Myší věž (Binger Mäuseturm)

Tzv. Myší věž je bývalá obranná a strážní věž. Stojí v Rýně na ostrůvku Mäuseturminsel před bingenskou městskou částí Bingerbrück. Je vysoká 24,65 metru. Její název pochází buď ze středohornoněmeckého „mûsen“ (slídit, číhat), nebo ze starohornoněmeckého „muta“ (mýto). Podle toho by byla „Mäuseturm“ ve skutečnosti „Mautturm“ (celní věž), což si lid obměnil „Mausturm“ (Myší věž), protože po zrušení říčního mýta (Maut) už mu tento pojem nic neříkal.
Podle pověsti ji měl postavit v 10. století mohučský arcibiskup Hatto II. Když v zemi zavládl hlad, odmítl tento tvrdosrdcatý prelát pomáhat chudým ze svých sýpek. Když nedali petenti pokoj, nechal je zavřít do stodoly, kterou jeho nohsledi zapálili a nářku umírajících se posmívali slovy „Slyšíte tam dole pískat myši?“ V tu chvíli podle pověsti vylezly ze všech koutů tisíce myší a vrhly se na biskupa a jeho svitu. Masa hlodavců je obrátila na útěk a sám Hatto přeplaval na lodi na ostrov Rýně, kde si myslel, že bude v bezpečí. Leč nestalo se tak, byl tam těmi myšmi zaživa sežrán.
Věž byla postavena v první polovině 14. století jako celní strážní věž a spolu s hradem Ehrenfels posílila tamní celní systém. Během třicetileté války a za válek o falcké dědictví byla zničena. Pruský král Bedřich Vilém IV. ji nechal v letech 1856 - 1858 obnovit v novogotickém stylu jako označení pruské hranice. V letech 1850 až 1974 sloužila jako maják pro říční plavbu – naváděla lodi při plavbě nebezpečným nejužším úsekem Rýna zvaným Binger Loch. S rozšířením plavební dráhy v letech 1973 - 1974 tuto funkci ztratila a dnes už je to jen turistická atrakce zapsaná v seznamu UNESCO.

Komentáre

SV | 13. 2. 2014 Št 10:15 |   [1]

tak mu treba!

reagovať

SV | 13. 2. 2014 Št 10:16 |   [2]

pekná veža, len je na tej fotke malinko šmatľavá ;-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.