Hokejové mince
Keď už bežia tie hokejové majstrovstvá sveta, prehrabal som zbierku a vybral pre vás mince s hokejovými námetmi. Snáď vám spravia radosť – keď už nám ju veľmi nerobia naši hokejisti.

Rubová strana pamätnej fínskej päťeurovky, vydanej v minulom roku k majstrovstvám sveta v Helsinkách a Štokholme: Hoci to trochu pripomína Sputnik, je to puk.

Pamätná československá stokoruna z roku 1985 k hokejovým majstrovstvám sveta v Prahe. Autorom tohto dynamického zobrazenia hokejistu je Ján Kulich, malá hlava je typickým monumentalizujúcim znakom jeho postáv.

Štylizovaný až piktogramový hokejista na bulharskej pamätnej desaťlevovke z roku 1987, vydanej k hrám XV. zimnej olympiády, konaným v roku 1988 v kanadskom Calgary.

Slovenská pamätná dvestokoruna k zimným olympijským hrám 1994 – prvým, na ktorých sa Slovensko zúčastnilo ako samostatný štát. Štylizovaná snehová vločka pod nohami hokejistu obsahuje piktogramy štyroch športov, v ktorých mali Slováci na OH zastúpenie. Autorom mince je Miroslav Ronai.

Pamätná česká dvestokoruna k stému výročiu Českého svazu ledního hokeje (2008). Autorom tohto moderného, dynamického, trochu až robotického portrétu hokejistu je Zbyněk Fojtů.

Rovnako z roku 2008 pochádza pamätný švajčiarsky dvadsaťfrank k storočnici švajčiarskeho hokeja. Postavy hokejistov sú síce trochu kostrbaté, ale táto minca ako jedna z mála nezabúda na to, že hokej je hra kolektívna.

Kanadský obehový 25-cent z roku 2007 avizuje zimné olympijské hry vo Vancouvri v roku 2010.

Ešte jeden kanadský 25-cent, spätý s vancouverskou olympiádou – tentokrát zo série, venovanej jednotlivým športom. V obehu sú s rovnakým motívom mince klasické i takéto s farebnou aplikáciou. Tento prírastok v zbierke je jeden z mnohých, za ktoré vďačím Oby.

Lícna strana pamätnej fínskej päťeurovky, ktorej rub ste už videli hneď na začiatku tohto článku.

To najlepšie na koniec – nádherná maďarská päťstoforintovka z roku 1989, vydaná k blížiacim sa zimným olympijským hrám vo francúzskom Albertville. Vydarená kompozícia, zachytenie kolektívneho charakteru hry, presvedčivé stvárnenie dynamického momentu v perspektívnej skratke a ešte aj výborné zakomponovanie textu do mincového poľa. Tá minca nemá chybu.
lojzo | 11. 5. 2013 So 20:05 | Hobby Obrázky | 77 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Tak s tou poslední mincí jsi mě dostal. Teda s tím popisem…
Interpretuj mi to kolektivní pojetí hry. Já vidím dva protihráče…? V kolektivním sportu je vždy několik spoluhráčů…
[2] Dvaja už sú kolektív!
No dobre, dobre, trochu som sa rozohnil… To sa nám zberateľom (ale aj iným milovníkom čohokoľvek) niekedy stáva.
Co se dynamiky týče -tu vidím především u švýcarského dvacetifranku (zase – kde je to kolektivní pojetí? dva protihráči?) a české stokoruny (1985).
Tu perspektivu asi neposoudím odborně, nejsem malíř ani grafik. Ale podívám-li se na minci pozorně, zdá se mi, že spodní hokejista je asi o metr blíž ke mně, než ten horní.
Budeš se na mě asi hněvat. Ale ta mince se mi nelíbí ;-(
[4] Budeš se na mě asi hněvat. A vieš, že nebudem? Naopak – som rád, že som sa dozvedel tvoj názor.
To mi připomnělo jeden pěkný trapas, který jsem zažil:
Česká mincovna vydává každý rok sadu našich oběžných mincí („ročníková sada“). Sada sestává z normálních mincí, které jsou v oběhu (t.č. 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč) s aktuálním rokem vydání. Mince jsou uspořádány v jakési knížečce a jsou doplněny žetonem (medailí) s určitou tématikou.
V roce 2004 se pořádalo mistrovství světa u nás. Hrálo se v Praze a v Ostravě a ČM vydala ročníkovou sadu s žetonem s hokejovou tématikou. Těch žetonů jsem si pár opatřil a vzal jsem je do CERNu, že jimi potěším své kolegy delegáty, najmě Finy, kteří seděli hned vedle mě. To jsem si dal! Naši hokejisté zrovna na tomhle mistrovství vypadli už ve čtvrtfinále a bratři Finové se jen decentně usmívali, i když ani Finsko nedopadlo lépe. O Švédech nemluvě. Kdyby měl někdo zájem, pár těch žetonů ještě někde doma mám.
P.S. A jak tak na to koukám, letos se možná ani do toho čtvrtfinále nedostaneme.
Ať dělám, co dělám, nedokážu si představit, že by se někomu podařilo na minci vecpat celý hokejový tým!
A vřele souhlasím s lojzou – ta poslední mince je krásná. (A taky jediná, která za něco stojí – alespoň z pohledu laika.)
[11] No, já myslím, že ta naše dvoustovka není špatná, i když já osobně bych asi vybral ze soutěžních návrhů něco jiného.
[12] Na můj vkus tomu hokejistovi trochu moc trčí holenní kosti…
Pepa [4] „u české stokoruny (1985)“ To je československá.
[8] Mal si rozdávať tie československé stokoruny, v osemdesiatom piatom sme majstrovstvá vyhrali.
[11] "jediná, která za něco stojí" No, až tak pesimisticky to nevidím, mne sa ich páči viac. Najslabšie sú podľa mňa slovenské dvestovka a prvý z tých kanadských 25-centov.
[16] Tak takovou charitu jsem si nemohl dovolit. Ostatně ČNB, jak jistě víš, spoustu pamětních čsl. mincí sešrotovala.
[4] Jakým technologickým postupem bylo dosaženo toho, že jeden hráč je světlý? Nebo je to jen na fotografii?
[20] Je to len na fotografii. Tá minca je „proof“, to znamená s vysokým leskom mincového poľa, postavy hráčov sú naopak matné. Fotí sa to zle, lebo plocha mince odráža všetko vrátane foťáku ako v zrkadle, takže nedokážem spraviť fotku „zvrchu“, teda z roviny kolmej na povrch mince.
[21] Zkus to nafotit ze strany a v ZPS změnit rozměry bez zachování proporcí tj. „natáhnout“.
[10] Finové to vyřešili na rubu pětieurovky – pukem. Zbytek ponechali fantazii.
[23] Vpodstate tá plocha mohla ostať aj čistá – a predstavovať ľad.
Jago [18] „takovou charitu jsem si nemohl dovolit“ To by nebola charita, ale propagácia republiky v zahraničí! Takže by to mala preplácať nejaká agentúra pre cestovný ruch, alebo nebodaj takú dôležitú ustanovizeň nemáte?
Lojzík urobí niekedy aj výstavu vianočných mincí, dobre? tie sa páčia aj mne
[26] Ale máme, jenže ti by mi dali akorát tak nějaký ten prospekt.
Jak je to s oběhem takovýchto mincí? Kanadskými centy se zřejmě běžně platí, ale co ty ostatní? Bylo by možné zaplatit třeba pamětní českou dvoustovkou? Nebo má jen hodnotu sběratelskou?
[31] Ešte pred pár rokmi boli všetky pamätné mince aj zákonnými platidlami, za socializmu bola dokonca v zákone stanovená povinnosť pre obchodníkov prijímať ich.
Dnes to už neplatí, ale obvykle emisná banka (teda spravidla centrálna banka v danom štáte) zaručuje ich nákup za nominál (teda za cenu, ktorá je na minci vyrazená).
V zásade sa mince delia na obehové, pamätné, príležitostné a investičné. Obehové sú tie „bežné“, čo nosíme v peňaženkách; príležitostné sú v obehu tiež, ale sú vydané k nejakej špeciálnej príležitosti (v eurozóne má každá členská krajina právo vydať ročne dve príležitostné dvojeurovky; v Českej republike boli vydané príležitostná 10– a 20-koruna k miléniu, v obehu sú dodnes relatívne bežné). Pamätné sa v obehu zvyčajne nevyskytujú a obvykle sú z nejakého vzácneho kovu, najčastejšie striebra alebo zlata. Investičné sú vpodstate len kusy drahého kovu (zase obvykle zlata alebo striebra), spracované do formy mince, nemusia mať ani nominál, často je na nich udaná len váha kovu (spravidla v násobkoch či častiach trójskej unce).
Snažím sa pri každej minci uvádzať, do ktorej z horeuvedených kategórií patrí.
A aby to nebolo také jednoduché, na záver ešte dve poznámky:
- Pojmy „pamätná“ a „príležitostná“ sa často zamieňajú – napríklad aj oficiálna stránka Národnej banky Slovenska hovorí o pamätných dvojeurovkách.
- S tými zákonnými platidlami je to možno aj trochu inak – tak ak ma Jago opraví, ver jemu.
[27] Vianočných? Pre teba mám nachystané koníkové, môže byť?
Víš najisto, že ten první 25-cent představuje hokej? Nejsem odborník, ale co ten člověk drží v ruce, mi připadá spíš jako tyčka do golfu! Brusle si tam dovedu představit jen s použitím větší dávky fantazie, a co má na sobě, vypadá mnohem víc jako oblečení pro horolezce, než jako hokejový dres.
Držím oboum týmům palce na dnes večer, přijdu možná fandit – virtuálně. Pokud se budu pohybovat v dosahu pc.
Souhlas s Jagem – ta česká dvoustovka je nejhezčí z předvedených modelů. U poslední mince bych rozestavení postav a písmen řešilla jinak.
[32] Opraví. V zákoně o ČNB se praví:
§ 12
Česká národní banka má výhradní právo vydávat bankovky a mince, jakož i mince pamětní (dále jen „bankovky a mince“).
§ 16
(1) Platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou jsou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě při všech platbách na území České republiky.
(2) Mince z drahých kovů, pamětní mince a mince ve zvláštním provedení určené ke sběratelským účelům mohou být prodávány za ceny odlišné od jejich nominální hodnoty.
Takže i pamětní mincí můžeš platit v obchodě, ale proděláš na tom, protože ji můžeš získat jen za podstatně vyšší cenu než za nominál. Krásně je to vidět u našich zlatých mincí, které mají nominál 2000 Kč.
[34] „Víš najisto, že ten první 25-cent představuje hokej?“ No priznám sa, zmiatla si ma, najmä tým, že máš pravdu – „co ten člověk drží v ruce, mi připadá spíš jako tyčka do golfu! Brusle si tam dovedu představit jen s použitím větší dávky fantazie, a co má na sobě, vypadá mnohem víc jako oblečení pro horolezce, než jako hokejový dres.“. Napriek tomu by to mal byť hokejista – jednak to tvrdia kade-tade po nete a druhak vydávať golfistu k zimnej olympiáde sa mi zdá čudné.
[36] Mně ta hůl připadá jako hůl na pozemní hokej. A ta hučka, co má ten panák na hlavě…
[37] Kvůli té hučky právě (a blůze připomínající pytel) mě napadl horolezec.
[36] mňa napadol horolezec kvoli tomu pozadiu, vyzerá to ako hory!
[33] do Vianoc pozbieraš aj nejaké vianočné, neboj a mne keď zdvihnú plat, tak ti kúpim tú krásnu vianočnú s tými zelenými kamienkami
[38] Nebýt to kanadská mince, tak mě jako první napadlo „sto roků v šachtě žil…“
[45] Vánoční a s kamínky? Dokonce zelenými? Nebyl by odkaz?
[46] V Kanadě jsou též doly – zlaté a uhelné (a možná i nějaké jiné).
[48] Lojzík má fenomenálnu pamať, on ten odkaz iste vyštrachá
[52] z toho logicky vyplýva, že každý koň može byť futbalista
[51] Z mé citace zákona o ČNB je vidět, že příležitostné mince t. č. v Čechách nemáme, jsou to prostě mince. Pěkné jsou ročníkové sady, ale taky lezou do peněz (ani lojzo je nechce). My je každoročně kupujeme zeťům.
[35] Taky máme doma pár „pamětních“ mincí. Největší rodinná sběratelka byla totiž moje babička, která ještě před první světovou ze strachu, aby se nedostali do nouze, zašila do kapsy kabátu několik zlatých rakouských desetikorun – a pak na ně zapomněla. Přišla republika a zlatem se platit přestalo…
[57] „příležitostné mince t. č. v Čechách nemáme“ Myslím, že aj u nás je táto kategória postavená mimo zákon. V zásade si ju vymysleli len numizmatici.
[60] Za zlaté rakouské desetikoruny dostaneš dneska cenu jejich zlata, což také není k zahození. Škoda, že si babička nezašila pětihaléř z roku 1924, to bys teď byla ve vatě.
[59] Mincovne sa predháňajú v kadejakých výmysloch, takže mincí s rôznymi kamienkami (od diamantov cez rôzne polodrahokamy, Swarovského krištáľové sklíčka až po kúsky meteoritov) je spústa. Väčšina z nich je ale „zberateľská“, teda v skutočnosti buď neplatná alebo s nominálmi typicky numizmatických štátov (obvykle všelijakých ostrovčekov v Pacifiku).
[63] To je jen na kšeft asi jako známky. Nejstrakatější známky vydávaly třeba africké státy… BTW: Na veletrhu Sběratel se prodávaly i jakési ostrovní mince s postavičkami z našeho Čtyřlístku.
[64] Áno, to je dobrý príklad – dolár Cookových ostrovov.
[69] Kdyby to měla být medaile za vítězství v nějakém dětském klání, jsem pro. Ale za ty prachy…
SV [1] „ten červený sveter je velmi pekný“ A ten švajčiarsky bodkovaný sa ti nepáči?
[59] tá zelenokamienková minca je významná okrem iného aj tým, že som z nej celá vedľa aj ja, minconezberateľ. možno to bude tým, že mám rada Vianoce a kamienky. tie aj zbieram
[73] Zbieraš Vianoce? Pekný koníček… aj ja som nedávno doma jedny našiel, ale kamsi zmizli. Snáď sa zase niekedy objavia.