Imperial War Museum North

Imperiální válečné muzeum Sever leží ve čtvrti Trafford ve Velkém Manchesteru. Zkoumá vliv moderních konfliktů na člověka a společnost. Stojí v Trafford Parku poblíž Manchesterského lodního kanálu, na území, které bylo za 2. světové války jako klíčová průmyslová oblast nejvíce bombardováno.
Budovu muzea navrhl architekt Daniel Libeskind, který ji koncipoval jako tři vzájemně propojené „střepy“, na něž byl rozbit svět ve válečném konfliktu. Střepy představují vodu, zemi a vzduch. Střep vzduchu je vysoký 55 metrů, je v něm vchod do muzea a vyhlídkový balkón, ve střepu země jsou vlastní expozice muzea a ve střepu vody je kavárna s výhledem na lodní kanál.
Stavba muzea byla započata v roce 2001 a byla otevřena 5. července 2002. Za první rok navštívilo muzeum 470 tisíc návštěvníků. Původní rozpočet činil 40 milionů liber, ale díky výpadku příjmů od Národní loterie bylo nutno přikročit k úsporám, takže stavba nakonec přišla na 28,5 milionu liber, které poskytly místní, národní a evropské agentury. Stavba získala několik nominací a cen za architekturu, je však též kritizována za nízkou energetickou účinnost.

Komentáre

lojzo | 8. 7. 2012 Ne 7:21 |   [1]

Libeskind tiež nie je práve moja šálka kávy, jeho baráky sú nepochybne zaujímavé, ale príliš naviazané na vysvetlenie či „libreto“. Mám pocit, že zatiaľčo trebárs u Gehryho si divák k baráku môže vytvoriť vlastný „príbeh“, u Libeskinda sa mu vždy vnucuje ten autorov.
Ale musím povedať, že ani jedno z jeho diel som nevidel v reále, takže možno je tento môj pocit zlý, lebo posudzovať architektúru len na základe fotiek je veľmi ošemetné.

reagovať

Jago | 8. 7. 2012 Ne 8:55 |   [2]

[1] Já si ten „příběh“ přečetl až po návratu domů. Na místě jsem jen zíral na neobvykle řešený barák.

reagovať

lojzo | 8. 7. 2012 Ne 9:22 |   [3]

[2] No veď to som mal na mysli – človek vidí barák, a nechápe prečo je taký, čo tým básnik myslel… A až keď si prečíta „príbeh“, povie si „Ahá!“, prípadne „Hm, no dobre..“ 8-)

reagovať

SV | 9. 7. 2012 Po 6:53 |   [4]

[1] no milé dieťa ma teda pekne vydesilo.

reagovať

Pripojte svoj komentár!

Môžete používať Texy! syntax.

* Hviezdičkou sú označené povinné údaje.