Bělorusko 2019 - Stalinova linie

Wikipedie praví: Stalinova linie byl systém opevnění postavený na západní hranici Sovětského svazu, sestávající z opevněných rajónů sahajících od Karelské šíje na severu až k Černému moři na jihu. Počátek výstavby opevněných rajónů spadá do roku 1929, na obranu před polskou agresí. Po připojení západního Běloruska a západní Ukrajiny ztratila význam a byla nahrazena Molotovovou linií ležící 300 km západněji. Sehrála významnou roli v začátku Velké vlastenecké války, zvláště na jihozápadním směru, kde zadržela protivníka na dva týdny.

V roce 2005 byl poblíž vesnice Lošany u Minsku otevřen historický komplex „Linija Stalina“, který na mnoha hektarech rekonstruuje část tohoto opevnění včetně různých zákopů a palebných postavení a je v něm umístěna sbírka různých zbraní a techniky individuálního i hromadného ničení.

My jsme dovnitř nešli, pouze jsme nahlíželi a fotili přes ploty a před nimi a popíjeli výbornou kávu za tři ruble u místního stánku čekajíce, až se vrátí z prohlídky zbranímilovní účastníci zájezdu, kterým nebylo líto dát 14 rublů za vstup.

94-90-linie-1

Foto zpoza plotu. Na židli je nápis LIDSKOJE, což není charakteristika expozice, ale reklama na vcelku pitelné pivo produkované ve městě Lida.

94-90-linie-2

Tank je z dřevotřísky, polní kuchyně originální. O svátcích se v ní vaří a produktem jsou (za úplatu) syceni návštěvníci.

94-90-linie-3

K čemu slouží tohle monstrum, jsme nezjistili. Prý se občas v kempu vedle areálu pořádají jakési bitvy automobilů.

94-90-linie-4

V rámci návštěvy je možno se svézt na tanku nebo vystřelit z nějaké zbraně. Je na to ceník, např. jedna rána z děla přijde na dvacet běloruských rublů (jeden rubl činil přibližně 11 korun). Nejdražší byla projížďka na tanku, ať už sovětském, nebo německém.

Komentáre

Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.

TlusŤjochweb | 2. 10. 2019 St 21:06 |   [1]

Lidskoje je dobrý název pro pivo.

reagovať

SV | 3. 10. 2019 Št 14:43 |   [2]

ale fuj

reagovať

jednorožec | 3. 10. 2019 Št 18:44 |   [3]

Něco podobného jsme navštívili poblíž Calais ve Francii, kde si skopčáci brousili zuby na dobytí Albionu. Bílé skály Doveru byly za dobrého počasí vidět i nahým okem (by naked eye) a měli tam velké statické dělo s patřičným dostřelem.

reagovať

Čerfweb | 4. 10. 2019 Pia 0:39 |   [4]

Lidskoe by mohli prodávat i v Benátkách na Lidu.

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Štíry prý lze jen doporučit

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod