25. duben – Světový den malárie
Když jsem tak včera šmejdil po síti sítí, objevil jsem čirou náhodou existenci tohoto významného, pro někoho možná kuriózního dne. Zaujalo mě to a po přečtení podrobností jsem se zděsil. Nám Evropanům je možná tato nemoc vcelku lhostejná, protože do rizikových oblastí Afriky se moc nechystáme, ale není tomu tak. Právě před pěti lety se do problému vložila i OSN a 25. duben vyhlásila za Světový den boje proti malárii.
Dnes už všichni víme, že malárii způsobují prvoci plasmodia a šíří ji nakažené samičky komára rodu Anopheles. Vděčíme za to francouzskému lékaři Charlesu Louisi Alphonse Laveranovi, který za tento objev získal v roce 1907 Nobelovu cenu.
Wikipedie uvádí, že léčení malárie není snadné, často se to zcela nepodaří a nemoc se může vrátit i po letech. Podivné, vědci na celém světě zřejmě nečetli tuto knížku:
Objevil jsem ji v pozůstalosti po naší babičce a jak jsem tak v ní listoval, našel jsem i heslo „Malaria“.
Podle autora tohoto spisku (pro jistotu zůstal skromně v anonymitě) je úplné vyléčení malárie pomalu legrace. Kdyby to bylo tak jednoduché…
BTW: Česká televize dnes přinesla děsivé zprávy o nové variantě ptačí chřipky se stovkami obětí, ale o tisíckrát vyšších obětech malárie v ní zatím nepadlo ani slovo. Jsem zvědav, jestli padne.
Jago | 24. 4. 2013 St 19:57 | Aktuality | 66 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
A pak se řekne, nedělej z komára velblouda…
Komár stegomyia fasciata zase šíří žlutou zimnici.
Spomínam si, že keď pred časom išla kamarátka do Afriky (čitatelia – pamätníci si ešte možno spomenú na jej zápisky z Gambie), ťažko sa rozhodovala, či preventívne brať v malých dávkach antimalariká. Problém bol v tom, že okrem toho, že dosť zaťažovali pečeň, mali aj výrazné vedľajšie účinky – depresie a nočné mory. :-/
[3] My jsme antimalarika v Gambii požívali a neblahé účinky jsme nepozorovali. Zajímavé bylo, že před odletem z Banjulu nám vystříkali letadlo nějakým insekticidem. Ty potvory komářice totiž mohou být touto cestou zavlečeny i do Evropy.
Vypadá to, že autor spisku se s malárií nikdy osobně nesetkal a zná (znal) ji jen z doslechu. Účinky chininu znali už staří peruánští indiáni.
[5] Ignorování chininu bude zřejmě proto, že chinovník na lukách u Podmokel příliš neroste. Ale zdá se, že už dneska není samospasitelným lékem, protože ty potvory začínají být vůči chininu rezistentní.
Copak OSN, ale až se do problému vloží Evropská komise, to bude teprve fičák.....
[4] „neblahé účinky jsme nepozorovali“ Takže sa bála zbytočne?
Tak brousím po netu a koukám:
Malárie byla počátkem 20. století používána jako lék proti bakterii Treponema pallidum, způsobující syfilis. Principem léčby bylo to, že vysoké horečky, provázející malárii, zabily i bakterii (http://cs.wikipedia.org/…Mal%C3%A1rie).
Tomu říkám vyhánění čerta ďáblem.
Nasadíš malárii, pak chinin a nakonec antidepresiva proti nočním můrám.
[6] Na lukách u Podmokel sice neroste chinovník, ale právě jsem se v článku z Tvého odkazu dočetla, že chinin je obsažen i ve vrbové kůře, takže nemusel být zas tak nedostupný…
[9] Na můry stačí biolit a lelek kozodoj. Otázka ovšem je, co s progresivní paralýzou.
[11] A RiverTonicu + 30 bylin z Fernetu. Pravda, občas taky může způsobovat noční můry, ale z toho se dá vyspat.....
[12] Progresivně paralyzovat.
/Nebo má Rádce jiný názor?/.
[16] Rádce doporučuje denně dva zábaly, poté studenou lázeň a vegetariánskou stravu. Mezitím kontaktovat Schrottův léčebný ústav v Niederlindenwiese, který mu zašle prospekty.
[8] takmer pri každom lieku sú uvedené hrozivo vyzerajúce nežiadúce učinky. ja osobne by som tie antimalariká brala.
[21] Tak to je dobre. Rozmýšľal som, že ich sem recyklujem, ale vidím, že netreba.
[18] Šťastný to Rádce!
Od jeho doby se zřejmě klientela Dolní Lipové změnila – z léčení následků smilstva přešla na zmírnění následků dalšího z hlavních hříchů – nestřídmosti /v jídle a pití/. Kraj je to krásný, zvlášť nahoře v Lázních Jeseník, i když tam víc věří pramenité vodě /nejde o minerální prameny/, naopak v Lipové uznávají víno, což je jistě jako léčba příjemnější.
[25] Mám obavu, že není na co odkázat a lojzo bude muset recyklovat.
[26] Tak, tak. OK, recyklácia bude, ale až o niekoľko dní. Vlastne až v budúcom mesiaci.
[24] Mám doma paměti prof. Vondráčka, tam se o kůře v lázních Lipová zmiňuje. Dosti zděšeně.
[27] Už se těším, jak si zakomentuji. Dal bych sem některé vlastní fotky, ale jednak jsou jen na papíře a musel bych je scanovat, jednak jsou zahrabané někde hluboko v útrobách špajzu.
[30] Prostě komůrky, kde skladujeme potraviny a všechno, co se nám nevejde do bytu a ještě jsme to nevyhodili.
[18] co na to Kneipp viz http://tlustjoch.blog.cz/1304/c63
Tyhle brebery jsou už resistentní na kdeco. Zabírá na ně zázračný objev, kt. je v nelibosti farmakokoncernů, ale pomahajícím mnohým a s mnohými neduhy, a to jednoduchá látka MMS. Chce to ale dodržovat postupy přímo od vynálezce http://www.czmms.net/index.php?… On tak levně tuším v Africe zachránil spostu chudých dětí před smrtí, když jim z nedostatku jiných možností dával alespoň vydezinfikovanou vodu, aby se jim do tělíček nedostávaly další zárodky breber. Děti se zázrakem uzdravily a tím to tuším všechno začalo. Takto ta látka funguje
http://www.czmms.net/…ucinnost-mms Dokonce její braní zvyšuje účinnost jinak již málo účinných antimalarik.
Moj skromny nazor na prevenciu a liecbu malarie , nakolko sa v bylinkach absolutne nevyznam a ich poeticke mena ma zastrasuju, spociva v jednoduchej metode: Nepripustit vobec tie divy („la diva“, urcity druh komarice, ziviacej sa pitim krvi publiku, ked spieva na javisku zle) na operne javisko, aby nemohli predniest svoje zle popevky, radoby spevy, ucene medzi zasvätenymi muzikantmi zvane „(mal-)arie“.
V neskonalej ucte sa sklanam…
[28] Ke své lítosti musím přiznat, že mně neutkvěla v paměti Lipová, ale to, že otec Kondelík chodil pro hlemýždě do lahůdkového obchodu k Vondráčkům a že v té době nebylo zvykem jíst rajčata syrová.
Zda se mu léčba zdála drastickou nebo nevědeckou, pokusím se zjistit. Knížky samozřejmě najdu jako obvykle náhodou, nikdy, když je potřebuji.
Pro ty, kdo se zatím s tím jménem nesetkali, prof. Vladimír Vondráček /1895–1978/ byl – ještě československý – psychiatr, známý veřejnosti především svými knihami pamětí, kde popisuje nejen známé osobnosti konce 19. a začátku 20. století, ale i způsob života, stravování, cestování. Jeho humor je zvláštně „úsporný“, asi se mu říká suchý.
[35] Bosorka: Státní zemědělská a potravinářská inspekce je poněkud jiného názoru.
[39] Mohlo by být zajímavé vyslechnout názor někoho, kdo tu léčbu přežil, jestli mu to pomohlo nebo uškodilo.
[39] Jak píšu, je nutné dodržovat postupy. Sama jsem si cvičně zkusila v tobolce MMS dvojku, dodržela množství a dostatečné zapíjení a nic. Chtěla jsem vědět, zda je to použitelné, kdyby šlo do tuhého. Celosvětově to pomohlo hodně lidem a chápu, že takto levná a jednoduchá léčba se nelíbí ani výrobcům drahých léků, ani jiným „monopolům na léčbu“. Proto je MMS dost zatracováno, tlak peněz je silný. Samozřejmě je to chemie a musí se s ní tak manipulovat. Ale mnoho toho, co zobeme z lekárny by nás ve větší dáce ci nesprávném použití zabilo. Kdyby to nefungovalo, tak se to podle mně mezi lidma po světě tak nerozšíří, protože se na tom nedá moc vydělat. Jednotlivci to nezatracují, haní to různá lobby, to je dost výmluvné
[44] Nic proti ničemu, ale SZPI bych za lobby nepovažoval. Ono už těch vynálezů, co nakonec nefungovaly, bylo hodně a jejich autoři vždycky nadávali na nějakou lobby. A jestli to má léčit všechno od spalniček po lepru, tak bych byl zatraceně opatrný. Podívej, nadšené ohlasy jsou jedna věc a objektivní klinické testování druhá. A to zatím nebylo, nebo jsem o něm nečetl.
[46] „jestli to má léčit všechno od spalniček po lepru“ Hovoríte o lieku či o lekárovi?
[47] btw, starí dobrí dedinskí lekári liečili veru všetko. a nielen "od spalniček po lepru“, ale aj od kobyly po ženu. a liečili dobre.
[49] No neviem… Keby sme našli štatistiku úmrtí kobýl a žien, ktovie čo by sme sa dozvedeli.
[53] ejha, mám dojem, že som sa ešte furt nevyjadrila jasne. myslím to tak, že máme priveľa lekárov špecialistov a primálo lekárov praktických a internistov. myslím tým lekárov absolventov klasickej európskej medicíny.
[53] jinak to môže veľmi pomôcť, a taky veľmi škodiť. záleží na tom, čomu daný človek/pacient verí a tiež na diagnóze. za odlink na bludné balvyn dík, nevedela som o tom, zaujímavé veci
[55] A pak se div, že jsem skeptický k vynálezu onoho zlatokopa. BTW: Je to čistá chemie, dokonce anorganická.
[56] šak ja sa nedivím. „všelieky“ nevzbudzujú ani vo mne dôveru.
Tohle bude určitě i na malárii
Spolužačka přinesla na školní sraz pro každého jednu sazeničku konopí pro zkoumání léčebných účinků. Výzkum se nekonal, sazenička nepřežila mou péči.
[53]
Díval jsem se na seznam laureátů.
Zaujalo mě udělení cenu MUDr. Stanislavu Grofovi. Myslím, že velmi pomatený byl ten, kdo mu cenu udělil.
[59] Nevím. Četl jsem tady strana 4 a zejména tady strana 4 a moc pomatené mi to nepřipadá. Ale nejsem odborník.
[60] Stanislav Grof je přední světový psychiatr.
O přetavování šamanských praktik v holotropní dýchání může hovořit jen ignorant nebo člověk naprosto neznalý věci.
[61] „Stanislav Grof je přední světový psychiatr.“ tiež mám ten dojem.
[62] Četl, samozřejmě.
O holotropní dýchání jsem se zajímal, několikrát jsem podstoupil a nemám nejmenší důvod o Grofových interpretacích – v jakýchkoli úrovních – pochybovat.
[62] Jen mě napadá, že Junga v případě kolektivního nevědomí také zprvu nebrali vážně…