Izrael 3 - Jeruzalem novozákonný

Keď už máme tú Veľkú noc, pozrime sa na miesta, kde sa ten príbeh vraj odohral.

iz-140w

Pohľad na jeruzalemské Staré mesto z Olivovej hory. Odtiaľto údajne vstúpil do mesta aj Ježiš, keď ešte predtým na tomto vrchu nad Jeruzalemom zaplakal.

iz-169w

Pohľad z opačnej strany – od hradieb Starého mesta na Olivovú horu. Vľavo dolu Getsemanská záhrada a Chrám všetkých národov, nad ním zlaté kupoly kostola Márie Magdalény v areáli ruského pravoslávneho kláštora.

iz-156w

Olivy v Getsemanskej záhrade, kde bol Ježiš zajatý rímskou strážou. Niektoré z nich vraj pochádzajú z Ježišovej doby.

iz-159w

Ako dosvedčuje tabuľa, Getsemanskú záhradu kúpili v roku 1681 traja Chorváti zo Sarajeva a venovali františkánom.

iz-161w

Chrám všetkých národov (známy aj ako Bazilika smrteľného strachu) v areáli Getsemanskej záhrady postavil taliansky architekt Antonio Barluzzi až v 30. rokoch 20. storočia a jeho názov (takisto ako jeho 12 kupol) pripomína 12 národov, ktoré sa na stavbu chrámu zložili.

iz-162w

Mozaika nad vchodom do chrámu.

iz-164w

Kostol Hrobu Panny Márie, nazývaný aj Máriin hrob. Katolíci medzi vami iste vedia, že Ježišova matka neumrela, ale bola „vzatá na nebesia“, takže tento jej hrob nie je skutočný, len taký „fejkový“.

iz-167w

V Máriinom hrobe sme s mojim spolucestovateľom zažili súkromnú bohoslužbu. Okrem nás dvoch a dvoch kňazov tam nebol vôbec nikto.

iz-168w

Takzvaná Jaskyňa Getsemane, pôvodne priestor lisu na olivy (mimochodom, getsemane znamená práve to – lis na olivy). Tu vraj Judáš Ježiša zradil. Podľa sprievodcu, ktorého výklad sme si tam náhodou vypočuli, vraj tento priestor vyzerá autenticky, teda tak, ako v Ježišovej dobe. Ale či si to ten chlap mohol fakt pamätať, to zaručiť neviem.

iz-177w

Ježiš je nepochybne výborným obchodným artiklom – v Starom meste si môžete kúpiť napríklad vkusnú tŕňovú korunu.

iz-187w

Bazilika Božieho hrobu.

Chrám Božieho hrobu dal pôvodne na mieste, kde bol Ježiš pochovaný a odkiaľ jeho telo zmizlo, postaviť cisár Konštantín (resp. jeho matka Helena, ku ktorej sa ešte dostaneme) ako symbol jednotného a univerzálneho kresťanstva. Veľmi mu to nevyšlo – dnes si na tento kostol robia nárok tri rôzne cirkvi (rímski katolíci, grécka pravoslávna cirkev a arménska cirkev – a aby to nebolo také jednoduché, o nejaké dielčie práva sa hlásia aj Kopti, Sýrčania a Etiópania), ktorých predstavitelia sa nevedia dohodnúť ani na tom, kto bude mať od chrámu kľúče, takže tie sú tradične v opatere „neutrálnej“ moslimskej rodiny.
Osmanský sultán Abdülmecid v roku 1852 zaviedol kódex „Status Quo“, ktorý na niekoľkých stovkách strán podrobne popisuje každodenné dianie v kostole, spory však napriek tomu vznikajú dodnes – napríklad v roku 2005 vznikla kvôli ktorýmsi pootvoreným dverám bitka medzi františkánmi a ortodoxnými, na ktorú doplatil izraelský policajt vybitým zubom.
Pôvodná Koštantínova stavba z rokov 327–339 bola najprv poškodená v 7. storočí, keď Jeruzalem dobyli s výdatnou pomocou Peržanov Židia, potom takmer celkom zničená kalifom al-Hákimom v roku 1009 a dielo skazy dokonalo zemetrasenie o 24 rokov neskôr.
Dnešná bazilika začala vznikať v roku 1040, výrazne ju rozšírili križiaci v dvanástom storočí a k jej súčasnej podobe prispeli aj rozsiahly požiar (1808) a zemetrasenie (1927).
Spory o vlastníctvo objektu a kompetencie v ňom bránia aj rekonštrukcii chrámu – a vedú až k absurdným situáciám: Všimnite si nenápadný drevený rebrík pred oknom vpravo na poschodí – je tam vraj minimálne od roku 1842, nikto nevie kto a načo ho tam oprel, podľa dodnes platného „statu quo“ sa s ním však nesmie ani pohnúť.

iz-191w

Vovnútri je chrám „rozparcelovaný“, takže tam sem-tam nejaká rekonštrukcia prebehne – v čase mojej návštevy bol Boží hrob práve obohnaný lešením a zakrytý plachtou, takže sme videli len kupolu s lucernou nad ním.

iz-194w

Schody z hlavného priestoru chrámu vedú dolu do kaplnky svätej Heleny, matky cisára Konštantína, ktorej vďačíme za to, že jej syn vyhlásil kresťanstvo za štátne náboženstvo Rímskej ríše. Helena, pôvodne dcéra macedónskeho hostinského, sa stala „najúspešnejšou archeologičkou“, keď na Golgote vykopala Kristov kríž (a nejaké ďalšie drobnosti, ako klince, tŕňovú korunu, kus Ježišovho rúcha a zvyšok povrazu, ktorým ho rímske stráže zviazali).

iz-195w

Kaplnka svätej Heleny. Vpravo za tým sklom je miesto, kde vraj Helena Kristov kríž v roku 325 našla.

iz-196w

Mozaika vo vstupnom priestore baziliky zobrazuje Ježišovo telo na placatom Kameni pomazania…

iz-197w

…ktorý si hneď vedľa môžete pohladiť či pobozkať.

iz-193w

Páči sa mi, že v priestore chrámu sa našlo miesto aj pre modernejšie umenie – Ježišovo zmŕtvychvstanie.

iz-198w

Kríže, pripravené pred Chrámom Božieho hrobu, zrejme čakajú na budúcich Mesiášov.

iz-142w

Na záver ešte jeden pohľad na hradby Starého mesta Jeruzalem so Zlatou bránou. Keď nadíde Súdny deň, zamurovaná Zlatá brána sa otvorí a ako prví vstanú z mŕtvych tí smrteľníci, ktorí k nej budú najbližšie. Hrobové miesta na cintoríne pod hradbami sú už ale dávno beznádejne vypredané. (mimochodom, viete, že tá detská pesnička o Zlatej bráne súvisí s týmto príbehom?)

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

Jago | 19. 4. 2019 Pia 23:44 |   [1]

Pěkně jsi to, lojzo, podal. Já byl v Jeruzalémě před 23 lety a jen na skok a fotky odtamtud mám kdoví kde. Ono se tam tenkrát dost blbě fotilo. Vzpomínám si dodnes s hrůzou na vojáčka vartujícího na Via Dolorosa, který měl kvér pomalu větší než byl sám a málem mě zastřelil, když jsem si ho chtěl vyfotit.
Ty kříže myslím čekají na kajícníky, kteří s nimi pochodují na Olivetskou horu či kam, ale tvoje podání je zajímavější.
BTW: U Zlaté brány jsem si vzpomněl na zlatobránsku Evičku. Pamatuješ?

reagovať

TlusŤjochweb | 20. 4. 2019 So 10:52 |   [2]

Kríže, pripravené pred Chrámom Božieho hrobu, zrejme čakajú na budúcich Mesiášov.
O Velikonocích 20% sleva (až do vyčerpání zásob).

reagovať

Oby | 20. 4. 2019 So 16:53 |   [3]

„zažili súkromnú bohoslužbu“ – správný spešl pro bratry ateisty… a rozuměli jste, co se povídá? ;-)

Pěkný výlet a díky, že ses tady konečně trochu obšírněji podělil. Ještě, že jsou ty Velikonoce, jinak by sis to asi nechal sám pro sebe. ;-)

reagovať

lojzo | 20. 4. 2019 So 17:15 |   [4]

[3] „rozuměli jste, co se povídá?“ Ani ň. Dokonca ani netuším, či to bolo po grécky, arménsky, sýrsky alebo koptsky.

reagovať

lojzo | 20. 4. 2019 So 17:24 |   [5]

[1] „zlatobránsku Evičku. Pamatuješ?“ Veru nie. Zlatú bránu si pamätám ako pesničkový program košickej televízie, ale žiadnu Evičku odtiaľ neregistrujem. Len Igora Timka (bohužiaľ), Zuzu Tlučkovú a „uja“ Dušana Skokana.

reagovať

Jago | 20. 4. 2019 So 19:06 |   [6]

[5] No, já bych ji dneska také nepoznal, tenkrát mě zaujalo to adjektivum „zlatobránska“. Ale možná tam byla dřív, než ty pamatuješ. ;-)

reagovať

Oby | 21. 4. 2019 Ne 13:03 |   [7]

„Kríže, pripravené pred Chrámom“ – To je zboží pro turisty, včak výše píšeš, že se kšeftuje s kdečím, co se dotýká Ježíše. Ale na rozdíl od TlusŤjocha se domnívám, že sleva nebude. Velkých křížů už je poskrovnu, takže jedině ten, kdo nabídne víc, si to odnese. ;-)

reagovať

quick | 22. 4. 2019 Po 20:24 |   [8]

[7] Každý si nese v životě svůj vlastní kříž, ani nemusí do Chrámu.

Pěkný článek i fotografie.

reagovať

Oby | 22. 4. 2019 Po 22:57 |   [9]

[8] No to jo, jenže někdo má furt málo, tak si ještě pokoutně sežene další. ;-)

reagovať

quick | 23. 4. 2019 Ut 12:19 |   [10]

[9] A bude ho pronajímat.
(Prostě mně to nedalo). ;-)

reagovať

Oby | 23. 4. 2019 Ut 13:15 |   [11]

[10] To jsou dneska lidi! (Ne ty, ale ti, co hoděj jinému na hrb jejich kříž a ještě si za to nechají zaplatit.) ;-)

reagovať

Marcel Uhrin | 25. 4. 2019 Št 10:34 |   [12]

paráda

reagovať

SV | 7. 5. 2019 Ut 11:41 |   [13]

nno…fíííííha! 8 – )

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Náhodná fotografia z Fotogalérie

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod