IRSKO 2006 - I

V červenci 2006 jsme se vypravili s jistou CK do Irska. Nebyla to naše první návštěva, proto jsme vybírali zájezd, slibující pokud možno taková místa, kde jsme před těmi osmi lety nebyli. Budete proto možná zklamáni, že pominu některé irské památky, jejichž návštěva je pro turistu povinná, ale už to tak vyšlo.

Tohle povídání není cestopis ani bedekr, těch už je na světě habaděj. Spíš jsem se zaměřil na své osobní postřehy, s nimiž ani nemusíte souhlasit. Obrázky si nečiní nárok na velké umění, jsou jen pro ilustraci, tak k nim buďte milostiví. Ostatně nejlepší je se do Irska podívat osobně, což vřele doporučuji. Drsnější povahy je mohou i projet na kole či autostopem nebo pěšky. Na cestu přes Irské moře doporučuji trajekt, kajak jen za klidného počasí.

Autorova poznámka: Tento článek je remake původní galerie, která visí na kamarádově webu www.sharkan.net. Text je poněkud zaktualizovaný. Původní komentáře jsem sem nepřenášel, tak si je případně napište znova. Zároveň bych rád zjistil, jestli je lepší vystavit obrázky v galerii, kde můžete komentovat jen každý obrázek zvlášť, nebo ve formě článku, pod nímž se můžete vykecávat po libosti. Dejte mi, prosím, vědět, příslušnou galerii naleznete vlevo.

BURREN

burren

Pozoruhodná vápencová oblast v hrabství Clare nedaleko Galway, vzniklá v době ledové. Botanikové a archeologové tu nadšeně pomlaskávají. Ti první kvůli výskytu mnoha zajímavých rostlin, ti druzí při výzkumu pravěkých megalitických staveb. Dolmenů, menhirů a kromlechů je sice v Irsku asi 6000, ale v Burrenu jsou snad nejkoncentrovanější – napočítali jich prý přes šedesát na ploše cca 300 čtverečních kilometrů. Na obrázku je slavný dolmen v Poulnabrone. I zde jsme zaznamenali pokrok – když jsme k němu šli v roce 1998, bylo to sice o zlámání nohou, ale mohli jsme se v něm schovat před deštěm. Teď k němu vedou úhledné chodníčky a je obklopen lanovou ohrádkou podobně jako Stonehenge. Vstup je naštěstí stále volný.

CLIFFS OF MOHER

cliffs-1

Jedno z irských „must to see“. Ještě v roce 1998 tu byla téměř pustina a nádherné vysoké útesy, na nichž každý dostal svou poctivou šanci spadnout do moře. Útesy jsou tu pořád, ale na jejich okraj se nedostanete, nechcete-li padnout do spárů drsnému zřízenci.

cliffs-2

Určitým adrenalinovým počinem náhradou za možnost pádu do hlubiny by mohla být návštěva místního býka.

cliffs-3

V době naší návštěvy bylo ve výstavbě veliké návštěvnické středisko. Ve finále bylo zakryto drnem, ale v té době tomu tak ještě nebylo a našinec si připadal jako na staveništi.

DOŠKÁŘ (THATCHER)

dosky

Doškář byl na irské vesnici váženou osobou. Ono taky vyrobit pořádnou doškovou střechu není legrace. Obrázek je z městečka Adare. Mimochodem: dnešní baronka a bývalá britská premiérka by se vlastně u nás jmenovala Doškářová.

DUBLIN

dublin

Zajímavá metropole, ale byli jsme v ní už potřetí, takže nejhezčí památky jsme vyfotili předtím a já nehodlám hledat ty fotky někde ve špajzu. Tak jen jedna ze soch, které přibyly na O'Connel Street

GUINNESS

guinnes-1

Tmavé, silné pivo, jemuž se dělá veliká reklama. Osobně soudím, že G. není nic moc, jsou lepší irská piva, např. červené Kilkenny. Kolem návštěvnického centra v Dublinu se neustále vine nesmírná fronta na „guided tour“.

guinnes-2

My jsme usoudili, že nabízet Čechovi prohlídku pivovaru, a to ještě za 12 eur na osobu (cena v roce 2006; za stejné peníze bylo možno v roce 2003 courat ve Florencii celý den po galerii Uffizi), je nesmysl a navštívili jsme jen ohromný firemní obchod, kam byl vstup volný. Tolik ptákovin pohromadě jsme už dlouho neviděli.

IRISH COFFEE – IRSKÁ KÁVA

irska-kava

Velice sympatický irský vynález z dvacátých let minulého století. Vznikla prý náhodou, když bylo třeba něčím rozmrazit cestující při mezipřistání letadla na cestě z Ameriky do Evropy. V podstatě je to káva s whisky, přičemž whisky musí být whiskey (nejlepší je prý značka Paddy). Navrch se dává speciální smetana, s níž jsme se jinde než v Irsku (a jednou v Madridu) nesetkali. Sladí se dovnitř surovým cukrem. To, co se u nás podává pod názvem „irská káva“ (někdy dokonce ze skotské whisky a vždy se sprejovou šlehačkou), je zavrženíhodná napodobenina. U skanzenu Kerry Bog Village stojí zájezdní hospoda Red Fox Inn, hlásající o sobě, že je známá po celém světě svou irskou kávou. Reklama nekecá – ta káva je předražená a nevalné chuti, což české cestovky vědí a své kunčofty předem varují. Japonci a Němci ji však konzumovali s nadšením…

Dodatek z 2.7.2012: Když jsem připravoval druhý díl své irské galerie, našel jsem na stránce TripAdvisor recenze návštěvníků. Často ten podnik nazývali „past na turisty“, jediná nadšená recenze byla od návštěvníka z Honolulu.

IRSKÁ WHISKEY

irska-whisky Old Jameson's (česky Starý Jakubovič), snad nejznámější značka irské whiskey („whisky“ na ostrovech píší jen ostatní Britové), se prý zrodila v městečku Middleton v hrabství Cork. Zdejší palírna je přeměněna na návštěvnické centrum a některé exponáty jsou moc pěkné. Destilační přístroje a ostatní zařízení whiskáren jsou všeobecně známé; mě zaujal tento krásný náklaďák, který kdysi rozvážel whisky značky Paddy (viz Irská káva).

IRSKÉ HOSPODY

irske-hospody-1

Moje slabost. Perfektní interiér a atmosféra, zpravidla narváno, absolutní a kupodivu přísně dodržovaný zákaz kouření. Objednává a platí se jako v Británii tj. u baru, nazpět dostanete vše do posledního centu spolu se spíše přetékající než podměrečnou sklenicí. Lid hospodský je družný a dost často klade otázku „Where are you from?“ „Irské“ hospody u nás jsou dost slabý odvar těch ostrovních.

irske-hospody-2

Ve správné irské hospodě zní večer živá hudba. Hosté zpívají s kapelou a já, neznající slova, aspoň tlumeně mručím.

IRSKÉ KŘÍŽE

irske-krize-1

Typické pro oblasti obývané Kelty, nejvíc jich je právě v Irsku. Poznáte je snadno – jsou opatřeny kruhem, jehož symbolika není příliš jasná. Na irských hřbitovech se vztyčují dodnes a bez problémů se snášejí se svými i o 1000 let staršími předchůdci. Bývaly zdobeny ornamenty nebo biblickými výjevy.

irske-krize-2

Kdyby to u toho kříže nebylo napsáno na chytré tabulce, nikdy bych neřekl, že ta postava vpravo dole je Panna Maria.

IRŠTINA

irstina

Je to řeč starobylá a pro mě nenaučitelná stejně jako gaelština či velština. Nepodařilo se mi ani zjistit její pravidla výslovnosti. Naštěstí irsky mluví jen asi 5 % populace a musím přiznat, že anglicky hovořícím Irům jsem rozuměl líp, než Londýňanům. Pro koho jsou určeny ty dvojjazyčné nápisy, mi není jasné. „Vítejte“ se irsky píše „fáilte“, „nashledanou“ je „slán“, čti „slón“.

KLÁŠTERY

klastery-1

Najdete je v Irsku na každém kroku, zpravidla ve stavu rekonstruovaných ruin. Tohle je první irský cisterciácký klášter Mellifont Abbey, jehož kostel byl vysvěcen v roce 1157. Jakžtakž se z něj zachovalo pouze tzv. lavabo, což byla umývárna rukou před jídlem.

klastery-2

I tohle se najde v klášteře Mellifont Abbey – mechem porostlé torzo kapitulního domu z roku cca 1200.

MOLLY MALONE

molly

Kontroverzní pomník, zbudovaný v Dublinu u příležitosti Milénia. MM se stala symbolem města díky prostičké sentimentální odrhovačce „Cockles and Mussels“, líčící osud chudé dívky prodávající po ulicích živé škeble, mušle a podobnou mořskou havěť. Zemřela prý na horečku a nikdo ji nemohl zachránit, ale její duch dál strká její káru dublinskými ulicemi. Dojemné. Šťourové však zjistili, že MM sice možná skutečně prodávala plody moře, ale zároveň víc než pravděpodobně provozovala i nejstarší řemeslo. Katolické Iry zděsila představa, že by měli vztyčit (a zaplatit) pomník jakési běhně, ale stalo se a zdá se, že vášně už pomalu opadávají.

RING OF KERRY

ring-of-kerry-1

Ring of Kerry je nejznámější a nejkrásnější prohlídkový okruh v Irsku. Návštěvník objede poloostrov Iveragh a jede-li na kole, musí dávat pozor, aby z něj pro samé koukání po blízkém i vzdáleném okolí nespadl. Doporučuje se absolvovat okruh ve směru hodinových ručiček, autobusy se na úzkých silnicích těžko vyhýbají. Projeli jsme ho již podruhé a opět nám pršelo, takže obrázků je jen málo. Ale dá se tam klidně jet i potřetí a pořád bude na co koukat. Jo, a ta tráva je skutečně takhle zelená.

ring-of-kerry-2

Kromě kopců (nejvyšší Mc Gillicuddy Reeks ční 1041 metrů nad mořem) jsou zde i nádherná jezera. Tohle se nachází u tzv. Lady’s View, vyhlídky nazvané takto poté, co z ní uchváceně vyhlížela sama královna Viktorie při své návštěvě Irska.

ring-of-kerry-3

Okruh začíná a končí ve městě Killarney, u kterého je k vidění národní park, klášter Mucross Abbey a další pěkné jezero. Když jsme se k němu dostali, byla už docela tma, ale někteří dobrodruzi se v něm i vykoupali. Brr!

SKANZEN KERRY BOG VILLAGE

skanzen-1

Kerry Bog Village se příliš neliší od jiných skanzenů. Jako ony soustřeďuje věci a stavby, které naši předkové jako nepotřebné s gustem vyhazovali či bořili, takže se jich dochovalo málo. Na pastvině u skanzenu se obvykle popásají velmi přítulní koníci. Při naší první návštěvě jeden ožvýkal manželce větrovku, tentokrát však bohužel někam zalezli.

skanzen-2

Zajímavá je tahle „řezačka na kořeny“ – asi řepné, i když si nedovedu představit, jak mohli vesničané pěstovat nějakou řepu na zdejších rašeliništích.

STAVEBNÍ PAMÁTKY

stavebni-1

Je jich nesmírně mnoho po celé zemi, Irové se o ně starají a doslova si váží každého opracovaného šutru. Vůbec nevadí, zachovalo-li se z velikého kláštera třeba jenom pár zdí. Irové je pečlivě zakonzervují, opatří naučnými tabulkami a tabulemi a vpustí k nim návštěvníky, často i zadarmo nebo za symbolický peníz. Problém je však s focením. Není zakázáno, ani se za ně nevybírá poplatek, ale udělat fotku pamětihodnosti, na níž by nebyl alespoň kousek lešení nebo rameno jeřábu, je malý zázrak.

stavebni-2

Zajímavé je, že dost památek pod širým nebem je zpravidla původních, jen ty nejvzácnější byly nahrazeny replikami a přesunuty pod muzejní střechy. Z tohoto portálu se zachovaly jen fragmenty, ale i ty stojí za to.

TARA

tara

Pahorek, který byl sídlem irských velekrálů a duchovním centrem keltského národa. Irové sem dodnes houfně putují, třebaže kromě sochy sv. Patrika (nefotitelná, stála přímo proti slunci), pasoucích se ovcí a produktů jejich metabolismu toho zde není mnoho k vidění. Tento kámen pozoruhodného tvaru lze obdivovat na místě, kde údajně stával velekrálův trůn. Bohužel tu byl vztyčen až v 19. století, předtím stál někde jinde. Nezdá se, že by to k němu putujícím Irům vadilo.

SLÁN

x-slan

No a to je všechno, trajekt z Dublinu by na nás nepočkal. O dalších zajímavostech Zeleného ostrova možná někdy jindy.

Následuje: IRSKO 2006 – II

 

 

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

TlusŤjochweb | 27. 6. 2012 St 8:50 |   [1]

Guinnessoffské trepky jsou super!
Já raděj fotky v článku.

reagovať

Jago | 27. 6. 2012 St 9:02 |   [2]

TlusŤjoch [1] : Taky si myslím, zrovna jsem prohledával galerii a hledal komentáře. Pracné.

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 9:20 |   [3]

Jago [2] : klídek, ono sa to časom ochočí ;-)

reagovať

košo | 27. 6. 2012 St 9:27 |   [4]

hmmm komentáre k jednotlivým fotkám z fotogalérie sa pekne zobrazovali medzi ostatnými, v tom ľavom okne „Komentáre“… Ale potom sa v tom určite niekto vŕtal a fotokomentáre zmizli 8-O Hľadám ich … intenzívne …
p.s. a ja aj viem kto sa v tom vŕtal, ale nechcem ho tu menovať … veď on sa aj sám prizná :-D

reagovať

lojzo | 27. 6. 2012 St 9:27 |   [5]

košo [4] : Ticho!!!

reagovať

lojzo | 27. 6. 2012 St 9:30 |   [6]

Jago: Pekné, pekné. Aj tie pesničky ma potešili. Wild Rover znie celkom typicky írsky krčmovo, ale Whiskey in the Jar je čistá country, tá kľudne mohla vzniknúť v Nashville. ;-)

reagovať

Jago | 27. 6. 2012 St 9:44 |   [7]

lojzo [6] : Až na to, že se odehrává kus od Kilkenny. Ono hodně irských písní zní „country“, bude tu vzájemné ovlivnění, Amerika se Iry jen hemží. Zajímavé je, že písnička o Molly Malone asi není irská.

reagovať

lojzo | 27. 6. 2012 St 9:47 |   [8]

Jago [7] : Temně hučí Niagara sa tiež odohráva inde než vznikla. ;-)

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 9:53 |   [9]

lojzo [6] : kde sú aké pesničky?! 8-O

reagovať

Jago | 27. 6. 2012 St 9:56 |   [10]

lojzo [8] : Ale „ney“ místo „no“ říkají v Irsku. Něco jiného je třeba Billy Boy, toho si přivlastňují Irové, Skotové i jiné národy.

reagovať

Jago | 27. 6. 2012 St 9:58 |   [11]

SV [9] : Když pojedeš po článku, uvidíš občas část textu modře zabarvenou (ale ne nadpis!). Tak na něj klikni a hodí tě to na „Ty troubo“ (Youtube).

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 10:14 |   [12]

Jago [11] : TyTroubo je bezva slovný novotvar! ;-) dík.

reagovať

Ďuri | 27. 6. 2012 St 11:09 |   [13]

Príma cestopis,(taký origoš Jagovský) a dobré fotky. A ešte si neodpustím poznámku k slečne MM. Ak by sa mali strhnúť sochy všetkých ľudí, ktorí sa dopustili prostitúcie (či už klasickej alebo napr. tej politickej) holuby by nemali kam na záchod.

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 11:23 |   [14]

Ďuri [13] : ešte by som pridala sochy všetkých udatných vojno a iných vodcov. to ľuďom napodiv nevadí…hm.

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 11:23 |   [15]

Ďuri [13] : Jagovský je vôbec celý taký origoš ;-)

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 11:24 |   [16]

Ďuri [13] : Jagovský je vôbec celý taký origoš ;-)

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 11:25 |   [17]

jééé hele, sa mi to samo zdvojilo! 8-O
s peniazmi by to nešlo? ;-)

reagovať

lojzo | 27. 6. 2012 St 11:25 |   [18]

SV [16] : To si už nedávno raz vravela, ak sa dobre pamätám. ;-)

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 11:31 |   [19]

lojzo [18] : vždy som obdivovala tvoju skvelú pamäť ;-)

reagovať

kopretinkaweb | 27. 6. 2012 St 12:31 |   [20]

jééééééééé,tam by sa fotilo.......taký domček od pani Doškářovej by som brala......whiskey nemusím,ale to kafe so smotanou by som si dala aj s tou whiskou mňam :-P

reagovať

Jago | 27. 6. 2012 St 12:48 |   [21]

kopretinka [20] : Pro „by se“? Tam SE fotilo. Tenhle článek je recyklát, možná vyrobím další. I s písničkami.

reagovať

SV | 27. 6. 2012 St 12:53 |   [22]

Jago [21] : vyrob ;-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Žraločí tlama?

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod