Dnešný oslávenec: Isaac Asimov
Biochemik, popularizátor vedy, ale hlavne jeden z najznámejších a najvýznamnejších autorov vedeckofantastickej literatúry. Narodený niekedy v čase od 4. októbra 1919 do 2. januára 1920 (narodeniny slávil 2. januára) v ortodoxnej židovskej rodine v Petroviči neďaleko ruského Smolenska ako Izák Judovič Ozimov, zomrel 6. apríla 1992 v New Yorku, USA.

Isaac Asimov (Zdroj)
V roku 1923 sa Ozimovovci vysťahovali z Ruska do USA (vtedy to ešte išlo, o rok neskôr za Stalina už nie), Isaac vyrastal v Brooklyne, kde jeho otec po získaní amerického občianstva (a zmene mena na Asimov) kúpil obchod s cukrovinkami. Keďže odmalička musel otcovi v obchode pomáhať, veľa kontaktov s vrstovníkmi si neužil a čoskoro sa z neho stal knihomoľ. Okrem pravidelných návštev knižnice čítal aj časopisy, ktoré sa predávali v otcovom obchode, a tu prišiel po prvýkrát aj do kontaktu so sci-fi poviedkami v časopise Amazing Stories.
Ako pätnásťročný začal študovať chémiu na Kolumbijskej univerzite, titul bakalára získal v roku 1939 ako devätnásťročný. Potom sa pokúsil dostať na štúdium medicíny, čo si veľmi priali jeho rodičia, ale neúspešne – ani jedna z piatich newyorských univerzít ho neprijala, takže pokračoval v štúdiu chémie. Kvôli vojne ho síce prerušil, štyri roky pracoval ako civilný zamestnanec philadelphských vojenských lodeníc, ale v roku 1948 promoval za doktora biochémie. Nastúpil na bostonskú univerzitu, kde pôsobil až do roku 1958, kedy príjmy z písania prevýšili jeho mzdu. Prestal vyučovať a odvtedy sa živil už len písaním. Napriek tomu v roku 1979 získal titul profesora.

Isaac Asimov (Zdroj)
Asimovovo dielo je rozsiahle – je autorom alebo spoluautorom viac než 500 kníh a napísal vyše 9000 listov a článkov – a šírka jeho záberu je obdivuhodná. Venoval sa prakticky všetkým oblastiam vedy s výnimkou filozofie a psychológie (a trúfnem si povedať, že túto oblasť zase dobre vypĺňajú jeho sci-fi diela, a to nielen čo sa týka psychológie ľudí, ale aj robotov ).
Na poli sci-fi literatúry je zaraďovaný do „veľkej trojky“ (spolu s Arthurom C. Clarkom a Robertom Henleinom), jeho poviedka Súmrak (Nightfall) bola hlasovaním fanúšikov zvolená za najlepšiu sci-fi poviedku, napísanú do roku 1965. Dve najprestížnejšie scifistické ceny, Huga a Nebulu, získal dohromady 11-krát (8× Hugo, 3× Nebula).
V jeho dielach sa takmer nevyskytujú mimozemšťania (teda aspoň nie v zmysle nehumanoidných bytostí), čo sám vysvetľoval tak, že jedna z jeho najstarších poviedok, v ktorej sa objavila mimozemská civilizácia, nadradená ľudskej, nemala veľký úspech, a on si povedal, že ak má písať o slabých mimozemšťanoch, nebude o nich radšej písať vôbec. Jeho zrejme najobľúbenejšou témou boli roboti. Je autorom troch zákonov robotiky, ktoré prebrali aj iní autori a dnes sú pomerne všeobecne uznávané (dokonca sa z nich stali akési dogmy sci-fi literatúry):
Svoj svetonázor zhrnul vetou: "Emocionálne som ateista. Nemám žiadne fakty, aby som dokázal, že Boh neexistuje, ale tak silne to tuším, že nechcem strácať čas.“
Bol dlhoročným členom Mensy (združenia ľudí s vysokým IQ), neznášal lietanie (letel len dvakrát v živote, čo je vzhľadom na jeho romány, plné medzihviezdnych letov, dosť paradoxné) a všeobecne veľmi nerád cestoval, naopak obľuboval uzavreté priestory a najradšej písal v miestnosti bez okien. V roku 1977 prekonal infarkt, 1983 podstúpil operáciu srdca, pri ktorej dostal trojnásobný by-pass. Počas nej bol pri transfúzii krvi infikovaný vírusom HIV, ktorý bol príčinou toho, že v roku 1992 zomrel na zlyhanie srdca a obličiek.
•
Niekoľko citátov:
Zdroje:
lojzo | 2. 1. 2013 St 1:02 | História Knižnica Osobnosti | 18 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Patřil k mým oblíbeným do přečtení cca 4. dílu Nadace. Už je celá v antikvariátě.
[2] Aj tá moja.
Nadácia je pre mňa klasický prípad „nastavovanej kaše“. Ale asi žiadny klasik nemá všetky diela len výborné – napríklad Clarke tiež mohol skončiť s „odyseami“ hneď po tej prvej.
Každý, kdo kdy psal kladně o robotech, si zaslouží uznání, protože robotofobie je stále silnější .
Pěkná byla zfilmovaná Fantastická cesta. A povídky psal pěkné.
Až se někdo další budete chtít zbavit Nadace, dejte mi prosím vědět.
[5] Toto inak nie je zlý nápad! Budem o tom rozmýšľať… a ak sa tu ešte niekedy ukáže nejaký admin, tak by možno vedel nájsť aj nejaké elegantné riešenie.
Líbila se mi Těžká planeta a Möbiova páska mě fascinovala.
[7] Právě proto, že v Nadaci nejsou roboti, tak ji nemám. Četla jsem ji až mnohem později a jen proto, že je to klasika od klasika .
[5] Co rubriku, to by chtělo založit První česko-slovenský antikvariát e-knih.
A nezbláznit se ze studování autorských práv…
[10] Nojo, antikvariát, ale třeba se někdo potřebuje zbavit i jiných nechtěných pokladů – nejen knížek…
[13] U nás se někdy mluvilo o možnosti vrácení a reklamace… Bohužel nebylo kam…
[10] Fascinující myšlenka – antikvariát e-knih! Čímž myslíš knihy sice jako nové (však taky e-knihy), jen od panstva odložené? A dodávaly by se po mejlu.
[15] knihy sice jako nové – no myslím jakékoliv eknihy, ony jsou pořád jako nové. Nebo někdo umí ohmatat špinavýma rukama nebo zamastit eknihu? Vytrhnout listy, ohnout rohy, přelomit hřbet… ?
Stauju teď do čtečky knihy, co jsou zdarma, a to žádné horké novinky nejsou. A potřebuju z ní vysypat knihy v italštině, angličtině, ukrajinštině atd., které tam byly dárek zdarma, ale u kterých neumím jazyk. Seznam zde:
http://www.pocketbook-int.com/cz/node/4469
Pred polstoročím Isaac Asimov opísal svoju predstavu sveta v roku 2014. Netrafil sa vo všetkom, ale je to zaujímavé čítanie…