   [3]

Paráda, když se vydaří počasí. :-)

reagovať

quick | 17. 6. 2020 St 23:00 |   [4]

Přišli, viděli, přežili. :-)

reagovať

quick | 17. 6. 2020 St 23:01 |   [5]

U TlusŤjocha zase stávkují komponenty.

reagovať

Oby | 18. 6. 2020 Št 3:57 |   [6]

Mohlo to být pěkné, ale v takovém hicu… To jsem raději v práci, tam funěj ventilátory. ;-)

reagovať

TlusŤjochweb | 18. 6. 2020 Št 8:32 |   [7]

[5]
Vymknuty z kloubů komponenty šílí.
Ale jenom chvíli.
Na čtvrté stisknutí klávesy F5 obvykle nastartují.

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Náhodná fotografia z Fotogalérie

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod