Gilbert Keith Chesterton: Muž, který byl Čtvrtek

muz-ktery-byl-ctvrtek-1

Marec kedysi býval Mesiacom knihy (alebo ním je ešte aj dnes? – veruže neviem), a dnes je prvý marcový štvrtok – tak som z knižnice vytiahol vhodnú knihu. ;-)

Knižky G. K. Chestertona mám celkom rás, hoci s výhradami – jednak mám trochu dojem, že patrí k tým autorom, ktorých knižky sa „skladajú z citátov“ (čo samozrejme nie je jeho chyba, skôr naopak ;-) ), druhak ma miestami otravuje jeho katolícka propaganda a treťak jeho pointy sú obvykle také priehľadné, že čitateľ má prípad obvykle vyriešený omnoho skôr než detektív.
Aj táto novela všetky tieto atribúty spĺňa – napriek tomu je výborná. ;-)

Rozpráva príbeh Gabriela Symea,…

Gabriel Syme nebyl jenom detektiv předstírající, že je básník; ve skutečnosti to byl básník, který se stal detektivem. Ani jeho nenávist k anarchii nebyla předstíraná. Byl jedním z těch, které v příliš raném mládí doženou ke krajnímu konzervativismu matoucí výstřelky mnoha revolucionářů. Nedospěl k svému stanovisku na základě nějaké bezzubé tradice. Jeho touha po důstojnosti byla spontánní a náhlá, byla to vzpoura proti vzpouře. Pocházel z rodiny výstředních podivínů, jejíž nejstarší členové zastávali vždycky nejnovější názory. Jeden z jeho strýců chodil zásadně bez klobouku, jiný podnikl neúspěšný pokus chodit jen v klobouku. Jeho otec věřil na umění a seberealizaci. Jeho matka na prostotu a hygienu. Tak se stalo, že chlapec v dětských letech nepoznal žádný jiný nápoj kromě absintu a kakaa a k oběma pojal zdravý odpor. Čím víc jeho matka kázala o víc než puritánském odříkání, tím víc se jeho otec šířil o toleranci víc než pohanské. A tak v době, kdy jeho ženský rodič ho nutil násilím do vegetariánství, dospěl jeho mužský rodič do stadia obhajování kanibalismu.
Sám obklopený od dětství každým myslitelným druhem revolty, musel se tedy Gabriel uchýlit do revolty, a uchýlil se k jediné, která zbývala – k zdravému rozumu.

…básnika v policajných službách, ktorý „v prestrojení“ prenikne do Ústrednej rady anarchistov, aby ju rozložil zvnútra – a zistí, že, ako vravel starý rabín, všetko je inak. Napadla ma súvislosť s Vonnegutovým románom Matka noc, ktorý sme tu nedávno spomínali – Vonnegut sa so všetkou vážnosťou zamýšľa nad tým, čo život v prestrojení robí s človekom, Chesterton hľadá (a samozrejme v hojnom počte nachádza) bizarné až absurdné situácie, ktoré život v prestrojení prináša; napokon však obidva príbehy vyznievajú prakticky rovnako – že totiž jedinec, žijúci „v prestrojení“, sa so svojou falošnou identitou stotožní viac než by chcel. V humoristickom diele by takýto jednoznačný záver asi nebol žiadúci, preto Chesterton v závere robí až cimrmanovský „krok stranou“, to však na veci nič nemení.

„Máte dobrou vůli a to stačí,“ řekl neznámý.
„Pokud vím,“ řekl Syme, „neznám vlastně žádné povolání, kde by pouze dobrá vůle byla důkazem schopností.“
„Já ano,“ řekl druhý muž – „mučenictví.“

Knižka sa vpodstate skladá z množstva mikropríbehov, obvykle zakončených viac či menej prekvapivou pointou, ktorá je často v protiklade k príbehu samotnému – napríklad táto charakteristika jedného z popredných anarchistov…

„Kamarádi,“ začal úsečně, jako když švihá bičem, „naše dnešní schůze je velmi důležitá, ačkoli nemusí být dlouhá. Tato odbočka měla vždy čest volit Čtvrtky pro Ústřední evropskou radu. Zvolili jsme nejednoho vynikajícího Čtvrtka. Všichni hluboce truchlíme nad skonem hrdinského pracovníka, který zaujímal to místo do minulého týdne. Jak víte, prokázal neocenitelné služby naší věci. Byl organizátorem dynamitového atentátu v Brightonu. Kdyby mu štěstí jen o trochu víc přálo, mohlo to zabít všechny lidi na molu. (…) Krutost mu byla vždycky odporná, a vůbec cokoli, co ji jen zdálky připomínalo. (…)“

…alebo nasledujúca úvaha policajta, v ktorej autor čitateľa najprv prekvapí či rozosmeje zdanlivo absurdným tvrdením, aby ho následne celkom logicky vysvetlil, takže napokon vo vás ostane trochu rozpačitý dojem typu „…a ozaj!“. ;-)

„Zřejmě jste se ještě nedoslechl o současném vývoji v našem policejním aparátu,“ odpověděl strážník. „Nepřekvapuje mě to. Snažíme se to tajit před vzdělanými kruhy, protože v této vrstvě se vyskytuje nejvíc našich nepřátel.“
(…)
Popíráme snobský anglický předsudek, že nebezpeční zločinci se rekrutují mezi nevzdělanci. Připomínáme si římské imperátory a velké renesanční vládce-traviče. Zastáváme názor, že nebezpečný zločinec je vždycky zločinec vzdělaný. Tvrdíme, že dnes je nejnebezpečnějším zločincem moderní filozof, který neuznává žádné zákony. Ve srovnání s ním jsou zloději a bigamisté vysoce morální. Mé srdce jim letí vstříc. Pochopili základní ideál člověka, jenže se k němu snaží dospět nesprávnými cestami. Zloději si váží vlastnictví. Přejí si jen, aby to vlastnictví bylo jejich, aby si ho pak mohli ještě více vážit. Ale filozofové mají námitky proti vlastnictví jako takovému. Chtějí vyrvat ideál osobního vlastnictví i s kořeny.

Chesterton rozohráva intelektuálny súboj medzi policajtmi a anarchistami – a približne do polovice novely ten súboj vyznieva prakticky nerozhodne, napriek tomu, že je zrejmé, že anarchisti preňho boli stelesnením zla (a ktovie, čo im zazlieval viac – či to, že sa snažili zvrhnúť jestvujúci poriadok a uviesť spoločnosť do chaosu, alebo to, že neuznávali nielen autority ľudské, ale ani autoritu Boha).

Obyčejný zločinec je špatný člověk, ale aspoň je – řekněme – člověk podmínečně dobrý. Říká, že kdyby se odstranila určitá překážka – dejme tomu bohatý strýc – je potom ochoten smířit se s vesmírem a chválit Boha. Je to reformátor, nikoli anarchista. Chce vyčistit stavbu, nikoli ji zničit. Ale zlý filozof se nepokouší poměry změnit, pokouší se je zničit. Ano, moderní svět si uchoval všechny ty složky policejní práce, které jsou utlačující a nedůstojné, jako je pronásledování chudých a špehování nešťastníků. Vzdal se důstojnější práce, totiž potrestání mocných zrádců a mocných rozvratníků církve. Naši současníci tvrdí, že nesmíme trestat heretiky. Já zase pochybuji o tom, máme-li vůbec právo trestat někoho jiného.

Treba ale povedať, že napriek tomu, ako často Chesterton hovorí o „zlých filozofoch“, minimálne pre niektoré filozofické smery má slabosť – napríklad pre moderných pesimistov. ;-)

„Slíbil jsem jednomu chudákovi, skutečnému modernímu pesimistovi, že policii nic neprozradím. Nevyznám se v kasuistice, ale nemohu zrušit slovo dané současnému pesimistovi. Je to jako nedodržet slib daný dítěti.“

A na záver dôkaz, že okrem irónie a humoru sa v knižke nájdu aj vážne myšlienky, nad ktorými je dobre sa aspoň občas zamyslieť.

„Ano,“ řekl nepopsatelným hlasem, „máte pravdu. Bojím se ho. Proto přísahám před Bohem, že budu pátrat po tom člověku, kterého se bojím, dokud ho nenajdu a nesrazím ho k zemi. I kdyby nebe bylo jeho trůnem a země jeho podnoží, přísahám, že ho svrhnu.“
„Jak?“ ptal se užaslý profesor. „Proč?“
„Protože se ho bojím,“ odpověděl Syme, „a žádný člověk by neměl strpět na světě nic, čeho se bojí.“

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

Tlusťjochweb | 7. 3. 2014 Pia 16:12 |   [1]

Já mám měsíc knihy celý rok.

reagovať

lojzo | 8. 3. 2014 So 22:37 |   [2]

[1] Múdre rozhodnutie!

reagovať

King Rucolaweb | 9. 3. 2014 Ne 12:16 |   [3]

Este je, ale ja to mam ako Vorredner Tlustjoch, ale doppelt: Rano jednu kniku a vecer inu – vzdy k jedlu…
PS Niekedy v nemeckej televizii aj herec menom Knizka. (Vie povedat este „dobre rano“, otec myslim Slovak.)

reagovať

Jago | 9. 3. 2014 Ne 20:11 |   [4]

[3] Dobrá idea, ale já tuhle musel řešit opačný problém – kam s tím? A počítám, že za pár měsíců ho budu řešit znovu. :-(

reagovať

kety | 9. 3. 2014 Ne 20:56 |   [5]

[4] Proto si knížky čím dál tím častěji jen půjčuji (a vracím… ;-) )

reagovať

lojzo | 9. 3. 2014 Ne 20:59 |   [6]

[4] A to som ti chcel práve jednu poslať… tak teraz neviem. :-/

reagovať

Jago | 9. 3. 2014 Ne 21:25 |   [7]

[6] Já taky. A teraz viem. :-)

reagovať

SV | 11. 3. 2014 Ut 10:37 |   [8]

si to prečítam, vyzerá to na zaujímavú analýzu.

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Kudy do lesa?

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod