Bělorusko 2019 - Stalinova linie
Wikipedie praví: Stalinova linie byl systém opevnění postavený na západní hranici Sovětského svazu, sestávající z opevněných rajónů sahajících od Karelské šíje na severu až k Černému moři na jihu. Počátek výstavby opevněných rajónů spadá do roku 1929, na obranu před polskou agresí. Po připojení západního Běloruska a západní Ukrajiny ztratila význam a byla nahrazena Molotovovou linií ležící 300 km západněji. Sehrála významnou roli v začátku Velké vlastenecké války, zvláště na jihozápadním směru, kde zadržela protivníka na dva týdny.
V roce 2005 byl poblíž vesnice Lošany u Minsku otevřen historický komplex „Linija Stalina“, který na mnoha hektarech rekonstruuje část tohoto opevnění včetně různých zákopů a palebných postavení a je v něm umístěna sbírka různých zbraní a techniky individuálního i hromadného ničení.
My jsme dovnitř nešli, pouze jsme nahlíželi a fotili přes ploty a před nimi a popíjeli výbornou kávu za tři ruble u místního stánku čekajíce, až se vrátí z prohlídky zbranímilovní účastníci zájezdu, kterým nebylo líto dát 14 rublů za vstup.

Foto zpoza plotu. Na židli je nápis LIDSKOJE, což není charakteristika expozice, ale reklama na vcelku pitelné pivo produkované ve městě Lida.

Tank je z dřevotřísky, polní kuchyně originální. O svátcích se v ní vaří a produktem jsou (za úplatu) syceni návštěvníci.

K čemu slouží tohle monstrum, jsme nezjistili. Prý se občas v kempu vedle areálu pořádají jakési bitvy automobilů.

V rámci návštěvy je možno se svézt na tanku nebo vystřelit z nějaké zbraně. Je na to ceník, např. jedna rána z děla přijde na dvacet běloruských rublů (jeden rubl činil přibližně 11 korun). Nejdražší byla projížďka na tanku, ať už sovětském, nebo německém.
Jago | 2. 10. 2019 St 9:00 | Cesty História Obrázky | 4 komentáre
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Něco podobného jsme navštívili poblíž Calais ve Francii, kde si skopčáci brousili zuby na dobytí Albionu. Bílé skály Doveru byly za dobrého počasí vidět i nahým okem (by naked eye) a měli tam velké statické dělo s patřičným dostřelem.