Holandské kráľovné na minciach
Kráľovná Beatrix zasadla na holandský trón 30. apríla 1980, keď v jej prospech abdigovala jej mama, kráľovná Juliana. A zajtra, teda presne po 33 rokoch kraľovania, sa vzdá trónu v prospech svojho syna Willema – Alexandra.
Beatrix je už treťou panovníčkou v rade na holandskom tróne (fakticky vlastne štvrtou, lebo za jej babičku Wilhelminu spočiatku vládla jej mama Emma ako regentka). Takže v Holandsku, kde sa následníkom trónu už dávno stáva panovníkov prvorodený potomok bez ohľadu na pohlavie, panovali od roku 1890 len dámy.
Keďže v monarchiách je dobrým zvykom, že panovníkov (či v tomto prípade panovníčkin) portrét zdobí aj mince, pozrime sa, ako na nich vyzerali holandské kráľovné.

Wilhelmina (vládla v rokoch 1890 – 1948), portrét používaný do roku 1917

Wilhelmina (vládla v rokoch 1890 – 1948), portrét používaný od roku 1917

Juliana (vládla v rokoch 1948 – 1980) – na líci nemala jazvy, to sú len škrabance na minci

Beatrix a Juliana (príležitostný gulden k nástupu Beatrix na trón – všimnite si zaujímavý tvar číslovky 8 v letopočte, akoby sa rok 1980 nevedel rozhodnúť, či patrí ešte k rokom sedemdesiatym alebo už osemdesiatym)

Na bežných obehových minciach pred eurom bola Beatrix výrazne štylizovaná a dokonca len polovičná

Na eurocentoch, platných v súčasnosti, je už zase celá (ale na eurovke a dvojeurovke je z nej naďalej len polovica)

Atypický realistický portrét z pamätnej desaťguldenovky (1995)

Beatrix futbalová – príležitostný päťgulden k futbalovým majstrovstvám Európy 2000, ktoré sa konali v Belgicku a Holansku

Pamätná desaťeurovka s holografickým portrétom princeznej Cathariny – Amalie, prvorodenej dcéry korunného princa Willema – Alexandra, ktorá sa niekedy v budúcnosti pravdepodobne stane holandskou kráľovnou
Na prvej fotke vidíte, že nič nevidíte, na druhej vidno spiacu princeznú – ako mnoho vecí na svete, aj toto závisí od uhla pohľadu (a od smeru, odkiaľ dopadá svetlo).

Na pamätnej desaťeurovke z roku 2005 k 25-ročnici nástupu Beatrix na trón môžeme vidieť ďalší holografický portrét, tentokrát samotnej kráľovnej. Neviem ako vám, ale mne trochu pripomína Ženu za pultom.

Pamätný desaťgulden z roku 1994 k 50. výročiu vzniku BeNeLuxu.

Na päťeurovke z roku 2012 k zapísaniu centra Amsterdamu do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO je ďalší holografický portrét, zaujímavý hlavne svojou veľkosťou – výška hlavy je cca 5 mm

Päťeurovka z roku 2004 (vydaná k rozšíreniu Európskej únie o desať nových štátov) dokazuje, že Beatrix neberie svoj majestát až tak úplne vážne. Myslím, že v niektorých krajinách by podobný portrét mohol byť kvalifikovaný ako hanobenie hlavy štátu.

Príležitostná dvojeurovka s dvojpotrétom Beatrix a jej syna Willema – Alexandra pripomína 28. január 2013 – deň, keď kráľovná Beatrix oznámila, že 30. apríla opustí holandský trón.
A to je všetko – na ďalších holandských minciach už budeme vídať portrét kráľa…
lojzo | 29. 4. 2013 Po 8:00 | História Hobby Obrázky | 12 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Zajímavé: 30. duben je Den pracoviště a Mezinárodní den džezu.
[1] V Holandsku je to Deň kráľovnej, Juliana mala vtedy narodeniny.
[1] Fíha, tak to si upracem stôl a pustím Duka Ellingtona.
[3] A dneska si můžeš zatancovat, je Mezinárodní den tance.
Nejvíc mě zaujala pětieurovka z roku 2012 s holografickým miniportrétem – ten otisk palce je rovněž královnin?
[5] Otisk palce? Napřed mi to připadalo jako mapa. Teda, kdo tyhle peníze měl v packách…?