Dnešný oslávenec: Christa McAuliffe(ová)

Americká učiteľka a astronautka. Narodená 2. septembra 1948 ako Sharon Christa Corrigan(ová) vo Framinghame (Massachusetts, USA; niektoré pramene uvádzajú ako jej rodisko Boston, ktorý je vzdialený asi 30 km), zahynula pri havárii raketoplánu Challenger nad Floridou 28. januára 1986.

0902-mcauliffe-01

Christa McAuliffe(ová) (Zdroj)

Pani McAuliffe(ová) vlastne nevykonala nič svetoborné a svet (okrem USA) by ju asi ani veľmi nepoznal, nebyť jej tragickej smrti. Napriek tomu si myslím, že si spomienku zaslúži.

Pochádzala z bežnej americkej stredostavovskej rodiny, otec bol účtovník a mama učiteľka. Keď bola na strednej škole, vyštartoval do vesmíru prvý americký kozmonaut (nie je známe, že by zaregistrovala štart Jurija Gagarina ;-) ) a Christa povedala spolužiačke – „Uvedomuješ si, že raz budú ľudia chodiť po Mesiaci? Možno tam budú jazdiť autobusy – a ja chcem byť pri tom.“ O kozmonautiku sa zaujímala a o dve desaťročia neskôr, keď sa uchádzala o miesto u NASA, napísala v dotazníku: „Sledovala som zrod kozmickej éry a rada by som sa jej aktívne zúčastnila.“

V roku 1970 vyštudovala za učiteľku dejepisu na univerzite v rodnom Framinghame (končí s titulom bakalára), krátko nato sa vydáva za Stevena McAuliffea, s ktorým chodia už od strednej školy. Postupne učí na viacerých školách v Marylande a New Hapshire, popri zamestnaní si doplní štúdium – na univerzite v Bowie (Maryland) získava titul Master of Arts (čo je titul rovnocenný s naším magistrom). Vyučuje americkú a britskú históriu, právo, ekonómiu a vedie sériu kurzov, ktorú sama vytvorila a nazvala „Americká žena“.

Jej život sa mení v roku 1984, keď prezident Ronald Reagan ohlasuje nový program NASA – Teacher in Space Project (TISP), ktorého zmyslom a úlohou je „inšpirovať študentov, uctiť si učiteľov a a povzbudiť záujem o matematiku, vedu a prieskum vesmíru“ – a samozrejme NASA si chcela prihriať aj vlastnú polievočku a zvýšiť záujem verejnosti o kozmické lety. Jeho podstatou je vyslať do vesmíru na palube raketoplánu učiteľa, ktorý by „vyučoval“ deti z obežnej dráhy (konkrétna náplň a prevedenie závisela do značnej miery od projektov jednotlivých kandidátov).

Prihlášku do výberového konania (spolu s rozsiahlym dotazníkom, ktorého vyplnenie si vraj vyžadovalo 150 hodín) poslalo viac než 11.000 učiteľov, McAuliffe(ová) v tej svojej napísala: „Nemôžem reštartovať svoj život a zapojiť sa do kozmického programu ako astronaut, ale táto možnosť prepojiť moje učiteľské schopnosti s mojimi záujmami o históriu a vesmír je pre mňa jedinečnou príležitosťou splniť si svoje dávne sny“.

Po prvom kole výberu v júni 1985 ostalo 114 semifinalistov (McAuliffe(ová) bola jedným z dvoch učiteľov, doporučených štátom New Hampshire), z nich bolo vybraných 10 finalistov. Tí absolvovali týždeň lekárskych testov a pohovorov v Johnsonovom kozmickom stredisku v Houstone, kde v silnej konkurencii (medzi finalistami bola napríklad Kathleen Beres(ová), ktorá sama prekonala Atlantik na jachte, či spisovateľ, básnik a dramatik Richard Methia) obstála na výbornú. Psychiater NASA Terrence McGuire vyhlásil, že „McAuliffe(ová) je spomedzi desiatich finalistov najkomplexnejšou a najvyrovnanejšou osobnosťou“, iný úradník NASA konštatoval, že Christa má „nákazlivý entuziazmus“.

19. júla 1985 preto viceprezident George Bush (ten starší) oznámil, že víťazkou konkurzu sa stáva McAuliffe(ová).

0902-mcauliffe-03

Christa McAuliffe(ová) pri astronautickom výcviku v septembri 1985 (Zdroj)

Christa si vzala v práci rok voľna a spolu so svojou náhradníčkou sa od septembra 1985 zapojili do kozmonautického výcviku – mal trvať pol roka, so štartom sa počítalo „začiatkom roku 1986“. Zároveň sa upresňoval rozsah a obsah jej činnosti na obežnej dráhe. Boli naplánované pokusy (z oblasti chromatografie, magnetizmu, hydropónie a taktiež demonštrácia Newtonových zákonov v bezváhovom stave), ktoré mala vo vesmíre realizovať a prednášky, ktoré mala predniesť. Tie sa mali vysielať prostredníctvom uzavretého televízneho okruhu miliónom školákov v USA a okrem toho mala McAuliffe(ová) previesť divákov po raketopláne.

0902-mcauliffe-02

Christa McAuliffe(ová) pri nácviku pohybu v bezváhovom stave (Zdroj)

Ako to dopadlo, asi všetci viete – raketoplán Challenger, ktorý po viacerých odkladoch odštartoval z Floridy 28. januára 1986 za veľkého záujmu verejnosti, 73 sekúnd po štarte vybuchol a celá sedemčlenná posádka zahynula. Nebudem tu rozoberať priebeh letu a príčiny havárie, tomu snáď raz venujem samostatný článok.

0902-mcauliffe-04

Havária raketoplánu Challenger… (Zdroj)

0902-mcauliffe-05

…a jeho nešťastná posádka. Zľava Ellison Onizuka, Michael Smith, Christa McAuliffe(ová), Dick Scobee, Greg Jarvis, Ron McNair, Judy Resnik(ová) (Zdroj)

Len pripomeniem, že pre Ameriku (a vlastne pre celý svet) to bol šok – o to viac, že počas predchádzajúcich šiestich mesiacov sa Christa McAuliffe(ová) stala osobnosťou, známou v celých USA. A určite oprávnene, veď sa asi zhodneme na tom, že dobrý učiteľ si slávu a uznanie zaslúži omnoho viac než drvivá väčšina súčasných celebrít.

Christa McAuliffe(ová) zahynula ako 37-ročná a zanechala tu rodičov, manžela a dve malé deti (9– a 6– ročné). Dnes by sa dožila 64 rokov.

A na záver dva dodatky:

– Slovo „astronautka“, ktorým som pani McAuliffe(ovú) v úvode označil, vlastne nie je správne, členkou oddielu amerických astronautov nikdy nebola, NASA ju označuje ako „účastníka kozmického letu“
– Po tragickej havárii Challengeru bol program Učiteľ vo vesmíre potichu zrušený. Prvým učiteľom vo vesmíre sa omnoho neskôr stala McAuliffeovej náhradníčka Barbara Morgan(ová), ktorá (už ako regulérna členka oddielu astronautov) v roku 2007 absolvovala takmer trinásťdňový let na palube raketoplánu Endeavour.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…ta_McAuliffe
http://www.legacy.com/…s-story.aspx?…

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

lojzo | 2. 9. 2012 Ne 22:31 |   [1]

A keď sme už pri tých učiteľoch: Všetkým učiteľom a učiteľkám želám úspešný začiatok nového školského roku!
A žiakom či študentom tiež. ;-)

reagovať

kety | 2. 9. 2012 Ne 23:08 |   [2]

Odvážné děvče! Kéž by se ten školní rok vydařil k obrazu našemu i dítek a spokojenost byla na všech stranách. Díky, lojzo, budeme se snažit. ;-)

reagovať

kety | 2. 9. 2012 Ne 23:11 |   [3]

A když nebudeme moc marodit, možná vyjde i na nové učebnice…

reagovať

Oby | 3. 9. 2012 Po 4:30 |   [4]

Díky za připomenutí, a vlastně ještě víc, než jen připomenutí. Škoda jich – takoví krásní lidi všichni v té posádce. :-(

Rovněž přeju mnoho zdaru učitelům, studentům, a taky těm, kteří někde nějak znovu začínají. ;-)

reagovať

SV | 3. 9. 2012 Po 10:03 |   [5]

[4] díky Oby, pekne si to povedala.

reagovať

kety | 3. 9. 2012 Po 14:59 |   [6]

[4] Jasně, zdar všem prvňáčkům i nováčkům a těm, kteří se udatně pouštějí do boje s vědou, i když už pro ně škola dávno není povinná! ;-)

reagovať

SV | 1. 2. 2013 Pia 14:08 |   [7]

„sa asi zhodneme na tom, že dobrý učiteľ si slávu a uznanie zaslúži omnoho viac než drvivá väčšina súčasných celebrít.“ to určite ano. smutné je, že drvivá väčšina ľudí sa zaujíma skôr o tie „celebrity“

reagovať

lojzo | 28. 1. 2016 Št 14:28 |   [8]

Dnes je presne 30 rokov od katastrofy Challengeru. :-(

reagovať

SV | 28. 1. 2016 Št 14:31 |   [9]

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Hrad Cardiff – tzv. Arabský pokoj

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod