Co ještě mají v Muzeu MHD v Praze

Není toho málo, vybral jsem aspoň pár ukázek.

22-1-mhd-01

Tzv. kontrolér u starých tramvajových vozů. Publikum si ho může vyzkoušet.

22-1-mhd-02

Kontrolér zblízka. Jak vidno, jednou klikou bylo možno ovládat rychlost i brždění. Jel-li řidič nejvyšší rychlostí, říkalo se, že jede s klikou na pupku. Do otvoru vpravo patří tzv. klička k ovládání reverzního válce. Kolo úplně vpravo ovládalo mechanickou brzdu, když bylo třeba rychle zastavit. Jagových bot dole si nevšímejte.

22-1-mhd-03

Už za Rakouska byla na kuřáky přísnost. Všimněte si cyklistického stylu vyhlášky: Nahoru (směrem k místodržitelství) hrbí hřbet, dolů (směrem ke kuřákům) tvrdě šlape a vyhrožuje jim, že je císař pán ztrestá.

22-1-mhd-04

V Praze jezdily i autobusy, a to už před válkou. Tenhle (Škoda 706 RO) je z roku 1951. Po vyřazení byl přestavěn na pojízdnou knihovnu, další přestavba byla na převoz závodního automobilu. Nyní je upraven do původního vzhledu prvních dodaných autobusů tohoto typu do DP Praha.

22-1-mhd-05

A nechyběly ani trolejbusy. Tenhle (Škoda 8Tr) byl v provozu v letech 1959 až 1972 a je zachován v provozním stavu první poloviny 60. let.

Poznámka pamětníka: Pražské trolejbusy pamatuji, jedna linka končila na Václavském náměstí. Bohužel byly časem zavrženy, protože jak se v Praze pořád někde kopalo, musely se rozkopané úseky objíždět a natahovat pro trolejbus stále další a další troleje nepřicházelo v úvahu.

22-1-mhd-06

Jako každá správná firma měl i pražský dopravní podnik stádo pohlavárů, podpohlavárů a dalších úředníků. Takhle nějak prý vypadali.

22-1-mhd-07

Už za Rakouska byli dopravní úředníci ctěni a požívali imunity úředních osob.

22-1-mhd-08

Každý cestující musel mít jízdenku. Tuhle, ještě z dob starého mocnářství, mi jednou poslal TlusŤjoch.

22-1-mhd-09

Ani předplatní jízdenky, dnešní tramvajenky, nebyly za Rakouska neznámé. Tyhle dvě jsou žákovské. Všimněte si, jak se najednou z měsíce na měsíc hrubě zvýšila cena. Inu, byl už čtvrtý rok války…

Poznámka pamětníka: V muzeu byla k vidění i tramvajenka, jejíž držitel byl voják, podle všeho nějaká šarže. Nevím, jaké to bylo tenkrát, ale za mých mladých let jezdili vojáci základní služby do hodnosti četaře městskou hromadnou dopravou zdarma. Průvodčí raději nezkoumal, je-li zdarma přepravovaný vojín či poddůstojník záklaďák nebo záložák, takže zadarmo jezdili i záložáci na cvičení včetně mě.

22-1-mhd-10

Praha má, jak známo, dva veletunely. Jedním z nich je skutečný (a pěkně drahý) tunel Blanka, druhým „populární“ tramvajenka Opencard, jejíž duchovní otce až na pár malých ryb za ten tunel dosud bohužel nezavřeli. Místo Opencard máme dneska Lítačku. Na obrázku je v propagační velikosti a právě ji kamsi ilegálně přemisťují dva kluci.

I v tomto článku jsem citoval ze Stručného průvodce Muzeem městské hromadné dopravy v Praze, který vydal Dopravní podnik hl. m. Prahy v roce 2016.

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

lojzo | 11. 4. 2017 Ut 16:04 |   [1]

Veta „tramvajenka Opencard, jejíž duchovní otce až na pár malých ryb za ten tunel dosud bohužel nezavřeli“ je tiež citátom z muzeálneho sprievodcu? 8-)
Mimochodom, Lítačka je lepšia?

reagovať

Jago | 11. 4. 2017 Ut 16:17 |   [2]

[1] Ne, tohle citát není. :-) A Lítačka? Rozdíl nepozoruji, snad jen že prý vyšla levněji a nejsou tam výhradní práva dodavatele, za které se muselo pořád a pořád platit.

reagovať

SV | 11. 4. 2017 Ut 16:20 |   [3]

peknô. ten staručký trolejbus mi niečo pripomína, ale už si neviem spomenúť, že čo ;-)

reagovať

TlusŤjochweb | 11. 4. 2017 Ut 19:47 |   [4]

Nelze-li brzditi klikou, brzdi Jagovými botami (tzv. na pekaře).

reagovať

Čerfweb | 11. 4. 2017 Ut 20:14 |   [5]

Jak se praví v Cimrmanovi: „Jsou-li to ovšem Jagovy boty…“ Moc pěkný přehled exponátů! Osobně jsem je neměl možnost vyzkoušet, ale vypadají nádherně.

reagovať

quick | 11. 4. 2017 Ut 20:38 |   [6]

[5] Moc pěkný přehled exponátů! Osobně jsem je neměl možnost vyzkoušet, ale vypadají nádherně. Jakože i Jagovy boty? ;-)

reagovať

lojzo | 11. 4. 2017 Ut 20:41 |   [7]

A majú tam aj autobusy? Aspoň nesmrteľné „vajíčko“? ;-)

reagovať

Jago | 11. 4. 2017 Ut 21:25 |   [8]

[7] Mají, ale špatně se fotily. Pokud tedy myslíš Škoda RTO s motorem uvnitř, na kterém jsme občas seděli, když byl autobus narván.

reagovať

lojzo | 11. 4. 2017 Ut 21:37 |   [9]

[8] Presne ten.

reagovať

Jago | 11. 4. 2017 Ut 21:47 |   [10]

[6] Ty boty nakonec nejsou tak úplně od věci. Řidič totiž měl na zemi pedál, na který šlapal, když potřeboval výstražně zazvonit na nějakého lempla, který se mu pletl do cesty. Dneska má na to tlačítko elektrického zvonku.
Zajímavý byl systém dorozumívání posádky při odjezdu: Průvodčí v motorovém voze trhl jednou za šňůru a cinklo to. Průvodčí ve vlečňáku trhl dvakrát (v případném druhém vlečňáku třikrát) a zazvonil tak dvakrát (třikrát). Na to znamení se tramvaj rozjela. Pokud se ve voze za jízdy něco stalo, trhal průvodčí za šňůru jako zběsilý a řidič zastavil. Na obrázku kontroléru bohužel není trychtýř, kterým se při brzdění sypal písek na koleje např. při náledí, nebo aby se tramvaj rychleji zabrzdila.

reagovať

jednorožec | 11. 4. 2017 Ut 23:34 |   [11]

[10] Pískem se zejména posypávaly zvratky, např opilců, aby po nich ctění pasažéři neklouzali.

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Čo by to bol za kúpeľný park

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod