Dnešný oslávenec: Jiří Grygar
Český astrofyzik, astronóm, cyklista a popularizátor vedy (a cyklistiky).
Narodený 17. marca 1936 v Heinersdorfe (vtedy Nemecko, dnes Dziewiętlice v Poľsku, český názov jeho rodiska je Pruský Jindřichov), dnes oslavuje 78. narodeniny. Všetko najlepšie!

Jiří Grygar (Zdroj)
„Človek dvíhal svoju tvár k nočnej oblohe od chvíle, ako sa stal človekom… a možno ešte prv. Hviezdy mu boli kalendárom, kompasom i básnickým vytržením. S hlavou hlboko zaklonenou vychádzal pred prah svojho domu, aby sa znovu presvedčil o jednej z mála istôt svojho bytia – že nad ním stále svietia hviezdy.“ Pamätáte? Tieto slová sa z televíznej obrazovky ozvali prvýkrát v roku 1981 a myslím, že v mnohých vzbudili záujem o astronómiu a následne o fyziku (vrátane mňa, ako ste už možno uhádli ). Pre nepamätníkov – boli to úvodné slová zvučky seriálu Okná vesmíru dokorán.
Aj keby Jiří Grygar neurobil v živote nič okrem Okien vesmíru dokorán, zaradil by sa medzi najvýznamnejších popularizátorov vedy. Všetko začalo v roku 1979, kedy astronóm Jiří Grygar pripravil seriál článkov o pokrokoch astronómie pre Technický magazín (známy asi viac pod familiárnym názvom „Téčko“). A práve redaktor Téčka Vladimír Železný (áno, neskorší riaditeľ televízie Nova a ešte neskorší český senátor a europoslanec) bol otcom myšlienky urobiť z toho televízny seriál. V pražskom centre ČST nepochodil, Slovenská televízia (predovšetkým zásluhou dramaturga Jaroslava Čorbu) záujem mala. Takže prvých šesť dielov sa objavilo na obrazovkách v rokoch 1981–82 a napriek tomu, že jednotlivé časti boli vysielané neskoro večer a ešte nepravidelne, divácky ohlas bol prekvapujúco veľký, takže ďalšie diely čoskoro nasledovali.

Jiří Grygar v Oknách vesmíru dokorán (Zdroj)
Jiří Grygar na natáčanie spomína: Snažili jsme se, aby náš pořad byl přitažlivý pro širokou věřejnost – nikoliv jen pro ty diváky, kteří mají astronomii tak jako tak v oblibě. Znamenalo to vžít se do postoje laika a přitom neopustit profesionální úroveň výkladu. Myslím, že sa to podarilo výborne. (Mimochodom, drvivú väčšinu častí Okien vesmíru dokorán nájdete na youtube.)

Jiří Grygar (Zdroj)
Životopis dnešného oslávenca i dôkaz o jeho obdivuhodnej zásadovosti si ľahko nájdete na webe, takže to tu opakovať nebudem, Radšej si nájdite hodinku a pol a pozrite si predvianočnú „Lampu“ spred pár rokov, venovanú hlavne kozmológii. Z nej je popularizačný talent doktora Grygara výborne zrejmý.
lojzo | 17. 3. 2014 Po 20:56 | Osobnosti Príroda | 17 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
tento pán je génius. napriek tomu, že je fyzik, vie sa vyjadrovať aj pre laika zrozumiteľne
aj tá karikatúra je dobrá! autor chcel iste zdôrazniť, že pan Grygar je múdry človek
[8] Nevzpomínám si přesně, byla kdysi beseda s různými osobnostmi, které měly jmenovat, co považují za největší vynález všech dob a pan Grygar jmenoval kolo. Nemohla bych na to ale přísahat, možná Lojzo bude vědět víc.
Jinak dík za článek, Okna vesmíru dokořán nemají chybu, jak praví nejen Jago.Souvislost s výše uvedeným panem Železným jsem zjistila až po mnohem delší době a trochu mě to zarazilo.
[9] „možná Lojzo bude vědět víc“ Lojzo nevie ani toľko… :-/
[10] „Souvislost s výše uvedeným panem Železným jsem zjistila až po mnohem delší době a trochu mě to zarazilo.“ Ľudia sa v priebehu života menia… vieš aký múdry článok napísal (zhodou okolností do vyššiespomínaného „téčka“) v auguste 1989 Miloš Zeman?
[12] Dáš na moudrý článek, prosím, odkaz, abych-om byli taky múdri? /Nevím, jestli je „múdri“ tady správně/.
F.X. Šalda kdysi na výtku o změně postoje /nebo něco na ten způsob/ napsal, že si „dovolil ve svém vývoji pokročit“. Změny beru, lidé se mění zkušenostmi, věkem, mění i názory, jen by to neměla být alibistická formulka pro chameleony.