Hrad Katz - Kočka

Na pravém břehu Rýna, kousek od St. Goarshausenu, se na skále tyčí hrad Kočka. Hrad byl postaven v letech 1360 až 1371 hrabaty von Katzenelnbogen jako protiváha hradu Maus (Myš), který začal stavět roku 1356 trevírský kurfiřt na protějším břehu. Kromě toho vytvořil spolu s Rheinfelsem jakousi celní závoru a posílil síť hradů kontrolovaných pány von Katzenelnbogen v jihozápadním Německu.
Rod Katzenelnbogen vymřel roku 1479 a hraběcí úřad i majetek přešel na hesenská lankrabata a stal se jablkem sváru mezi linií hesensko – darmstadtskou a hesensko – kasselskou. Přitom byl v letech 1626 1647 obležen a částečně poškozen. To jej potkalo ještě několikrát, až ho v roce nechal císař Napoleon vyhodit do povětří.
V roce 1816 připadla zřícenina nasavskému vévodství a v průběhu 19. století měla několik soukromých majitelů, až ji v roce 1896 získal jistý Ferdinand Berg, který ji nechal přestavět na své sídlo podle tehdejších romantických představ. Přitom nebral velké ohledy na středověké zbytky staveb, skutečně středověká je jen věž (donjon, bergfríd) a části vnějších opevnění.

Komentáre

Oby | 15. 10. 2012 Po 16:40 |   [1]

Myslím, že se mu ta přestavba docela povedla. ;-) Opravdu vypadá skoro jako kočka. :-D

reagovať

lojzo | 16. 10. 2012 Ut 10:17 |   [2]

Ešte keby zbúral tú pôvodnú stredovekú vežu, mohli by tam natáčať také krásne rozprávky! ;-)
Na Neuschwanstein nemá, ale snažil sa! 8-)

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.